Princíp jadrovej fúzie tkvie v opačnom postupe v porovnaní so známou technológiou štiepenia jadier atómov. Fúzia využíva energiu, ktorá sa uvoľní pri spájaní jadier a v podstate ide o rovnaký typ tvorby energie, aký prebieha vo hviezdach.
Spájanie, štiepenie a aktivácia
V porovnaní s fúziou je však štiepenie atómov dobre zvládnutá a široko využívaná technológia na výrobu ekologickej elektrickej energie. To platí, ak nepočítame uskladnenie rádioaktívneho materiálu po reakcii.
Svet túži po využití jadrovej fúzie práve preto, že pri nej nevzniká množstvo nebezpečného odpadu ako pri nukleárnom štiepení a neprodukuje sa žiadny uhlík ako pri spaľovaní fosílnych palív. Vďaka tomu by mohlo ísť o zdroj oveľa čistejšej a zelenšej energie, ako je v súčasnosti bežné. Nehovoriac o tom, že teoreticky už šálka vodíka ako paliva by mohla jednu domácnosť zásobovať energiou na stovky rokov.
Zásadný problém je v tom, že ľudstvo zatiaľ nedosiahlo fúzny zážih. Ide o situáciu, v ktorej by bolo možné produkovať vyššie množstvo energie, ako sa vynaloží na vytvorenie podmienok vzniku fúznej reakcie.
Pokrok, ktorý aktuálne hlási tím vedcov z USA, je zopakovaním ich úspešného pokusu, ktorý dokázal aktivovať fúziu. Tá ešte donedávna trvala len zlomky sekundy, aj keď vo februári 2022 sa v Oxforde v rámci projektu JET (Joint European Torus) podarilo udržať reakciu po dobu piatich sekúnd a vyprodukovať pritom energiu 59 megajoulov.
V kalifornskom Lawrence Livermore National Laboratory sa aktiváciu fúzie v zariadení National Ignition Facility (NIF), podarilo dosiahnuť už na konci minulého roka. Teraz ju vedci vyvolali v polovici letných prázdnin s vyššou energiou ako predtým.
Prečo zatiaľ nemáme elektrárne na jadrovú fúziu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?