Všeobecne prevláda názor, že smartfóny prispievajú k lenivosti a pasivite svojich používateľov. Londýnsky výskumný tím však v práci zverejnenej v Journal of Experimental Psychology tvrdí, že mobilné zariadenie ukladaním dôležitých informácií umožní ľudskému mozgu využiť jeho kapacitu na zapamätanie si iných údajov.

Tím dodáva, že pri využívaní mobilu ako „externého úložiska“, si ľudia pomôžu nielen so spomínaním, čo v ňom majú uložené, ale zlepšuje sa aj ich schopnosť spomenúť si na informácie, ktoré v ňom uložené nie sú. Neurovedci sa pritom obávajú, že príliš intenzívne využívanie technológií môže viesť k znižovaniu funkčnosti mozgu a k istej forme digitálnej demencie.

Jeden z autorov londýnskej štúdie Sam Gilbert uviedol, že zistenia boli veľmi prekvapujúce aj pre samotný výskumný tím. Príčinu zlepšenia pamäťových schopností používateľov smartfónov vidí v zmene spôsobu, akým ľudia využívajú svoju pamäť. Keď si kedysi človek musel zapamätať údaje bez pomoci technológií, využíval svoju pamäťovú kapacitu na tie najdôležitejšie informácie. S príchodom mobilných zariadení si však najdôležitejšie informácie používatelia ukladajú práve do nich a nemusia si ich pamätať.

Digitálne pripomienky pomáhajú

Takmer 160 osôb vo veku od 18 do 71 rokov sa zúčastnilo experimentu, v ktorom plnili úlohu zameranú na pamäťové schopnosti na tablete alebo počítači. Vedci účastníkom ukázali dvanásť očíslovaných kruhov. Mali si ich zapamätať a premiestňovať na ľavú či pravú stranu obrazovky.

Smartfóny
Zdroj: Getty Images

Množstvo kruhov, ktoré osoba premiestnila na správnu stranu, takže si ich zapamätala, ovplyvnilo jej následnú finančnú odmenu na konci experimentu. Jedna zo strán bola označená ako vysoko hodnotná a kruhy premiestnené týmto smerom vytvárali desaťnásobne vyššiu odmenu, ako tie na druhej strane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa