Personalista v priemysle informačných a komunikačných technológií sa určite nenudí a ani nudiť nebude. V info-komunikačnej brandži sa vzhľadom na rast konkurenčného prostredia neustále zintenzívňuje boj o zamestnancov, odborníkov.

Doba, keď personalistovi stačilo na internete zverejniť pracovnú ponuku a do mesiaca si mohol pohodlne vyberať z vhodných adeptov, je nenávratne preč. Personálne oddelenia si začínajú uvedomovať, že spoľahnúť sa len na jednoduchý textový inzerát je zastaraná technológia spred desiatich rokov.

Pomôckou personalistov môžu byť informácie o vývoji a štruktúre platov v sektore. Tých však veľa nie je. Aj preto sa internetový pracovný portál Informatici.sk rozhodol uskutočňovať priebežný prieskum platov v info-komunikačných profesiách.

Jeho cieľom je poskytnúť zamestnávateľom i zamestnancom informácie, ktoré im pomôžu lepšie sa orientovať v odmeňovaní. V prieskume sa sleduje 52 pracovných pozícií kategorizovaných do ôsmich hlavných kategórií – technické pozície, projektoví špecialisti a konzultanti, vývojári softvéru, správcovia systémov, telekomunikační odborníci, obchodníci, manažment a napokon špecialisti v oblasti CAD systémov.

O tretinu nižší

Výsledky prieskumu potvrdzujú, že na Slovensku sú dve centrá sústreďujúce IT špecialistov. Takmer polovica respondentov pracuje v Bratislave, ktorú s väčším odstupom nasleduje Košický kraj (14 %). Najmenej informatikov sa do prieskumu zapojilo z trenčianskeho regiónu.

Platy informatikov: Bratislava vysoko vedie

Vysoký podiel hlavného mesta a Košíc pritom nie je spôsobený tým, že majú viac obyvateľov než ostatné kraje. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR, podľa ktorého najviac ľudí žije v Prešovskom a najmenej v Trnavskom kraji. Regionálny faktor vidieť aj v štruktúre IT špecialistov.

V Bratislave a Košiciach sú podstatne viac ako v ostatných krajoch v kurze pracovné pozície, ktoré svedčia o prítomnosti typických veľkých IT spoločností či podnikov, ktoré majú vlastné veľké IT oddelenia. Ide napríklad o architektov informačných systémov, vedúcich vývojových tímov, databázových špecialistov, SAP (softvérové aplikácie na správu firemných dát a procesov) konzultantov.

V ostatných regiónoch zasa prevládajú pracovné pozície zamerané na správu IT systémov (administrátori a technický servis), programátori v menších tímoch či vývojári webových aplikácií.

Rozdielna profesionálna štruktúra sa odzrkadľuje aj vo výrazných rozdieloch v platoch IT pracovníkov v Bratislave a vo zvyšku Slovenska. Kým v hlavnom meste priemerný mesačný plat presahuje 41-tisíc korún, v ostatných regiónoch je o tretinu nižší, pričom rozdiely medzi jednotlivými krajmi nie sú veľmi výrazné.

Tak či onak, celoslovenský priemer – v prieskume portálu Informatici.sk 33 438 korún –, ktorý sa v nejakej obmene môže objaviť i v oficiálnych štátnych štatistikách, treba brať ako virtuálny ukazovateľ.

Priemerné platy podľa agregovaných

kategoríí

 

Pracovná

kategória

Priemerný

brutto plat

(Sk)

Podiel

respondentov

(%)

Manažment

60 700

3

Projektanti

a konzultanti

45 000

11

Vývojári

softvéru

36 900

37

Telekomunikácie

34 300

2

Správcovia

systémov

27 600

22

CAD konštrukcia

25 800

2

Technické

pozície

25 600

12

Obchodníci

24 100

11

PRAMEŇ:

Informatici.sk, november 2006 – január 2007, N=814

Kde je hodnota

Výsledky prieskumu naznačujú stupeň rozvinutosti slovenského IT priestoru. Najviac respondentov uviedlo, že pracujú ako programátori (11,3 %) a programátori analytici (8,6 %).

Z päťdesiatky pracovných pozícií, do ktorých sú podľa metodiky portálu Informatici.sk rozčlenení všetci IT pracovníci, len na jednu pozíciu nebol žiadny respondent v rámci celého Slovenska – konzultant operačných systémov. Na ďalšie štyri pozície nebol ani jeden respondent zo siedmich mimobratislavských regiónov – databázový analytik, konzultant databázových systémov, architekt informačných systémov a architekt hardvérového systému.

Zaujímavé je zistenie, že podiel projektových manažérov a konzultantov spolu s vývojármi softvéru a telekomunikačnými odborníkmi je 50 percent. Odzrkadľuje to schopnosť slovenskej IT brandže tvoriť inovatívne služby. Či je to málo alebo dosť, ťažko posúdiť. No môže poslúžiť ako indikátor na porovnanie súčasnosti s budúcnosťou, na sledovanie trendu info-komunikačného sektora, prípadne na porovnávanie so zahraničím.

Agregovanejší pohľad na pracovné pozície podľa ôsmich kategórií naznačuje, kde sa v IT brandži tvorí najväčšia pridaná hodnota. A aj to, kde sa sústreďuje zodpovednosť. Neprekvapuje prvá priečka pre manažment. Projektoví manažéri a konzultanti, takzvaná výkonná zložka, sú najdôležitejší pre tvorbu pridanej hodnoty. Sú nositeľmi odborného know-how, prenášajú ho odborne a manažérsky do nových produktov a služieb.

Hodnota vývojárov softvéru a telekomunikačných odborníkov tkvie zasa v ich vysokej špecializácii. Bez nich sa jednoducho nedá stavať konkrétne zákaznícke riešenie, od nich závisí kvalita a spoľahlivosť konečného produktu. Relatívne nižšie ohodnotenie správcov, technikov či obchodníkov – ale stále s prehľadom nad bežný priemer – je zrejme dané tým, že tieto pozície neovplyvňujú pridanú hodnotu kľúčovým spôsobom.

Desať najlepšie platených pozícií

(Sk, brutto)

Pracovná

pozícia

Priemerný

plat

Konzultant

databázových systémov systémov

95 000

Riaditeľ

IT

77 000

Riaditeľ

75 000

Architekt

IS

61 000

Architekt

hardvérového systému

60 000

Manažér

IS

57 000

Vedúci

vývojového tímu

54 000

Telekomunikačný

špecialista

52 000

Projektový

manažér

50 000

Produktový

manažér

48 000

PRAMEŇ:

Informatici.sk, november 2006 – január 2007, N=814 

Databázy v kurze

Najlepšie platenou pracovnou pozíciu podľa januárovej štatistiky je konzultant databázových systémov. Mesačne zarobí v priemere 95-tisíc korún (všetky platy brutto). Treba si však uvedomiť, že metodika portálu Informatici.sk člení odborníkov na databázy do štyroch pozícií – okrem konzultantov rozoznáva databázových špecialistov, databázových analytikov a databázových administrátorov. Pri agregovaní databázistov do jednej skupiny priemerný mesačný plat „klesne“ na 49-tisíc korún, čo je však stále v prvej desiatke najlepšie platených pozícií.

Štruktúra dopytovaných pozícií v personálnej inzercii ukazuje, že narásť môžu najmä platy vývojárov softvéru. Hlavne vďaka tomu, že čoraz viac medzinárodných firiem buduje na Slovensku vývojárske laboratóriá.

Lepšie odmeňovaní budú aj špecialisti na SAP, keďže ide o systém, ktorý je vo firmách čoraz populárnejší a používajú ho materské spoločnosti nových investorov na Slovensku. Rozmach a sofistikácia internetových aplikácií, ako i narastanie interaktívnej funkcionality zasa nahráva Java a Ajax programátorom.

Zmenu v štruktúre dopytu po IT profesiách môže vyvolať výraznejšia zmena v rýchlosti internetového pripojenia. To posilní trend prenášania desktopových aplikácií do webovej platformy, ktorá si nevyžaduje inštaláciu aplikácie na používateľskom počítači.

Málo rozvinutá, ešte sa len prebúdzajúca – avšak s veľkou perspektívou – je odbornosť zameraná na business intelligence a data mining. V nej existuje prirodzený potenciál na rozširovanie užšieho prepojenia s vedou a výskumom na univerzitách. Zo strednodobého hľadiska, predovšetkým pre súčasných študentov, je zameranie na umelú inteligenciu aplikovanú do biznis sféry, ale i robotiky, poľom málo oraným.

Desať najmenej platených pozícií

(Sk, brutto)

Pracovná

pozícia

Priemerný

plat

Asistent/ka

16 000

Obchodný

zástupca

16 000

Operátor

IT/IS

17 000

Operátor

výpočtovej techniky

17 000

IT

lektor, školiteľ

18 000

IT

Technik – servis a opravy

18 000

Pracovník

podpory predaja

18 000

Konštruktér

20 000

Call centrum operátor

22 000

Správca

počítačovej siete

22 000

PRAMEŇ:

Informatici.sk, november 2006 – január 2007, N=814

Čo sa môže zmeniť

Na opačný koniec, čiže k najmenej ohodnoteným IT zamestnancom sa zaradili predovšetkým podporné pozície. V niektorých prípadoch hraničiace s non-IT zameraním, nevyžadujúcim vysokoškolské vzdelanie. Ide o pozície, na ktoré sa zamestnanci môžu dostať prechodom z inej non-IT pozície a takto začať kariéru v IT sektore.

Vyrovnaný plat call centrum operátora so správcom počítačovej siete súvisí s vybudovaním call centier zahraničných spoločností v Bratislave a tiež so skutočnosťou, že správcovia sietí sú potrební po celom Slovensku.

Najjasnejšou ilustráciou rozdielu medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska je všadeprítomná pozícia obchodného zástupcu. Jej nízke ohodnotenie mimo Bratislavy ju stiahlo na najnižšiu priečku. Nízke platy obchodníkov mimo Bratislavy potvrdzujú, že spotreba IT produktov je tam naďalej výrazne nižšia a faktor nižšej ponuky práce stále pôsobí.

V info-komunikačnej brandži je viac ako v iných odvetviach prítomný faktor časovej podmienenosti. Kedysi rozšírený programátor v jazyku Fortran je v súčasnosti „vyhynutým“ druhom. Nahradili ho C++ alebo Java programátori. V budúcnosti zasa možno databázových špecialistov vytlačia infobázisti. A dnešno-zajtrajší datamineri, dolovači dát, sa môžu obávať konkurencie analytikov informačných štruktúr. Podčiarknuté a zrátané, najlepšie odmeňovaní budú vždy tí, ktorí sa najviac podieľajú na tvorbe pridanej hodnoty.

Autor je konateľ spoločnosti JobAgent.sk, s.r.o., Bratislava, ktorá prevádzkuje server Informatici.sk.

Ilustračné foto – Profimedia.cz