25 rokov, to sú v prípade úspešnej spoločnosti akou je DATALAN desiatky fungujúcich projektov, stovky odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami, stovky spokojných zákazníkov, ale najmä tisícky spokojných konečných používateľov, ktorým technológie zjednodušujú život. Práve to je ten najdôležitejší cieľ, ktorý sa nedá vystihnúť žiadnym číslom, ani štatistikou. „Sme  presvedčení, že informačné technológie dokážu a musia byť prínosom v každej oblasti ľudského života. Osobne ma svet IT stále baví práve preto, že vidím reálnu pomoc, ktorú moderné nástroje ľuďom prinášajú,“  zanietene vysvetľuje Michal Klačan, predseda predstavenstva, známy svojím nadšením pre inovácie. „DATALAN tvorí tím špičkových profesionálov s dobrými nápadmi a znalosťou technológií, ktorí majú prehľad v trendoch, rozumejú biznisu a jeho potrebám, nechýbajú im vízie, a schopnosť preniesť predstavy do praxe, no predovšetkým, záleží nám všetkým na tom, aby spoločnosť aj jednotlivec mali z technológií skutočný úžitok. Jednoducho, aby výsledkom riešení, ktoré vyvíjame a projektov, ktoré realizujeme, bolo predovšetkým zlepšenie nášho každodenného života.“ 

DATALAN sa dlhodobo venuje modernizácii služieb verejnej správy smerom k občanom, a po nedávnom vstupe do sektoru zdravotníctve stojí za viacerými inováciami aj v tejto oblasti. Od smartfónov dnes prechádzame k biometrii a nositeľným technológiám, ktoré nám okrem iného pomáhajú starať sa o svoje zdravie.

„Svet IT ukrýva obrovské možnosti a my ich chceme ukázať aj verejnosti. Baví nás prekonávanie hraníc. A máme ambíciu nielen realizovať konkrétne projekty pre našich zákazníkov, ale zároveň prinášať inšpiráciu, ako môžu technológie pomôcť zlepšiť naše životy,“

prezradil Marek Paščák, CEO a člen predstavenstva v spoločnosti DATALAN.

Technológie v zdravotníctve s pozitívnym výsledkom

Žiť technológiami v prípade DATALANu teda znamená vidieť možnosti, ktoré IT a nové trendy prinášajú aj do tak dôležitej oblasti, akou je zdravotníctvo. Dnes sú pacienti lepšie informovaní a prirodzene očakávajú účinnejšiu, efektívnejšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, využívajúcu nástroje modernej doby. Aktuálny trend mobility DATALAN využil pri vývoji novej aplikácie PharmaGuard, ktorá prináša informácie o liekoch netradičnou formou a s pridanou hodnotou - rýchlo, prehľadne, atraktívne. Aj vďaka nej môže byť preskripcia  liekov na Slovensku omnoho bezpečnejšia. Eliminácia rizík pacienta v dôsledku nekontrolovanej kombinácie liekov je totiž priamo závislá od aktuálnosti informácií o liekových interakciách a v novej aplikácii, pracujúcej na princípe sémantiky, stačí pár klikov a systém vyhľadá vhodný liek  podľa účinnej látky, vypočíta dávku a overí rizikové interakcie. Pozitívne výsledky už prináša aj prienik mobility do zdravotníckej praxe, napr. formou aplikačných nadstavieb,  alebo notifikácií. Pacienti môžu napríklad dostávať pripomienky na termíny objednaných zákrokov, ale aj niektoré rýchle výsledky testov pohodlne a priamo na mobil.

Od pacientov k robotom: aké sú skutočné prínosy technológií?

Sémantika zase zohráva významnú úlohu aj vo vývoji znalostných systémov, ktoré prinesú slovenským lekárom  najnovšie poznatky zo svetovej klinickej praxe a umožnia  navzájom zdieľať praktické skúsenosti. Ich úlohou bude spracovať anamnézu, aplikovanú medikáciu i laboratórne výsledky každého pacienta. Vďaka elektronickému registru pacientov a zdravotnej knižke tak bude mať lekár  okamžite k dispozícii vstupné informácie o pacientovi a svoje poznatky a skúsenosti bude môcť zdieľať nielen  so slovenskými, ale aj so zahraničnými pracoviskami.

Myšlienka eZdravotníctva je bližšie reálnemu využívaniu aj vďaka ďalšiemu riešeniu z dielne DATALANu. Komplexný nemocničný informačný systém ORDINIS® je určený na správu nemocníc, poskytovateľov zdravotnej  starostlivosti a laboratórií, zabezpečuje  zdravotnícku agendu a poskytuje  reporty pre finančné riadenie, o vyťažení zdrojov aj zdravotnej starostlivosti. Systém už využívajú nielen na Slovensku,  ale napr. aj v Čechách, či Ománe, a vďaka nemu sa zefektívni, sprehľadní a skvalitní práca lekárov, zároveň však získa kvalitnejšie a rýchlejšie služby aj samotný pacient.

„Každý rok vzniknú stovky nových  technológií, ktoré pozorne sledujeme. Našou úlohou je racionálne zhodnotiť  prínosy riešení a najmä – nájsť ten správny prienik medzi nekonečnými  možnosťami a reálnymi potrebami používateľov,“ vysvetľuje Michal Klačan.

DATALAN je tiež jedným z investorov integrovanej mobilnej technológie v neonatológii – projektu NOVORODENEC , vďaka ktorému môžu lekári poskytnúť malým pacientom najúčinnejšiu terapiu až o dve hodiny skôr a využitie nájde pri záchrane až 150 kriticky chorých novorodencov ročne. Riešenie prinieslo DATALANu prestížne globálne ocenenie Microsoft Partner of the Year 2015. Ako uviedol MUDr. Peter Krcho, PhD., prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach, ktorá riešenie používa, nové technológie v praxi pomôžu ušetriť drahocenný čas, ktorý je pri záchrane detského života často rozhodujúci.

Od pacientov k robotom: aké sú skutočné prínosy technológií?

Svetové trendy na slovenských školách

Inovácie sú v dnešnej dobe už naozaj nevyhnutné. V zdravotníctve neefektívne, resp. zastarané  pracovné prostredie oberá zdravotníkov o čas, ktorý by mohli venovať pacientom, či vlastnému vzdelávaniu, a absencia moderných zariadení a systémov sa môže stať príčinou nekvalitnej liečby a ohrozenia života pacient. Možno nie o život, ale o budúcnosť určite ide v oblasti školstva. Privítať svoju školu v budúcnosti však už môžu aj slovenskí študenti a pedagógovia.

Medzi aktuálne projekty modernizácie, na ktorých sa podieľa DATALAN, patrí napr. cloud infraštruktúra na STU v Bratislave, ktorá bude slúžiť pre výskum vo vedeckom parku. Na Trenčianskej univerzite je realitou systém pre on-line štúdium, v ktorom môžu  študenti absolvovať 35 predmetov. Projekt zahŕňa univerzitnú Wiki a spracovanie obsahu  predmetov do e-learningovej podoby. Na Technickej univerzite vo Zvolene je to virtuálna jaskyňa, a 3D skenery a tlačiarne, s ktorými si študenti lesníctva, či dizajnu jednoduchou formou „otestujú“ svoje návrhy v budúcnosti. Žilinská univerzita v Žiline využíva systém pre zápis a evidenciu študentov, vydávanie kariet  prostredníctvom biometrického digitálneho podpisu, a na UCM v Trnave sú študenti vďaka špičkovému multimediálnemu HD štúdiu bližšie k praxi.

Od pacientov k robotom: aké sú skutočné prínosy technológií?

DATALAN stojí pri zásadných zmenách, ktoré posunú kvalitu vzdelávania ako aj procesy v rámci výučby, riadenia univerzít, zdieľania poznatkov aj komunikácie so študentmi výrazne vpred. Miera technického vybavenia už školám dovoľuje zamýšľať sa nad sofistikovanými a modernými službami, v rámci ktorých sú samostatnou kapitolou mobilné služby pre študentov.

Tí dnes už jednoducho vyžadujú modernú vysokú školu. Mobilné appky konkrétnej univerzity sú však len prvým, dnes  už povinným krokom. „Dôležité je však najmä zmeniť formu komunikácie tak, aby zohľadňovala životný štýl tzv. Generácie Y,“ vysvetľuje Marek Paščák. „To znamená mať cez mobil prístup k výučbovému obsahu, internému informačnému systému školy, mať možnosť zdieľať, komentovať, dopĺňať digitálny obsah, vyriešiť  všetky povinnosti voči škole, komunikovať s jej zástupcami, socializovať sa so školou, kolegami aj vyučujúcimi, a v prípade problémov ich jednoducho a rýchlo vyriešiť.“

Technológie však dokážu obrovským skokom posunúť vpred nielen výučbu, ale aj výskum. Slovenskí vedci dnes už majú majú k dispozícii vybavenie porovnateľné so zahraničnými inštitúciami. Vďačia za to projektu SVVIP (Slovenská  infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie), v rámci ktorého DATALAN dodával 1. slovenský superpočítač, patriaci do rebríčka TOP 500 najvýkonnejších zariadení sveta, pričom minulý rok jeho výkon ešte o tretinu zvýšil. V súčasnosti tak slovenským vedcom poskytuje približne 130  teraflops špičkového výpočtového výkonu.

Od pacientov k robotom: aké sú skutočné prínosy technológií?

Veľ ký potenciál  však DATALAN vidí aj v interdisciplinárnom výskume a prepájaní  jednak technických, prírodných a humanitných vied, ale tiež výskumných pracovísk, škôl navzájom, a samozrejme,  univerzít a študentov s praxou. Vo vysokom školstve otvára priestor pre využitie Big Data, ktorých analýza môže  mať celospoločenský prínos, či Open Data, kde je cieľom vytvorenie platformy poskytujúcej komplexný ranking  univerzít z hľadiska uplatnenia absolventov. Využiteľná by bola pre školy, študentov, zamestnávateľov aj štát.

Dôkazom, že práve dobré nápady robia úspešnú firmu, sú však nielen medzinárodné ocenenia, ale aj 49,2%-ný medziročný nárast tržieb za IT služby, ktorý DATALAN dosiahol za minulý rok. Bol to najvyšší rast spomedzi TOP 10 IT firiem na Slovensku. Firma sa dlhodobo drží v TOP 10 najväčších poskytovateľov IT služieb na Slovensku a rovnako dlhodobo sa venuje nielen technológiám, ale aj výnimočným talentom, ktoré si zaslúžia pozornosť a podporu. „Považujeme za dôležité deliť sa nielen o znalosti, ale aj o svoj úspech,“ uzatvára Michal Klačan.

Aj preto je DATALAN partnerom napr. najlepšieho svetového downhill bikera Filipa Polca, či najväčšieho letného festivalu VivaMusica!, ktorý vznikol vďaka zanieteniu jeho zakladateľa Mateja Drličku. Podporuje tiež podujatie Festival vedy, ktoré popularizuje úspešných slovenských vedcov. Medzi nich právom patrí Mária Virčíková, mladá doktorka v oblasti umelej inteligencie, ktorá má skvelé výsledky vo vývoji humanoidnej robotiky a o svojej práci prednášala na svetových konferenciách v Austrálii, Kórei, Slovinsku, Španielsku, Nemecku, USA, či na prestížnych univerzitách v Japonsku.

Kliknite na www.dakujemeDATALAN.sk a zoznámte sa s ďalšími výnimočnými osobnosťami a nápadmi.

Od pacientov k robotom: aké sú skutočné prínosy technológií?