Nemeckí vedci vyvinuli systém, ktorý umožňuje komunikovať s trojrozmerným počítačovým displejom na diaľku gestami a pohybmi prstov. Človek sa pritom displeja nedotýka, nemusí mať ani nasadené 3D okuliare či dátové rukavice. Nové zariadenie iPoint 3D vystavovali na veľtrhu výpočtovej techniky CeBIT v dolnosaskom Hannoveri pracovníci Fraunhoferovho inštitútu pre telekomunikácie – Inštitútu Heinricha Hertza v Berlíne.
„Srdcom zariadenia iPoint 3D je rozpoznávacie zariadenie, o trochu väčšie ako klávesnica počítača. Možno ho zavesiť nad používateľa či integrovať do konferenčného stolíka. V reálnom čase zachytáva pohyby rúk a prstov a prenáša ich do počítača,“ povedal šéf vývojového tímu Paul Chojecki.
Dve zabudované kamery sú bežného komerčného typu FireWire, ktorý je lacný a ľahko sa inštaluje. Systém okamžite reaguje na pohyby až ôsmich prstov pred displejom. Používateľ môže na displeji zväčšovať, dvíhať, presúvať a ukladať objekty, otáčať nimi a súčasne jedným či dvoma prstami aktivovať funkčné prvky.

Softvér dovoľuje viac interpretácií gest, ktorých repertoár sa dá dopĺňať. Výsledkom je interaktívny informačný systém ponúkajúci pestrú paletu využití. Najmä nekomplikovanú manipuláciu s 3D pracovnými modelmi. Takto sa možno „prechádzať“ mestami či budovami a architekt či objednávateľ si poprezerá navrhované riešenia zo všetkých uhlov.
Konštruktér môže ľahko narábať so súčiastkami, systém poslúži aj ako interaktívne rozhranie pre lekára a ošetrujúci personál pri práci s diagnostickými či liečebnými aparatúrami. To isté platí pre verejné informačné terminály, ktoré bezkontaktnosťou vylúčia vandalizmus a takisto riziko prenosu infekcie.
Nové zariadenie umožní vývoj pôsobivejších multimediálnych prezentácií v odbornej praxi i v zábave, osobitne v oblasti počítačových hier. Predstavte si prozaickú domácu situáciu, keď niekto v kuchyni miesi cesto a kývnutím ruky odstaví už-už pripálené jedlo na panvici, pričom cestom nezašpiní ovládač sporáka.
Foto - HHI/Fraunhofer-Gesellschaft