Sencor SVC 9031 RD (160 €)

Druhý zástupca značky Sencor už je o poznanie serióznejší robotický vysávač. Už lne preto, že obsah balenia je za takúto cenu pomerne prekvapujúcu. K vysávaču pridal výrobca aj dokovaciu stanicu, diaľkový ovládač, jednu virtuálnu stenu, dvojicu náhradných rotačných kief, čistiacu kefku, filter a nadstavec s prachovkou.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

Sencor SVC 9031 RD Zdroj: Sencor

Samotný prístroj má štandardný dizajn, na aký sme zvyknutí pri takmer všetkých robotických vysávačoch. Plochý kruh, veľký pružný nárazník vpredu a zásobník nečistôt vzadu. Na ovládanie slúži trojica hlavných tlačidiel navrchu.

Zaujímavosťou je, že tento model má kontakty na nabíjanie v dokovacej stanici na nárazníku smerujúce dopredu a nie na spodnej strane. Nevieme posúdiť, či je to lepšie alebo horšie riešenie. Do kolísky sa trafil vždy.

Spodná strana zariadenia obsahuje jednu rotačnú kefu, na mieste druhej je UV svetlo pre „ničenie baktérií“ a hlavná nasávacia časť obsahuje dve kefy. Gumenú a štetinovú. S týmto riešením sme sa stretli skôr pri drahých modeloch.

A potom je tu zásobník nečistôt, ktorý prezradí, prečo tento robotický vysávač stojí len 160 eur. Pretože to v podstate nie je vysávač, ale metla na kolieskach.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

Sencor SVC 9031 RD trochu klame telom Zdroj: Marián Biel

Stačí otvoriť zásobník. Je úplne otvorený, takže sa ľahko vyprázdni. Aj rovno na zem pri naklonení vysávača. Hľadali sme nasávací priestor, cez ktorý sa tam nečistoty dostali a nič sme nenašli. Potom sme na to prišli.

Prach a kukuričné lupienky do nádoby zametajú gumená a štetinová kefa. Vzadu je však miniatúrni motorček, ktorý jemne nasáva vzduch cez otvor veľkosti eurovej mince. Zábavné je, že priamo naň nasadený filter je asi štvornásobne rozmernejší.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

Sencor SVC 9031 RD aj s diaľkovým ovládačom Zdroj: Marián Biel

Zaujímavé je tiež, že druhá polovica zariadenia, teda časť starajúca sa o chod a navigáciu, je vcelku fajn. Do stien naráža vysávač len jemne a prejde takmer celú plochu izby.

Polemizovať možno so senzormi proti pádu zo schodov. Tie síce naozaj fungovali tak, že vysávač nespadol, ale zároveň sa na okraji schodu zasekol a nevedel, čo má robiť ďalej. Len poskakoval centimeter vpred a vzad.

Dokonca aj diaľkové ovládanie môžeme pochváliť. Je rádiové a nie infračervené, takže ani nie je nutné niekam mieriť. Obsahuje monochromatický displej a podporuje naplánovanie denného vysávania. A tiež manuálne ovládanie ako pri detskom autíčku. Tak či onak, stále je to metla a nie vysávač.