Orange už nechce interaktívne IP TV služby ako archív televíznych relácií či videopožičovňu predávať len domácnostiam, ktoré má pripojené vo vlastnej optickej sieti. Novými balíkmi SatTV Extra a TV Extra, ktorých predaj spustí v stredu (26. septembra), mieri k zákazníkom konkurenčných satelitných a internetových providerov. A s Mobilnou TV aj na displeje ich tablety a smartfóny.

V decembri uplynie päť rokov od chvíle, kedy oranžový operátor spustil poskytovanie služieb digitálnej televízie FiberTV. Za ten čas na ne získal 28-tisíc abonentov. Na trhu platenej televízie mu tak patrí dvojpercentný podiel, ktorý šéf Orangeu Pavol Lančarič hodnotí ako „malý a nezodpovedajúci pozícii operátora na slovenskom telekomunikačnom trhu“.

Dôvod pre vcelku pozvoľný rast penetrácie FiberTV vo vlastnej optickej sieti vidí P. Lančarič v tom, že ňou pokrýva len zhruba 15 percent slovenských domácností (317-tisíc v 17 mestách). A tiež v tom, že často ide o domácnosti, ktoré má vláknami, alebo káblami pokrytá konkurencia od UPC či Slovak Telekomu.

Televízne novinky z portfólia Orangeu preto smerujú ku klientom, ktorí majú iného televízneho alebo internetového providera. Podmienkou na využitie interaktívnych služieb je, aby záujemca mal online prípojku s kapacitou aspoň dva megabity za sekundu. To by nemal byť problém, bežné DSL a aj WiFi pripojenie má okolo 5 Mbit/s.

Orange chce aj divákov satelitných operátorov

Ambíciu presadiť sa s takzvanými nelineárnymi televíznymi službami typu archív vysielania či online videopožičovňa stavia Orange na spotrebiteľských trendoch. Napríklad v USA podľa prieskumu spoločnosti IHS Screen majú nelineárne služby už 12-percentný podiel na celkovej sledovanosti a svetlé vyhliadky do budúcnosti.

TV Extra

Klientov, ktorí si „chcú vylepšiť každú obyčajnú televíziu“, čiže od konkurenčného operátora alebo voľne dostupné DVB-T, mieni Orange osloviť balíkom TV Extra. Ten za mesačný poplatok 6,99 € (pri ročnej a dvojročnej viazanosti) zahŕňa:

  • sedemdňový archív vysielania 14 vybraných staníc (Jednotka, Dvojka, Markíza, Doma, Dajto, JOJ, JOJ Plus, Ta3, Magyar TV1, Magyar TV2, ORF1, ORF2, ČT1 a ČT2)
  • 50 filmov z databázy VOD služby Filmotéka Topfun Štart (každý mesiac sa z nich 15 obmení)
  • prístup k ďalším (novším) filmov v rámci služby Filmotéky+ za príplatok 1,99 € nad rámček mesačného poplatku
  • elektronického programového sprievodcu na nasledujúcich 14 dní pre 14 televíznych staníc (tých istých, ktorých vysielanie sa archivuje)
  • mozaiku TV programov (zmenšené náhľady živého vysielania 14 vybraných staníc na jednej obrazovke) a
  • Mobilnú TV (pre smartfóny a tablety cez aplikáciu Orange TV).

Samotné televízne vysielanie bude klient naďalej prijímať s existujúcim satelitným či káblovým operátorom, no služby z balíka TV Extra sa k nemu dostanú cez internetovú prípojku.

K paušálu za balík TV Extra treba ešte pripočítať jednorazovú aktiváciu (s výnimkou dvojročného kontraktu) a mesačný poplatok za prenájom set-top-boxu 1,99 €. Zariadenie sa dá kúpiť aj za plnú cenu 106 eur. Prenajať si možno najviac dva set-top-boxy a len pri službách s viazanosťou.

Balík TV Extra
(€ s DPH)
Bez viazanosti Viazanosť 12 mesiacov Viazanosť 24 mesiacov
Aktivácia (jednorazovo) 19,99 11,99 0,00
Prenájom set-top-boxu (mesačne) len za plnú cenu 1,99 1,99
Mesačný poplatok 12,99 6,99 6,99
Pozn.: Plná cena set-top-boxu je 106 eur.

Set-top-box je hybridný, dokáže prijímať satelitný TV signál ako aj komunikovať v internetovej sieti. K televízoru sa môže pripojiť pomocou HDMI alebo Scart kábla. Pre príjem satelitnej TV si treba dokúpiť CAM modul (nie je v štandardnom balení). Spolupracovať by mal s kartami Skylinku, CS Linku a FreeSatu, nie však Digi TV.

Archív a základná filmotéka TopFun Štart sa dajú objednať aj samostatne - každú za mesačný poplatok 3,99 €. Aktivácia je nacenená na 19,99 eura a set-top-box si možno v takomto prípade zaobstarať len za plnú cenu.

SatTV Extra

Orange pripravil aj službu pre klientov, ktorí chcú cez neho prijímať aj samotné televízne vysielanie (čiže lineárnu službu). SatTV Extra tak popri interaktívnych funkciách obsahuje aj základný balík Skylinku s troma desiatkami staníc (vrátane tých zo skupiny Prima a Nova).

Dôvod, prečo Orange spolupracuje práve so Skylinkom, je podľa P. Lančariča ten, že ide o najviac etablovaného hráča na trhu satelitnej televízie. Balík SatTV Extra stojí 10,99 € mesačne, predáva sa len s ročnou a dvojročnou viazanosťou. V prípade, ak má zákazník záujem aj o inštaláciu paraboly, Orange mu poskytne kontakt na montážnu firmu, ktorá by mu mala za ňu naúčtovať najviac 102 eur.

Balík SatTV Extra
(€ s DPH)
Viazanosť 12 mesiacov Viazanosť 24 mesiacov
Aktivácia (jednorazovo) 11,99 0,00
Prenájom set-top-boxu (mesačne) 1,99 1,99
Mesačný poplatok 10,99 10,99
Pozn.: Cena inštalácie paraboly je najviac 102 eur.

K dispozícii bude aj variant satelitnej televíznej služby bez interaktívnych funkcií, SatTV Digital Card – za 6,99 € mesačne. Rozdielom oproti bežnému Skylinku je najmä v tom, že klient sa vyhne relatívne vysokej počiatočnej investícii do dekódovacej karty (85 €) a neplatí ani servisný poplatok.

SatTV Digital Card
(€ s DPH)
Bez viazanosti Viazanosť 12 mesiacov Viazanosť 24 mesiacov
Aktivácia (jednorazovo) 59,99 9,99 0,00
Prenájom set-top-boxu (mesačne) len za plnú cenu 1,99 1,99
Mesačný poplatok 8,99 6,99 6,99
Pozn.: Plná cena set-top-boxu je 106 eur.

Mobilná TV

Aj služba Mobilná TV vychádza zo spotrebiteľských trendov. Reflektuje na nárast rozšírenia multimediálnych mobilných zariadení, ktoré sa dajú využiť aj na poskytovanie televíznych služieb.

Orangeovská Mobilná TV umožňuje sledovanie živého vysielania, prístup do archívu a videotéky na smartfóne a tablete pomocou aplikácie Orange TV. Spočiatku bude k dispozícii pre zariadenia s Androidom, neskôr pribudne aj verzie pre iPhone a iPad. Ďalšou možnosťou je využívať túto službu na osobnom počítači alebo notebooku cez webový browser na adrese www.ofilme.sk.

Mobilná TV funguje aj bez set-top-boxu. Na druhej strane, tablet či smartfón môžu slúžiť ako diaľkový ovládač pre set-top-box. Napríklad na prepínanie kanálov, alebo na vyhľadanie relácie v archíve a jej spustenie na televízore. Rýchlosť streamu živého vysielania na smarfóne alebo tablete by sa mala automaticky prispôsobiť kvalite pripojenia (3G alebo WiFi), najviac sa však vyšplhá na 1 Mbit/s.

Orange chce aj divákov satelitných operátorov

Pokiaľ ide o ceny, Mobilnú TV – najviac na tri zariadenia – majú v mesačnom poplatku klienti s TV Extra a SatTV Extra s ročnou alebo dvojročnou viazanosťou. Neviazaných klientov a tých, ktorý o klasickú lineárnu televíziu nemajú záujem, bude celý balík stáť 6,99 € mesačne, prípadne si môžu objednať len archív či len videotéku (po 3,99 € mesačne).

Foto na titulke a v článku – Orange