Odbyt chytrých telefónov v Číne sa v januári takmer zdvojnásobil na 39,6 milióna z 20,4 milióna pred rokom, keď sa dostal pod tlak v dôsledku šírenia nového koronavírusu. Oznámila to dnes čínska Akadémia informačných a komunikačných technológií (CAICT).

Údaje tohto štátom podporovaného inštitútu signalizujú, že čínsky trh so smartfónmi sa už vrátil na úroveň z obdobia pred príchodom pandémie Covidu-19, uviedla agentúra Reuters. Predvlani v januári predstavoval odbyt inteligentných telefónov v Číne 32,1 milióna prístrojov.

WA 2 Peking - Muž s ochranným rúškom kráča okolo reklamného pútača s mobilným telefónom na stanici metra v Pekingu v pondelok 11. januára 2021. Pevninská Čína zaznamenala najväčší denný nárast prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 za viac ako päť mesiacov. Oznámili to v pondelok tamojšie zdravotnícke úrady v čase, keď sa naďalej zvyšujú počty nových infikovaných v provincii Che-pej obklopujúcej metropolu Peking, informovala agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 


A man wearing a face mask to he
Neprehliadnite

Počet užívateľov internetu v Číne sa blíži jednej miliarde

Začiatkom minulého roka sa čínsky sektor chytrých telefónov dostal do ťažkostí, pretože šírenie koronavírusu spôsobilo komplikácie v dodávateľskom reťazci a obmedzilo spotrebiteľské výdavky. Potom sa ale sektor začal zotavovať spoločne s celou čínskou ekonomikou.

Analytici však predpokladajú, že na odbyt budú mať naďalej negatívny vplyv americké sankcie, ktorým čelí čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei. Vo štvrtom štvrťroku sa odbyt chytrých telefónov od Huawei na čínsky trh podľa údajov výskumnej spoločnosti Canalys prepadol o 44 percent.

Z problémov spoločnosti Huawei zatiaľ najviac ťaží americký konkurent Apple, ktorého predaj v Číne po uvedení nového radu telefónov iPhone 12 na trh prudko vzrástol, upozornila agentúra Reuters.