Najvybavenejší smartfón Nokie, Lumia 920, si cestu k slovenským používateľom hľadal takmer pol roka. Konkurenti už stihli predstaviť hardvérovo výrazne lepšie kúsky. Mesiace čakania znamenali aspoň pokles predajnej ceny.

Na druhej strane, za rovnaké peniaze (360 eur) sa predáva Samsung Galaxy S III alebo nová Sony Xperia SP. Obaja sú na tom papierovo lepšie takmer vo všetkých parametroch. Kto dá prednosť dlaždiciam od Microsoftu, môže si vybrať aj HTC 8X, ktorý je o pár desiatok eur lacnejší a citeľne ľahší. Čím teda môže Lumia 920 presvedčiť?

Nokia si udržiava dobré meno. Aspoň čo sa týka spracovania high-endových smartfónov. Hoci veľké dizajnové zmeny sa Lumii 920 nekonali. Ide o mierne nafúknutú Lumiu 900, ktorá bola zasa takmer totožná s Nokiou N9 so systémom Meego. To znamená displej zasadený do jedného kusa polykarbonátu s oblými hranami po bokoch a ostrým rezom na vrchnej a spodnej časti.

Lumia 920 sa tak drží a ovláda veľmi pohodlne. Hlavný vypínač na pravej strane by mohol byť výraznejší, ako napríklad na nových Xperiách. No aspoň je presne na úrovni palca. Nad ním je ovládač hlasitosti a pod ním zasa hardvérová spúšť fotoaparátu.

Nokia Lumia 920: Stále to najlepšie z Fínska

Nokia Lumia 920 Zdroj: Nokia

Na spodnej hrane sa nachádza micro USB konektor a reproduktory, na vrchnej je výstup pre slúchadlá a slot pre SIM kartu. Hoci telo smartfónu je z plastu, hmotnosť sa vyšplhala na 185 gramov. No aj na jeden z najťažších mobilov na trhu sa dá za pár dní zvyknúť.

Microsoft pri osmičkových oknách posunul povolené hardvérové parametre, a tak Lumia 920 má HD (1 280 x 768) rozlíšenie na 4,5-palcovom displeji. Na prvý pohľad by človek povedal, že ide o Amoled. Taká tmavá je čierna.

No ide o IPS LCD displej s technológiou ClearBlack, ktorý ešte viac vynikne v kontrastnom operačnom systéme s jednofarebnými dlaždicami. Viditeľnosť na priamom slnku tak bola v poriadku. Displej reaguje presne, pozorovacie uhly sú široké, podanie farieb trochu saturovanejšie, no stále reálne.

Mobily Nokie sú známe tým, že si potrpia na kvalitu fotiek. Lumia 920 má 8,7-megapixlový snímač a objektív so svetelnosťou f/2.0 a optickou stabilizáciou. Tá funguje aj pri nakrúcaní videa, čo je na mobiloch stále rarita. Pre záujemcov o fotografovanie v temnotách pôjde pravdepodobne o voľbu číslo jedna.

Lumia 920 si s nedostatkom svetla poradila až prekvapujúco dobre, výsledok je bez šumu a s dostatkom detailov. Pri dennom fotení podáva Lumia 920 výkon na štandardnej úrovni high-endových smartfónov. Niekomu možno budú chýbať pokročilé nastavenia fotoaparátu.

Nokia Lumia 920: Stále to najlepšie z Fínska

Hardvérovo síce Lumia 920 zaostáva za androidovými konkurentmi, no Windows Phone 8 je menej náročný, a tak aj dvojjadrový procesor s taktom 1,5 GHz a jeden gigabajt operačnej pamäte bohato stačia na bezproblémový chod systému. Škoda, že náročných 3D hier na prevetranie hardvéru je naň pomenej. Full HD video však Lumia zvláda bez sekania. Vnútorná 32-gigová pamäť je dostatočná, absencia micro SD karty až tak nebolí.

Naopak, výdrž batérie je menej žiarivým parametrom. Radí sa k štandardu s názvom každovečerné nabíjanie. Malým bonusom je, že Lumia 920 podporuje bezdrôtové nabíjanie cez dokúpiteľné nabíjacie vankúše a podložky.

Pokiaľ ide o Windows Phone 8, platí to čo doposiaľ: prehľadný, s viacerými zaujímavými funkciami, no aj chýbajúcimi drobnosťami. Spokojní budú hlavne tí, ktorí prechádzajú zo Symbianu. Konkurenčnou výhodou je mobilná verzia balíka Office, no zrejme nie nadlho. Office nedávno dorazil na iPhone a podľa kuloárnych informácií sa chystá aj na Android.

Nokia Lumia 920: Stále to najlepšie z Fínska

Nokia k softvérovej výbave pridáva niekoľko aplikácií. Najväčším lákadlom je offline navigácia Here. Nie je najšetrnejšia k batérii, no funguje tak, ako sa to od nej očakáva.

Záverečné hodnotenie: Nokia Lumia 920 vie nahradiť kompaktný fotoaparát, má bezplatnú offline navigáciu a prehľadný systém. Nevýhody, hmotnosť a najmä stále malý výber kvalitných aplikácií, do istej miery vyvažuje vcelku prijateľná cena.

Nokia Lumia 920 v kocke

plusy

mínusy

konštrukcia

hmotnosť

displej

slabší výber aplikácií

fotoaparát

bežná výdrž batérie

MS Office a bezplatná navigácia Here

bezdrôtové nabíjanie

priaznivá cena

Zariadenie zapožičala Nokia.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Nokia