Globálna internetová prevádzka rastie každým rokom, no od vypuknutia pandémie nabrala ešte väčšie obrátky. Len za rok 2020 narástla o viac ako 40 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Dôvodom je najmä výrazný záujem o streamovanie videí, videokonferencie, online hry či sociálne siete.

Rastúci dopyt po digitálnych službách je teda zjavný, čo potrvrdzuje aj fakt, že od roku 2010 sa počet používateľov internetu na celom svete zdvojnásobil a globálna internetovová prevádzka dokonca vzrástla až 15-násobne.

Podľa pesimistických predpovedí informačné a komunikačné technológie v čase, keď sa dnes narodené dieťa stane tínedžerom, spotrebujú až 20 percent globálnej produkcie elektriny, pričom tretina z toho pripadne na dátové centrá. Drvivá väčšina svetového prenosu internetového protokolu (IP) totiž prechádza práve cez ne. Väčšia konektivita preto zvyšuje dopyt po službách dátových centier a spotrebe energie.

Prevádzka ohrozená nie je

Globálna spotreba elektrickej energie dátových centier v roku 2020 bola na úrovni 200 až 250 terawatthodín energie alebo na úrovni približne jedného percenta globálneho konečného dopytu po elektrine. Tieto údaje však nezahŕňajú energiu použitú na ťažbu kryptomien, ktorej spotreba sa celosvetovo vyšplhala na približne 100 terawatthodín. Podľa štúdie vedcov z Oak Ridge Institute spotrebuje ťažba kryptomien dvakrát viac energie než ťažba zlata.

Súčasným strašiakom pre prevádzkovateľov dátových centier sú rastúce ceny energií. Do nového roka vstupovali priemerné ceny elektrickej energie v európskych krajinách s cenami, ktoré boli na najlepšej ceste prekonať historické rekordy. V Nemecku, Francúzsku, Španielsku a v Spojenom kráľovstve stúpli oproti minulému roku o 200 percent a v severských krajinách dokonca o 470 percent, informoval Bloomberg.

Zaujímavosťou však je, že väčšina prevádzkovateľov na Slovensku zatiaľ nepociťuje ohrozenie svojich služieb a dokonca ani nepočíta so zvyšovaním cien. Môžu za to dva faktory. Tým prvým je skoršie nakupovanie elektrickej energie na niekoľko rokov dopredu a druhým sú investície do zelenej energie, ktorá dokáže znížiť náklady a zároveň má menšie dopady na životné prostredie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa