Nedávno som písal o uvedení nového handheldu Nintenda DSi XL. Na pochopenie, čím je tento kúsok hardvéru taký výnimočný, spomeniem prvú hru, ktorú som na tejto platforme vyskúšal a ktorá si ma úplne získala. Je to hra presne charakterizujúca kvality Nintenda DS, kombináciu nového prístupu i osvedčenej hrateľnosti v parádnom balíku.

Professor Layton je odborník na hádanky. Nedávno dostal pozvánku od Lady Dahlie, ktorej zosnulý manžel mal údajne v dedinke St. Mystere alebo jej okolí zanechať poklad menom Golden Apple. Nik nemá ani šajnu o tom, čo by to Zlaté jablko malo predstavovať, no azda Lady Dahlia niečo vie, keď pozýva profesora na svoje panstvo...

Naj hry minulosti: Professor Layton and the Curious Village

Hráč začína sledovať dobrodružstvá Professora Laytona a jeho študenta Lukea na ceste do St. Mystere. Ba čo viac, po krásnom trojminútovom intre so špičkovou animáciou na malom displeji za sprievodu výborného dabingu dostáva prvú úlohu. Zobrazí sa mapka s inštrukciami, spleťou ciest a hráč má nájsť na mape podľa zadaných tipov jednu z dediniek, ktorá má byť tá pravá.

A tak začínate lúštiť puzzle a dumáte, ktorý domček predstavuje danú dedinu. Keď ho máte, odovzdáte svoj tip a potom sa spustí krátka animácia, kde vás profesor pochváli alebo naznačí, že sa mýlite. Ak ste uspeli, príbeh pokračuje ďalej, ak nie, riešite hádanku ďalej. K dispozícii máte tri rady, ale na to, aby ste ich využili, potrebujete Hint Coins, lebo každá rada stojí určitý groš. A keďže ich počet nie je neobmedzený (cesta k nim spočíva v podrobnom prehľadávaní predmetov v každej lokácii), musíte namáhať mozgové závity. Hra vás môže odmeniť i takzvanými Picarats: čím skôr hádanku vyriešite, tým viac ich dostanete.

Naj hry minulosti: Professor Layton and the Curious Village

Príbeh pokračuje ďalej. Prichádzate do dediny, no zistíte, že na vstup potrebujete prekročiť most, ktorý je schovaný. Strážca dedinky vás pustí, až keď vyriešite hádanku. Na nej sú zobrazené tri súčiastky mosta z rôznych uhlov a vy máte určiť tú správnu, ktorá do mechanizmu patrí. Ak uhádnete, pustí vás ďalej.

V podobnom duchu sa nesie hra ďalej. Je to kombinácia starej dobrej adventúry, kde vďaka ovládaniu stylusu máte perfektný dosah na dianie na pekných animovaných obrazovkách a zároveň je každý ďalší krok prekladaný čoraz náročnejšími hádankami.

Fascinácia hrou vyvoláva aj parádne tempo. Príbeh a snaha odhaliť ďalšie časti mesta vás ženie ďalej. Na druhej strane vás môžu zdržať hádanky, pokiaľ si s nimi neviete dať rady alebo naopak, zapáčia sa vám natoľko, že ich budete riešiť opakovane a dosahovať aj lepšie výsledky.

Hádanky sú popri príbehu najväčším lákadlom. V hre ich je 120 štandardných a ďalších 15 bonusových. Niektoré sú klasické variácie na hľadanie správnej cesty, iné si už vyžadujú viac logiky ako napríklad otázka, koľkokrát sa stretnú ručičky hodiniek od poludnia do polnoci. Nechýba pár variácií na úplnú klasiku ako napríklad prevoz vlkov a kuriatok cez rieku na plti (úloha u nás známa ako prevážanie ľudožrútov a misionárov).

Aj vďaka zaujímavej selekcii hádaniek európskeho a ázijského typu má Professor Layton taký potenciál a odozvu u hráčov na celom svete. Na niektoré puzzle sa radi pozriete už len preto, že ich poznáte a rýchlo vás posunú vpred. Iné vás zase prekvapia, lebo musíte na riešenie prísť po prvý raz v živote.

Naj hry minulosti: Professor Layton and the Curious Village

Professor Layton and the Curious Village je vôbec prvá hra v sérii a aj preto je výrazne originálna. V Európe zatiaľ vyšli iba dva diely, pretože lokalizácia trvá pomaly až 20 mesiacov pri každej časti. V Japonsku sa už tešia na piatu časť na jeseň 2010, zatiaľ čo na starom kontinente sme radi, keď nás tento rok poteší trojka. Bez ohľadu na neskorý príchod ide o unikátny zážitok. A hoci je prvá hra Professora Laytona pomerne nová (február 2007 - čas premiéry v Japonsku), už jej patrí silné miesto v histórii.

Foto - Nintendo, foto na titulke - Nintendo