Svet technológií zažíva vďaka blockchainu novú fázu svojho vývoja. Web3, kryptomeny, NFT a metavesmír sa stávajú výrazmi, ktoré postupne skloňujú aj ľudia, ktorým je oblasť technológií cudzia. Pre niektorých ide o zaujímavé inovácie, iní vidia investičné príležitosti.

Podnikateľ Robert Gryn, šéf spoločnosti MetaHero, prišiel s nápadom, ako realitu viac prepojiť s metavesmírom. Začal vytvárať vysokorealistické 3D skeny ľudí, objektov a zvierat vo vysokom rozlíšení. Tieto modely je možné používať v hrách, virtuálnych svetoch či v podobe NFT, no možností je oveľa viac.

Po tom, keď strávil dekádu budovaním marketingovej spoločnosti Codewise a v rebríčku Forbes sa umiestnil medzi najbohatšími Poliakmi, R. Gryn všetko zanechal za sebou a odišiel do Dubaja. Tam sa pustil do vývoja technológie v rámci svojej firmy MetaHero, o ktorej hovorí, že bude bránou do metavesmíru pre miliardy ľudí.

Obavy z narušenia súkromia

Podnikateľ už teraz vidí potenciál jeho celotelového skenera napríklad v oblasti digitálnej módy:

„Budete sa môcť oskenovať v spodnej bielizni, potom bude veľmi jednoduché vyskúšať si nielen virtuálne oblečenie, ale aj to z reálneho sveta.“

Skenerom však vyvolal okamžité obavy. Stačí, aby – obrazne povedané – používateľ nezaškrtol nejakú možnosť v nastavení ochrany osobných údajov alebo ktosi hackol systém,a jeho digitálny klon by sa mohol stať napríklad nedobrovoľnou hviezdou filmov pre dospelých vytvorených umelou inteligenciou.

R. Gryn s týmito obavami počítal a priznáva, že ak by sa také čosi stalo, bol by to pravdepodobne koniec jeho projektu. Preto kladie veľmi veľký dôraz na bezpečnosť v oblasti ukladania dát aj bezpečnostných opatrení, napríklad vodoznakov.

3D skeny vytvárajú kvantá údajov

Ani na súčasnej technologickej úrovni nie je ukladanie celotelových 3D skenov tisícok ľudí jednoduché a problémy môžu nastať nielen v otázkach súkromia, ale aj autorského práva. Objavujú sa otázky o tom, kto má mať k údajom prístup, ako ich používať či ako ich spoplatniť. Odpovede pritom nie sú vôbec jednoduché.

Šéf MetaHero si je vedomý, že musí najať malú armádu právnikov, ktorí pokryjú jurisdikcie po celom svete. Už teraz počíta s terabajtmi nových údajov denne, no je si celkom istý, že to jeho spoločnosť zvládne.

Elon Musk z Poľska

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa