Americká vesmírna agentúra NASA chystala Webbov ďalekohľad na jeho životnú púť mnoho rokov a nakoniec sa rozhodla pre jeho vypustenie 25. decembra 2021. Kým sa však v kozme dostal do svojej finálnej podoby, trvalo to až do 7. januára 2022, musel totiž naplno rozvinúť zrkadlá, ktoré majú zachytávať svetlo z vesmírneho priestoru.

Na to, aby sa dostal do pozície, v ktorej bude pracovať, musí preletieť vyše jeden a pol milióna kilometrov. O technických podrobnostiach a význame pre svet aj pre Slovensko nám porozprával Jiří Šilha z fakulty matematiky, fyziky a informatiky, katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako bude ďalekohľad fungovať?

Ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) pozostáva z tzv. primárneho zrkadla, ktoré je zodpovedné za zber svetla, čiže fotónov z pozorovaných objektov. Primárne zrkadlo má priemer šesť a pol metra a kvôli svojej veľkosti je zostavené z 18 samostatných hexagonových (šesťuholníkových) zrkadiel. Takéto inžinierske riešenie sa často využíva aj pri ďalekohľadoch na Zemi. Primárne zrkadlo odráža svetlo do sekundárneho zrkadla, ktoré ho následne odrazí a nasmeruje na daný detektor, resp. inštrument, ktorý svetlo analyzuje. Spolu má JSWT štyri inštrumenty vrátane infračervenej kamery a spektrografu. Primárne zrkadlo je pokryté jemnou vrstvou zlata hrubou len 800 atómov, ktorá má zabezpečiť jeho vysokú odrazivosť.

Časti teleskopu Jamesa Webba
Zdroj: researchgate.net
Časti teleskopu Jamesa Webba

Špecifickou je tiež veľká tepelná fólia, ktorá zabezpečuje stabilné tepelné podmienky pre ďalekohľad. Rozdiel teplôt totiž môže byť v intervale medzi +86 °C a -233 °C, čo nie je ideálne kvôli tepelnej rozťažnosti materiálov a tiež tepelnému šumu, ktorý by ovplyvnil kvalitu signálu získaného vedeckými inštrumentmi. JWST sa bude nachádzať v tzv. Langrageovom bode L2, bod na priamke Slnko-Zem-L2, ktorý sa nachádza 1,6 milióna kilometrov od Zeme. Táto poloha umožní nepretržitú komunikáciu Zeme s JWST a tiež nepretržitý výhľad do vesmíru bez toho, aby mu zacláňala.

Čo je cieľom projektu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa