Nedávna aukcia je veľmi veľkým míľnikom, zrejme väčším bude len aukcia v rokoch 2025 a 2026, keď by sa mali nanovo prideľovať takmer všetky frekvencie. Pásmo 700 MHz je rozhodujúce v rámci 5G sietí hneď z viacerých aspektov. Prvý aspekt je, že pásmo je vhodné na pokrývanie vidieckych oblastí, pretože na tejto frekvencii možno pokryť relatívne rozsiahle územia oproti iným vyšším frekvenciám. Táto frekvencia je ideálna na štart 5G siete, pretože s menšími nákladmi dokáže pokryť zatiaľ nízke potreby trhu.

Počet 5G telefónov a iných zariadení je u nás zatiaľ malý. Toto pásmo tak umožní relatívne veľmi lacný štart 5G, čo bude na začiatok stačiť. Postupne, ako budú pribúdať zákazníci, operátori pravdepodobne začnú prepínať na vyššie frekvencie, ktoré majú síce menší dosah, no zároveň majú vyššiu kapacitu obslúžiteľnosti.

Najviac prostriedkov na zisk frekvencií spomedzi všetkých operátorov vynaložila spoločnosť Orange Slovensko, ktorá za dva 10 MHz bloky v pásme 700 MHz zaplatila viac ako 33,6 milióna eur. Spustenie 5G prevádzky patrí medzi ich strategické priority na Slovensku aj v rámci ostatných krajín, kde Orange pôsobí. Vysokorýchlostnú 5G sieť Orange plánoval spustiť už v apríli 2021, no nakoniec sa presúva na máj. Viac sa dozviete vo videu nižšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa