Výrobca vozidiel z nemeckého Stuttgartu Mercedes-Benz má schválenú technológiu tretieho stupňa autonómneho riadenia vozidiel. Bude použitá v modeloch S-Class a EQS. Systém ponesie názov Drive pilot a má byť schopný podmienečného automatického riadenia do rýchlosti 60 km/h.

Komfortná automatická jazda

Do praxe sa dostane už v prvej polovici roka 2022 a zákazníci si budú môcť vychutnať automatickú jazdu aj v hustej mestskej premávke a dopravných zápchach. Drive pilot sa pritom postará, aby sa vodič počas autonómnej jazdy nenudil. Na centrálnom displeji vozidla môže napríklad odpovedať na e-maily či vybaviť nákupy online.

Systém pracuje na základe senzorov balíka asistenčných služieb umiestnených okolo karosérie a obsahuje tiež prídavné senzory, ktoré výrobca považuje za nevyhnutné k plynulej automatickej jazde. Do tejto skupiny patrí LiDAR, kamera v spätnom zrkadle a mikrofóny prispôsobené na detekciu sirén a špeciálnych signálov záchranných zložiek. Drive pilot tiež berie do úvahy poveternostné podmienky vďaka senzoru vlhkosti.

Systém spracúva údaje o geometrii ciest, profile trasy a dopravnom značení, pričom počíta aj s výskytom nepredvídaných situácií, ako je práca na ceste či dopravné nehody označené na digitálnych mapách.

Dôležité prvenstvo

Markus Schafer, ktorý je členom predstavenstva Daimler AG a Mercedes-Benz a je tiež zodpovedný za technologický vývoj, zdôraznil, že sa spoločnosť snaží naplniť víziu automatického riadenia a práve vďaka tomuto systému založenému na LiDARe dokážu zákazníkom poskytnúť unikátne zážitky.

Keďže máme povolenie od úradov, dosiahli sme prielom. Sme prvý výrobca na svete, ktorý ponúka podmienečné automatické riadenie sériovo produkovaných vozidiel v Nemecku.
Markus Schafer
Jeep Cherokee
Neprehliadnite

Prvý elektrický Jeep príde už v roku 2023. Rovnaký pohon má mať aj pickup Ram

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa