Nový operačný systém Lion prináša podľa Apple až 250 nových funkcií alebo inovácií. Veľa si požičiava z iOS platformy, na ktorej beží iPhone a iPad. Okrem zjednodušenia a sprehľadnenia práce na novom systéme je aj jeho nákup jednoduchý a prehľadný. Dá sa stiahnuť z App Storu ako bežná aplikácia. Poteší aj znížená cena updatu.

Medzi hlavné alebo najväčšie inovácie Lionu patrí prispôsobenie multidotykovému ovládaniu pomocou magic trackpadu, ktorý je súčasťou všetkých applovských notebookov a existuje aj externé vyhotovenie pre stolové počítače.

Ďalej je to napríklad sprehľadnenie otvorených okien a celých pracovných plôch vďaka funkcii Mission Control, celoobrazovkové zobrazovanie programov alebo používanie aktívnych ikon na pracovnej ploche známe z iPadu. Integrovaná bude tiež desktopová verzia App Storu.

Mnoho nepríjemností majú pomôcť prekonávať funkcie Auto Save, ktorá automaticky ukladá akúkoľvek začatú prácu v textovom editore či iných programoch a funkcia Resume. Tá zasa otvorí aplikáciu presne tak, v akom stave bola pri reštarte či vypnutí počítača.

Mac OS X Lion je možné inštalovať na terajšiu verziu 10.6.6 Snow Leopard a vyžaduje stroj s minimálne 2 GB operačnej pamäte a procesor Intel Core i3. Celý softvér má približne 4 GB a jeho kúpa je riešená digitálne. Nekupujú sa teda krabicové verzie, stačí ju kúpiť a stiahnuť z App Storu ako hocijakú inú aplikáciu.

Inštalačný proces sa po stiahnutí spustí automaticky. Zákazníci, ktorí doma nemajú širokopásmové pripojenie do internetu, môžu navštíviť ktorýkoľvek kamenný obchod Apple Store a pripojiť sa tam. Cena Mac OS X Lion je 23,99 €. K dispozícii je aj v českej jazykovej mutácii.

Operačný systém je neoddeliteľnou súčasťou každého applovského počítača. Bezplatný upgrade si môže uplatniť každý, kto si počítač tejto značky kúpil po 6. júni 2011. Do 30 dní od nákupu musí požiadať o takzvaný Up to date upgrade a následne si bezplatnú kópiu nového operačného systému stiahnuť do 19. augusta.

Foto na titulke - Apple