Kým pred niekoľkými rokmi podnecovala fantázie otázka, dokedy sa bude platiť hotovosťou, nástup digitálnych platieb prebudil otázku, dokedy sa budú používať fyzické platobné karty. V súčasnosti sa však neočakáva, že by v najbližšej dekáde mali vymiznúť.

Svet sa napriek tomu čoraz viac tokenizuje. Podľa expertov bude tento proces pokračovať aj naďalej a možno očakávať, že sa zintenzívni. Token je vo svojej podstate digitálnou reprezentáciou istej hodnoty prípadne práv. V bankovníctve sa tokenizácia úzko spája s digitálnymi platbami realizovanými prostredníctvom známych digitálnych aplikácií. Token možno v tomto prípade chápať ako náhodný zhluk znakov, ktorý reprezentuje platobnú kartu používateľa.

Tokenizovaná platobná karta umožňuje digitálny nákup, pri ktorom sa obchodník nedostane k číslu fyzickej platobnej karty zákazníka. Ten pri platbe operuje s tokenizovanou kartou, a teda s náhodným zhlukom znakov, ktoré jeho fyzickú kartu reprezentujú.

Click to Pay

Platobná karta sa po prvom zaregistrovaní v službe Click to Pay tokenizuje a pri ďalších platbách ju služba užívateľovi automaticky ponúkne. Služba teda umožňuje platiť podobným spôsobom, ako sa to deje pri aplikáciách tretích strán.

Peniaze chápeme inak

Tokenizácia sa však pomerne rýchlo rozširuje a presahuje platobné karty. Digitalizovať sa dá v podstate takmer všetok majetok – od nehnuteľností po oblečenie. Každá položka môže mať svoju digitálnu reprezentáciu a môže byť tokenizovaná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa