Intel tvrdí, že má najrýchlejší mobilný procesor na svete

Intel predstavil tento rok na CES 2023 svoj najnovší a najlepšie vybavený procesorový rad 13. generácie. Novú radu označuje názvom „Raptor Lake“ a myslel aj na užívateľov notebookov, ktorí prevažujú v jeho portfóliu. Hlavnou hviezdou je procesor Intel Core i9-13980HX. Ide o prvý procesor pre notebook s podporou konfigurácie 24 jadier a až 5,6 Ghz frekvenciou v režime turbo.

Jednovláknový výkon narastie zhruba o 11 % a pri viacvláknovom výkone sa dočkáme dokonca 49 % navýšenia oproti staršej 12. generácii procesorov. Najnovšia generácia podporuje WiFi 6E, Bluetooth 5.2, Thunderbolt 4 a tiež operačné pamäte DDR4 a DDR5. TDP hodnota je 55 W.

Okrem svojej hlavnej pýchy má Intel vo svojej ponuke aj bežnejšie mobilné procesory, ktoré označuje písmenom „H“, kde došlo k nárastu frekvencie o 400 Mhz a navýšil počet jadier na 14. Ak radi hráte hry a chcete herný notebook, ktorý bude mať lákavú cenu a dostatok výkonu, tak rad „H“ je tá správna voľba.

AMD nechce zostať pozadu

Spoločnosť AMD, ktorá je najväčším konkurentom spoločnosti Intel pre hráčov pripravilo výkonné procesory radu 7045HX. Jedná sa o prvé mobilné čipy s architektúrou Zen 4 a grafikou RDNA 3. Modely radu 7045 sú vlastne desktopové procesory Raphael, ktoré sú prerobené do mobilnej podoby.

Procesory majú až 16 jadier s 32 vláknami s maximálnou frekvenciou 5,4 GHz pre jednovláknové procesy. AMD procesory vyrába pokročilou 5 nm technológiu s podporou najnovších operačných pamätí DDR5. Oproti svojej predchádzajúcej generácii dosiahol výrobca až o 18% vyšší jednovláknový a neuveriteľný 78% vyšší viacvláknový výkon.

Spoločnosť chce rozšíriť spoluprácu s poprednými výrobcami notebookov, tak sa môžeme tešiť na nové notebooky s výkonnými procesormi od AMD.

Príchod novej generácie M3 už tento rok?

Kalifornský gigant predstavil v júni svoje vylepšené čipy druhej generácie procesorov s názvom M2 Pro a M2 Max. Sú založené na modernej 5 nm technológii so 40 miliardami tranzistorov, pričom došlo medzigeneračne o 20% nárast a disponujú 12 jadrami. Grafická akcelerácia M2 Pro obsahuje 19 jadier a M2 Max 39 jadier, čo predstavuje až 30% navýšenie grafického výkonu v porovnaní s predchádzajúcimi procesormi.

Aby toho nebolo málo, tak sa očakáva príchod nových Macbookov a predstavenie novej generácie procesorov s názvom M3. Novinka by priniesla technologický skok v podobe 3nm technológie výroby, čo by znamenalo ešte vyšší výkon a zároveň nižšiu spotrebu. Podľa zdrojov Apple plánuje predstaviť už v druhej polovici tohto roku svoj vylepšený Macbook s novým procesorom M3.