Slovenský AeroMobil bol svojho času unikátny projekt, ktorý nemal obdobu. Len veľmi málo firiem na svete bolo schopných pustiť sa do takej výzvy, ako je vývoj lietajúceho auta. Slovákom sa to podarilo, ale omeškanie spustenia predaja a dodávok dali viac času a priestoru konkurencii, ktorá však ani dnes nie je veľká. Má však viac peňazí a do vývoja dáva stovky miliónov eur.

Lilium získal obriu investíciu

Dôkazom toho je aj nemecký projekt s názvom Lilium Aviation. Inžinieri z Mníchova vyvíjajú plne elektrické, vertikálne vzletové a pristávacie lietadlo pre regionálnu leteckú mobilitu. V súčasnosti má k dispozícii na vývoj približne 340 miliónov dolárov a 500 zamestnancov, vďaka čomu chce mať lietajúci stroj dostupný už v roku 2025.

Malé regionálne lietadlo má mať päť miest a rýchlosť letu približne 100 kilometrov za hodinu. Oproti AeroMobilu má však jednu nevýhodu – nie je určený na pozemnú komunikáciu. Ich demonštratívne lietad-lo prvýkrát letelo v roku 2019. Plne elektrické vozidlo dokáže vzlietnuť a pristávať vertikálne (eVTOL).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa