Zariadenia značky ThinkPad možno nemajú najsexi dizajn, no sú nadštandardne spracované a výkonovo určené prevažne biznis klientele. Ktorá takisto čoraz viac obľubuje tablety, ideálne na prezeranie excelovských tabuliek či powerpointových prezentácií. K dvojici zariadení z tohto segmentu, klasickému ThinkPad Tabletu a konvertibilnému ultrabooku Yoga, pridáva Lenovo ďalší formfactor, ktorý vznikol ich kombináciou. ThinkPad Helix.

Slovo helix pochádza z gréckeho slova špirála, rotovať. ThinkPad Helix netreba nijako krútiť, no jeho používanie flexibilné rozhodne je. Podľa parametrov ide o ultrabook. Hoci jeho hmotnosť (1,7 kg) a hrúbka (viac ako dva centimetre) sú oproti MacBooku Air alebo Asusu Zenbook o kus inde. Nie je to nič hrozné, aj keď pri 11,6-palcových notebookoch sú bežné aspoň o tretinu nižšie hodnoty.

Povrchová úprava Helixu z pogumovaného plastu a celkový pocit sú totožné s ostatnými profesionálnymi ThinkPadmi. Helix je mierne elegantnejší a sparťanský. Celá spodná strana je jednoliata, bez otvorov na výmenu batérie.

Samozrejme, krytka kĺbu dáva tušiť, že to bežný notebook nebude. Na zadnej strane sú dva USB porty a jeden display port. Škoda, že USB zatiaľ neumožňuje plnohodnotné nabíjanie a výrobca musel nasadiť ešte jeden otvor, pre nabíjačku.

Aj po otvorení sa Helix tvári ako klasický notebook. Otvárať ho treba oboma rukami, časť s klávesnicou je ľahšia než obrazovka. Celkom milý výstrelok je, že LED dióda zobrazujúca aktivitu tvorí bodku nad písmenom „i“ v logu ThinkPad (nachádza sa na klávesnici aj na zadnej strane obrazovky).

Dominantou je rozmerný touchpad a, ako je pre ThinkPady typické, uprostred klávesnice nechýba červený trackpoint. Na to, že ide o klávesnicu jedenásťpalcového notebooku, sa na nej píše pohodlne aj používateľom s väčšími rukami.

Keď sa tablet vytočí na notebook

Na ľavej strane kĺbu je tlačidlo, po ktorého zatlačení sa obrazovka jednoducho odpojí a v ruke ostane elegantný Windows 8 tablet. Pripájací mechanizmus na testovanom kuse fungoval bezproblémovo. Tvoria ho dva kovové zuby po stranách kĺbu, ktoré sa pri zapájaní zapichnú do tabletu.

Stačí pár pokusov a notebook možno na tablet premeniť aj poslepiačky. Celý mechanizmus funguje aj zrkadlovo: pri otočení tabletu o 180 stupňov sa z Helixu stane malá prezentačná obrazovka či prenosný prehrávač filmov.

Ani Helix ako tablet sa nemusí hanbiť. Vari až na rozmery a hmotnosť. No tých 860 gramov a jedenásť milimetrov hrúbky možno akceptovať. Aj preto, že schovávajú notebookovú výbavu: procesor Intel Core i7, štyri alebo osem gigabajtov operačnej pamäte a 128- alebo 256-gigový SSD disk. Okrem štandardnej komunikačnej výbavy sú na vybraných trhoch aj verzie s podporou LTE a NFC.

Keď sa tablet vytočí na notebook

Ďalší plusom Helixu je veľký displej. Tabletov s uhlopriečkou viac ako desať palcov veľa nie je. Navyše, s full HD rozlíšením a technológiou LCD IPS. Výsledkom je vysoký jas, realistické farby a veľké pozorovacie uhly. Tvrdosť displeja stráži Gorilla Glass.

Na vrchnej hrane sa vpravo nachádza hlavný vypínač, vľavo zasa otvor pre digitalizér. Toto „pero“ na písanie poznámok rozoznáva 1 024 stupňov tlaku. Najviac sa hodí na manipuláciu s bunkami tabuliek alebo na kreslenie náčrtov.

Aktívne chladenie, našťastie, nedáva o sebe vedieť zvukom. Pri zapnutej klávesnici sa chladenia chopia dva malé ventilátory v kĺbe. Pre pamäťovú kartu sa nenašlo miesto.

Výbava batérie v segmente konvertibilných zariadení nie je žiaden zázrak. Helix sa tomuto pravidlu trochu vymyká. Tabletová časť vydrží pri bežnej záťaži necelých päť hodín. No keďže klávesnica obsahuje druhú batériu, možno na Helixe v pohode robiť aj deväť a pol hodiny.

Pocit, že Helix je univerzálny pracovných nástroj, upravuje pohľad na cenovku. Verzia s 256-gigabajtovým SSD diskom sa predáva za viac ako dvetisíc eur. A aj pri variante s polovičným diskom a slabším procesorom je cena len o dve stovky nižšia. Za takúto sumu sa dá kúpiť rovnako vybavený ultrabook a k tomu ešte iPad či veľký tablet s Androidom.

Záverečné hodnotenie: Po zrezaní hrúbky, ale najmä hmotnosti a ceny by bol Lenovo ThinkPad Helix univerzálny pomocník pre každého manažéra, obchodného cestujúceho alebo náročnejšieho študenta.

Zariadenie zapožičalo Lenovo.

Lenovo ThinkPad Helix v kocke

plusy

mínusy

spracovanie

hmotnosť a hrúbka

displej

vysoká cena

výbava

výdrž batérie

univerzálnosť použitia

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Lenovo