Starship od SpaceX konečne poletí do vesmíru

Vesmírna loď Elona Muska mesiace čakala na povolenie úradov v otázke priaznivosti štartu voči životnému prostrediu. Táto približne 120-metrová ozruta dostala od FAA zelenú na desať štartov zo základne SpaceX v južnom Texase na pláži Boca Chica. Základňa zvaná aj Starbase neustále rastie, a tak vyvoláva otázky environmentalistov o vplyve prevádzky na lokálny ekosystém.

Falcon 9 prístáva
Zdroj: Getty Images
Americké úrady FCC a FAA

Federal Communications Commission (FCC) reguluje komunikáciu v rámci Spojených štátov, ale aj medzinárodne. Ide o komunikáciu rádiom, televíziou, káblovými rozvodmi a satelitmi. Nad touto nezávislou organizáciou dohliada Kongres.

The Federal Aviation Administration (FAA) je americký úrad na reguláciou vesmírnych letov v snahe dosiahnuť čo najvyššiu bezpečnosť a efektivitu.

Úrady síce štarty schválili, no E. Musk sa rozhodol, že operácie spojené so Starship plánuje do budúcnosti presunúť na Kennedyho vesmírne centrum na Floride, ktoré patrí agentúre NASA. V tejto lokalite si už SpaceX buduje vlastnú odpaľovaciu rampu a má všetky potrebné povolenia na orbitálne lety. Pre svet sa tým v podstate nič nemení, iba Texas príde o prvenstvo pri budúcich letoch na Mars.

Na zmiernenie vplyvu Starbase na životné prostredie musí SpaceX splniť 75 nových požiadaviek úradov. Tie zahŕňajú napríklad cestné uzávery, vybudovanie koridorov pre zvieratá v okolí, ale aj ďalšie, trochu nekonvenčné podmienky ako vypracovanie „historickej kontextovej správy o Mexicko-americkej vojne“, ktorá sa v tejto oblasti kedysi odohrala, ročne prispieť sumou 5-tisíc dolárov na ochranu ocelotov a dravých vtákov a ďalšie.

robot
Neprehliadnite

Umelá inteligencia v Google tvrdí, že ako osoba má emócie, dušu a práva