Apple o svojom novom smartfóne hovorí, že je to „najväčšia vec, ktorá sa iPhonu dosiaľ prihodila“. Treba to, samozrejme, brať s rezervou. No dá sa súhlasiť s hodnotením, že iPhone 5 je iný ako jeho predchodcovia. Je iný na prvý pohľad aj dotyk. S hmotnosťou 112 gramov, o pätinu nižšou oproti lanskej edícii 4S, patrí k najľahším smartfónom na trhu. Obdobne je to s hrúbkou (7,6 milimetra).

Dohromady to znamená, že hoci je o chlp väčší (či skôr vyšší) a uhlopriečka displeja sa natiahla z 3,5 na rovné štyri palce, nosí sa iPhone v ruke či vo vrecku pohodlnejšie ako doteraz. A ovládanie jednou rukou (palcom) je stále v norme. Pri ďalšom „zvyšovaní“ displeja by to už pre drobnejšie dlane mohol byť problém.

Dizajnovo iPhone 5 vychádza zo štvorkového vydania. No pôsobí elegantnejšie. Je tenší, opticky sa javí štíhlejší (kvôli výške) a jednoliatejší (nemá strieborné pásy na bočných hranách). Zadná strana je z hliníka a nie zo skla, ktoré je v iPhone 4S magnetom na odtlačky. Samozrejme, nič nevŕzga, konštrukcia je pevná. Žiaľ, zdá sa, že na zvestiach o slabšej odolnosti krytu a farby, ktoré sa relatívne rýchlo odierajú, niečo bude. Nejaká forma dodatočného obalu preto môže byť žiaduca.

Väčší displej je ďalšie „drobné“ zdokonalenie. Nielen preto, že na obrazovku sa zmestí o jeden rad ikon viac ako pri doterajších iPhonoch. V landscape polohe sa na nej lepšie surfuje na webe, lebo stránky sú na väčšej šírke čitateľnejšie. A pomer strán 16 : 9 sa na sledovanie hollywoodskych multimédií hodí viac než doterajší 3 : 2. Hustota pixlov sa nezmenila (326 ppi), stále ide o tú istú technológiu (Retina IPS LCD) a mnohým aplikáciám bude chvíľu trvať, kým ich vývojári prispôsobia pre väčšiu diagonálu displeja. Zatiaľ bežia s čiernymi pásmi po bokoch.

iPhone 5 je majster drobných zlepšení

Nový iPhone má z hardvérovej stránky dve novinky, ktoré môžu potešiť aj zamrzieť – podľa uhla pohľadu. Ako prvý mobil na svete používa nový štandard nano SIM. Nepomôže orezanie doterajšej micro SIM, treba ju (za doplatok) vymeniť u operátora.

Podobne aj nový konektor na nabíjanie a prenos dát Lightning znamená dodatočnú investíciu pre majiteľov dockingových staníc (do redukcie). Ale zasa sa dá do mobilu zastrčiť oboma smermi, čo zjednodušuje manipuláciu. A nielen v tme. Škoda, že takto symetrický nie je USB či HDMI konektor.

Silnejšia hardvérová výbava – rýchlejší procesor (A6), viac pamäte (zdvojnásobila sa na 1 GB) a nové grafické jadro – pomáha najmä pri náročnejších hrách. Pri bežných aplikáciách cítiť len malé spružnenie. Rýchlejšie je surfovanie po webe alebo v App Store. Teda v pokrytí mobilných HSDPA sietí s downloadom do 42 megabitu za sekundu, ktoré iPhone 5 podporuje (iPhone 4S „len“ 14,4 Mbit/s). Tie už majú slovenskí operátori relatívne rozšírené. Nové jablko pozná aj ešte rýchlejšie siete štvrtej generácie (LTE), ale na tie si treba rok-dva počkať.

Napriek výkonnejšiemu železu si oproti predchádzajúcemu iPhonu o niečo polepšila výdrž batérie. Pri aktívnejšom používaní počas testu Technológií eTrendu bolo potrebné nabíjať ju raz za pol druha dňa. Samozrejme, batéria je znova pevne zabudovaná.

Drobná zmena nastala pri zadnom fotoaparáte. Objektív chráni oderuodolné zafírové sklíčko. Samotné parametre iPhone 5 zdedil po svojom predchodcovi: snímač s rozlíšením 8 Mpix, LED blesk či dotykové zaostrovanie. Výsledné obrázky a full HD video sú tak dostatočne kvalitné, aby mobil nahradil kompaktný fotoaparát.

iPhone 5 je majster drobných zlepšení

Ďalšie fotofunkcie pridal nový operačný systém iOS 6. S foťákom sa napríklad dajú robiť pekné panorámy. A snímky priamo z fotoalbumu posielať na Facebook – treba dodať: Konečne! Softvérových noviniek je, samozrejme, viacero. Užitočná môže byť napríklad funkcia Nerušiť, keď mobil v stanovených časoch nechá zvoniť len hovory vybraných volajúcich – prípadne až ich druhý pokus o kontakt.

Toľko kritizované nové mapy, ktorými Apple nahradil osvedčené Google Maps, majú naozaj čo doháňať. Polohu síce určujú presne, no satelitné zábery sú často zrnité a čiernobiele a 3D je v slovenských podmienkach do počtu. Ideálne bude, ak si používateľ bude môcť do mobilu stiahnuť googlovské mapy z App Storu, kde by sa mali objaviť na budúci rok. YouTube, ktorý sa v rámci rozlúčky Applu s Googlom taktiež z iOS porúčal, sa už stiahnuť dá.

Záverečné hodnotenie: Pre fanúšikov značky Apple aj iPhone 5 ponúka dostatok dôvodov na pravidelnú generačnú výmenu mobilu. Ak sú ochotní akceptovať prémiovú cenu.

Zariadenie zapožičal Slovak Telekom.

Apple iPhone 5 v kocke
Plusy Mínusy
dizajn, väčší displej málo odolný farebný povlak
podpora rýchlych mobilných sietí nutnosť dokúpiť redukciu k existujúcim dockingom
kvalitné fotografie chýbajúce Google Maps

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Apple