Technologické akcie, dlhopisy, kryptomeny, nehnuteľnosti. Veľký trhový výpredaj v roku 2022 bol nevyberavý, zmazal bilióny z kapitalizácie firiem. Minulý týždeň sme v TRENDE písali, že trh omilostil Warrena Buffetta a firmy, do ktorých investuje. Mnohé z nich si dokázali udržať hodnotu a priniesť investorom zisky. Drvivej väčšine však uštedril príučku. Dlhodobý investor by však nemal panikáriť, tak ako to, bohužiaľ, bude robiť väčšina Slovákov, ktorí si začiatkom roka pozrú výpisy zo svojich dôchodkových účtov v druhom pilieri. Tie budú v dvojciferných percentuálnych stratách. Pochopiť trh, využiť príležitosť, investovať napríklad aj cez svoju banku do indexových burzovo obchodovateľných fondov pravidelne každý mesiac a nespoliehať sa na štát. To je cesta, ako si postaviť svoj vlastný celoživotný, nielen dôchodkový pilier.

Tohtoročná 20-percentná strata najviac sledovaného indexu S&P 500 vyzerá mohutne, avšak po rokoch, v ktorých trh zaznamenal podobné poklesy, obvykle index zažije návrat späť v roku nasledujúcom. Podľa storočnej štúdie analytikov investičnej spoločnosti Jefferies to dokonca vyzerá tak, že čím horšie sú straty v minulom roku, tým lepší bude výkon akciového trhu v ďalšom roku.

Storočná výkonnosť indexu S&P 500
Zdroj: Jefferies
Storočná výkonnosť indexu S&P 500

Napriek masakru mnohí investori zostanú pri svojich zbitých akciových portfóliách aj na začiatku nového roka. A je to jediná cesta, čo sa dá spraviť. Niet sa kam skryť. Vysoká inflácia zožerie hodnotu hotovosti, vypredanie akcií v strate rovná sa strate a rezignácii. „Zdá sa, že napriek poklesom nie je veľa ľudí, ktorí by si povedali:‚hej, tá bolesť bola strašná‘,“ tvrdí Lisa Shalettová, hlavná investičná riaditeľka spoločnosti Morgan Stanley Wealth Management. „A to z toho dôvodu, že keď sa to vezme do úvahy, hodnota priemerného portfólia (výkonnosť indexu S&P 500) od začiatku pandémie je stále o 50 percent vyššie."

buffett
Neprehliadnite

Warren Buffett odkazuje: Nebojte sa vojny a neskrývajte peniaze pod vankúš

L. Shalettová nevidí veľa dôkazov o tom, že by širší akciový trh mal v dohľadnom čase zaznamenať oživenie, ale to neznamená, že by tvrdila, že v roku 2023 nebude príležitosť investovať. Pozorný investor už dnes vie, čo bude robiť budúci rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa