Koncom minulého roka malo pevný širokopásmový internet (broadband) v Košiciach 57 676 používateľov. Najviac nich pripájal Antik Telecom. Uvádza sa to v správe Telekomunikačného úradu SR, ktorý údaje o počte klientov zisťuje priamo od providerov (presné čísla regulátor nezverejnil).

Líderstvo Antiku v metropole východného Slovenska sa dalo očakávať. Tento provider v meste vybudoval rozsiahlu vlastnú sieť optických prípojok, cez ktorú podľa odhadu TRENDU poskytuje internet a digitálnu televíziu zhruba 30-tisíc domácnostiam. V posledných rokoch Antik expanduje aj do ďalších miest na východnom a strednom Slovensku, naposledy ohlásil rozbeh optických služieb v Hriňovej.

Dvojkou košického internetu je Slovak Telekom, za ktorým nasleduje UPC. Najväčšia slovenská káblovka podľa údajov TÚ SR viedla vlani trh internetového pripojenia v Bratislave.

Najviac Košičanov surfuje po webe cez prípojky sietí novej generácie (NGA), kam regulátor zaraďuje optické vlákna (FTTH alebo FTTB) a vysokorýchlostné káblové rozvody. V tomto segmente pôsobilo v meste 12 operátorov na čele s Antikom, Orangeom a telekomom.

Druhým najčastejšie používaným spôsobom pripojenia bola klasická telefónna linka s technológiou DSL (šesť poskytovateľov). Najviac providerov, dvadsať, podnikalo s bezdrôtovým WiFi pripojením - aj v tejto oblasti vedie Antik, nasledovaný trojicou lokálnych hráčov. Celkovo v Košiciach koncom vlaňajška pôsobilo 40 poskytovateľov broadbandu.

Najväčší poskytovatelia fixného širokopásmového internetu v Košiciach
(podľa počtu používateľov, bez rozdielu technológie, k 31. decembru 2011)
1. Antik Telecom
2. Slovak Telekom
3. UPC Broadband Slovakia
4. Orange
5. Cassovianet Košice
6. Swan
7. Alternet
8. Slovanet
9. SPP
10. Artemiss
11. Andričík Marek
12. Schikulka
13. Last Mile
14. Delta Online
PRAMEŇ: Telekomunikačný úrad SR

 Pozn.: SPP (Slovenský plynárenský priemysel) nie je komerčným poskytovateľom internetových služieb. Broandové pripojenia, ktoré ho vyniesli na 9. pozíciu v tomto rebríčku, využíva len na interné účely.

Najväčší provideri fixného širokopásmového internetu v Košiciach
(podľa technológie pripojenia, k 31. decembru 2011)
NGA Antik, Orange, Slovak Telekom
DSL Slovak Telekom, Swan, Slovanet
WiFi Antik, Cassovianet, Artemiss a Alternet
Poznámka: Do kategórie NGA patria technológie FTTH, FTTB a Cable. Cable sú koaxiálne káble umožňujúce vysokorýchlostný dátový prenos. Nepatrí sem bežný broadband cez káblové rozvody, ktorý je započítaný v kategórii Káblový modem.
PRAMEŇ: Telekomunikačný úrad SR

Foto na titulke - TREND/Ivan Fleischer