Ročne sa vykoná milión operácií chrbtice

Pri chronickej bolesti chrbtice a po následnej operácii čaká pacienta fyzioterapia, dlhá rekonvalescencia a spravidla aj lieky proti bolesti. Ide o operáciu, ku ktorej sa pristupuje ako k poslednej možnosti kvôli riziku komplikácií a  kvôli možnej chronickej bolesti.

Napriek tomu sa týchto operácii vo svete vykoná približne milión ročne. Firma Intelligent Implants prišla s technológiou SmartFuse, ktorá pomocou bezdrôtovej elektroniky v implantáte dokáže stimulovať, riadiť a monitorovať rast kostného tkaniva. Tým má zvýšiť úspešnosť takýchto zákrokov.

Projekt sa zameriava hlavne na vysokorizikových pacientov, pri ktorých snaha o redukciu bolestí chrbtice pomocou operácie zlyháva až v 40 percentách prípadov.

„Je to skoro ako hod mincou,“ vysvetľuje Juan Pardo, spoluzakladateľ Intelligent Implants. „V oblasti zdravotnej starostlivosti sa tomu treba vyhnúť. Sú potrebné istejšie výsledky.“

Autonómne taxi firmy Waymo
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: W. Shatnera dojal vesmír a Elon Musk je vďaka raketám čoraz bohatší

Ako funguje SmartFuse

Medzi dva stavce sa namiesto pôvodnej platničky vloží implantát. Ide pritom o rovnaký operačný zákrok, ako pri elektronicky neaktívnych implantátoch. Takýto prístroj však indukuje elektrické pole, podobne, ako je to v prípade bezdrôtovo nabíjaných smartfónov.

Intelligent Implants SmartFuse
Zdroj: Intelligent Implants

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa