Najnovší prírastok do rodiny mobilných procesorov nesie názov Intel Atom Z6 (označenie bude rôzne v tvare Z6xx), no predtým niesol kódové označenie Lincroft v rámci rodiny procesorov Moorestown.
Využitie má nájsť predovšetkým medzi smartfónmi vyššej triedy a v tabletoch či MID. Má jedno jadro a najmä výrazne nižšiu spotrebu ako jeho predchodcovia v rámci druhu Atom, čo ho predurčuje práve pre použitie v mobilných zariadeniach.
Silnou stránkou bude i jeho výkon, ktorý má preukázať najmä pri používaní plnohodnotných webstránok. Čas na načítanie stránky so zložitým Javascriptom sa oproti dnešnej konkurencii môže skrátiť aj o štyri pätiny. V článku na Cnet.com o tom referuje Brooke Crothers.
Bloger Adrian Kingsley-Hughes na ZDnet.com dodáva, že Z6 bude obsahovať 512 kB L2 cache, 56 kB L1 cache a 140 miliónov tranzistorov. V grafickej časti bude mať integrované optimalizované riešenie Intel GMA 600 s GPU s taktom 400 MHz. Zároveň umožní hardvérovo akcelerované de/kódovanie HD videa. Až do 1080p pri prehrávaní a 720p pri nakrúcaní. Intel tiež optimalizoval výkon pri 3D grafike.
PCmag.com detailnejšie informuje o technológiách, a tiež o tom, že spotreba sa oproti prvej generácii Atomov znížila 50-násobne pri nevyťaženom čipe, 20-násobne pri audiofunkciách a dvoj- až trojnásobne pri surfovaní a sledovaní videa. V konečnom dôsledku by sa to mohlo prejaviť napríklad 48-hodinovým posluchom hudby.
Intel pri príležitosti jeho predstavenia uviedol hneď aj prvé produkty s novým čipom. Ako uvádzajú Geeky Gadgets, jedným z nich je produkt od neznámej spoločnosti Aava Mobile. Ich smartfón bude obsahovať 3,8 palcový displej, 1,5 GHz verziu procesora, a pritom bude tenší než 15 milimetrov. Smartfón s Atomom Z6 predstavilo aj LG, avšak vzhľadom na komerčnú dostupnosť produktov s novými čipmi najskôr koncom roka 2010, zatiaľ nie sú dostupné jeho špecifikácie.
Ako pre Cnet.com uviedol Pankaj Kedia, šéf oddelenia Ultra Mobility, nový čip je komponovaný ako system-on-a-chip. To znamená, že všetký výpočtové úkony vrátane video a audio streamingu a grafiky zabezpečuje len jeden konkrétny kus kremíku. Ten umožní beh jadier najmenej troch operačných systémov: Androidu, MeeGo a Moblin. Ostatný softvér tiež nepríde skrátka, už teraz je ohlásená podpora Flashu, Silverlightu, či Skype.
Intel sa doposiaľ držal trochu ďalej od mobilného trhu. Súčasný boom pokročilých zariadení azda najlepšie zachytila firma Qualcomm, ktorá v posledných mesiacoch dominuje v počte produktov, jej žolíkom je gigahertzový čip Snapdragon.
Podľa dostupných informácií siaha cestovná mapa Qualcommu na tento rok k dvom produktom: 1,3 GHz 45nm procesoru 8X50A a k dvojjadrovému 1,5 GHz mobilnému procesoru, ktorý zvládne dekódovať 1080p HD video. Ostatnými konkurentmi sú Texas Instruments, Marvell a Nvidia, dodáva Cnet.com.
Medzi tabletmi drží prvenstvo OpenPeak tablet so 7-palcovým displejom a procesorom taktovaným na maximálnych projektovaných 1,9 GHz.