Druhé najväčšie české mesto sa tak po Bratislave stáva ďalším, ktoré prejavilo aktívny záujem o to, aby HTT svoje prvé linky stavalo práve tam. D. Ahlborn sa tým pochválil na svojom Facebooku s fotografiou podpísanej zmluvy s pečaťou mesta Brno. A to aj napriek decembrovému skeptickému pohľadu českého ministerstva dopravy, píše iDnes.cz.
Zatiaľ stále ide len o rámcovú zmluvu, ktorá ma uľahčiť ďalšie kroky a naplánovať štúdiu uskutočniteľnosti. Cieľom je spojiť Hyperloopom Bratislavu s Brnom, teda vybudovať približne 130-kilometrové „potrubie“, v ktorom sa kapsule posúvajú na magnetických vankúšoch. Následne sa má pokračovať predlžením trate až do Prahy.
HTT si Brno vybral z viacerých dôvodov. Je to dôležitý dopravný uzol v strednej Európe a hlavnou železničnou stanicou tam denne prejde 500 vlakov a 50-tisíc cestujúcich. Praktická je aj krátka vzdialenosť do Bratislavy, kde už si HTT vybudovalo prvotné zázemie. A bude v ďalších rokoch možné ľahšie pripojiť k Hyperloop sieti veľké mestá ako Ostrava a Budapešť.

Zdroj: Wikimedia
Rovnakú dohodu má HTT podpísanú ešte s Abú Dhabí a s austrálskym Melbourne. Otázkou nie je, ktoré z týchto miest bude úplne prvé na svete s futuristickou dopravnou linkou, ale ktorá firma bude prvá. HTT má silného konkurenta, firmu Hyperloop One. Tá sa rovnako snaží o vybudovanie ultrarýchleho spojenia v podtlakovom potrubí a už majú za sebou aj prvé verejné skúšky. Pribrzdili ich ale súdne spory, ktoré medzi sebou pred pár mesiacmi začali viesť spoluzakladatelia Hyperloop One.
A v neposlednom rade je tou najdôležitejšou otázkou, či vôbec je takýto druh transportu uskutočniteľný. Po technickej stránke áno, tvrdí D. Ahlborn. „Teraz je pre nás rozhodujúca priama spolupráca s vládami a regulačnými inštitúciami krajín. Musia sa určiť nové pravidlá a infraštruktúry v rámci budovania nášho projektu na Slovensku, v Spojených arabských emirátoch a v ďalších krajinách, ktoré sú na pláne,“ dodáva.

Dirk Ahlborn v Bratislave Zdroj: Maňo Štrauch
Po ekonomickej stránke, to je iný príbeh. Práve preto sa viac ako rok snaží šéf HTT po celom svete nadväzovať partnerstvá a získavať investície. Koncom decembra firma oznámila, že nakumulovala viac ako 108 miliónov amerických dolárov v investíciách. V reále to v hotovosti bolo 32 miliónov dolárov a zvyšok v podobe naturálií. Presnejšie v podobe pracovných hodín odborníkov, služieb alebo práv na užívanie pozemkov.
Ako D. Ahlborn prízvukuje, nejde len o vybudovanie nejakej rýchlejšej vlakovej trate. Hyperloop Transportation Technologies má byť o úplnej zmene filozofie cestovania, podobne ako Uber výrazne posunul osobnú dopravu v mestách po svete.