Svoje úspešné modely notebookov teraz Huawei prináša aj na Slovensko. Pôjde o cenovo zaujímavý MateBook D 15, zástupca strednej triedy MateBook 13 a špičkový MateBook X Pro pre náročnejších používateľov.

Charakterizujú ich napríklad celokovové telo, displeje s minimálnymi rámčekmi, rýchle nabíjanie, funkcia Huawei Share či zapnutie odtlačkom prstov.

FullView displej a kompaktné rozmery

Nižší model MateBook D 15 sa môže pochváliť širokouhlým displejom s Full HD rozlíšením, ktorý sa vďaka širokým pozorovacím uhlom takmer 180° hodí aj na sledovanie filmov. Pomer celkovej plochy displeja k rámčekom predstavuje úctyhodných 87 percent, čo zlepšuje multimediálny zážitok a vizuálny dojem z dizajnu.

Huawei MateBook D 15 má rozmery len 357,8 × 229,9 × 16,9 mm, čo z neho v kombinácii s nízkou hmotnosťou robí jeden z najmenších a najľahších 15,6-palcových notebookov vo svojej cenovej kategórii.

Výkonný hardvér a rýchle nabíjanie

Srdcom MateBooku D 15 je procesor AMD Ryzen tretej generácie. V kombinácii s 8 GB RAM a rýchlym SSD diskom je novinka pre bežného užívateľa dostatočne rýchla pri väčšine štandardných operácií, ako sú napríklad prehliadanie webu, práca s kancelárskymi aplikáciami, prezeranie obrázkov či používanie videokonferenčných platforiem.

Batéria notebooku zvládne prevádzku bez nutnosti pripojenia k zásuvke počas šiestich hodín. Zároveň prichádza s funkciou rýchleho nabíjania, dobre známou už zo smartfónov tejto značky: pomocou pribaleného adaptéra doplní skoro 50 percent kapacity už za pol hodiny. Nabíjací adaptér využíva koncovku USB-C, používateľ má teda k dispozícii adaptér na nabíjanie väčšiny zariadení Huawei.

Odomykanie a prepojenie s telefónom

Celá séria nových notebookov od Huawei priniesla do tohto segmentu inováciu v podobe spoľahlivého senzora odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle. Odtlačok po zapnutí zostane vo vyrovnávacej pamäti, aby ho mohol systém Windows použiť na prihlásenie do používateľského profilu. Všetko prebieha tak ako keby ste odomykali smartfón.

Nový MateBook prichádza vo všetkých typoch s originálnou sadou funkcií Huawei Share, ktorá uľahčuje vzájomnú synchronizáciu a spoluprácu rôznych zariadení Huawei. Umožňuje ovládať telefón pomocou klávesnice, myši či ďalších vstupných zariadení pripojených k notebooku.

V notebooku môžete vytočiť aj hovor či realizovať bezdrôtové posielanie súborov oboma smermi aj bez internetového pripojenia – jednoduchým pretiahnutím „drag and drop“. Plocha telefónu sa totiž vtedy zobrazí ako okno na monitore počítača. Nechýba možnosť otvoriť viacero aplikácií zo smartfónu na obrazovke notebooku a jednoducho preklikávať medzi jednotlivými oknami. Môžete tak napríklad cez klávesnicu notebooku odpísať na správu z chatovacej aplikácie.

Predaj notebooku Huawei MateBook D 15 na Slovensku už začal, pričom je dostupný prostredníctvom dvoch distribútorov za odporúčanú cenu 599 eur.

Ultraľahký a výkonný MateBook 13

Vyšší model MateBook 13 je ultraľahký 13-palcový notebook takisto s celokovovým telom a displejom s minimálnymi rámčekmi. S ostatnými MateBookmi zdieľa aj niekoľko ďalších spoločných prvkov. Reč je napríklad o senzore odtlačkov prstov v tlačidle na zapínanie, rýchlom nabíjaní alebo podsvietenej klávesnici.

Vďaka menším rozmerom je MateBook 13 určený pre používateľov, ktorí sú často v pohybe. Tomu sú prispôsobené aj jeho funkcie.

Vysoké rozlíšenie a moderný pomer displeja

Jedným z trendov v oblasti produktivity na notebookoch sú displeje, ktoré zobrazujú viac informácií vďaka pomeru strán 3:2. Výrobcovia nimi postupne nahrádzajú širokouhlé displeje s pomerom strán 16:9, nakoľko viac zobrazovaného obsahu je dnes už orientovaného skôr na výšku, ako na šírku ( „katalógové“ internetové obchody, spravodajské portály, e-mailový klient, sociálne siete, textové dokumenty a ďalšie).

V prípade MateBooku 13 ide o displej s rozlíšením 1440 pixelov a stopercentným pokrytím farebnej škály sRGB, čo ocenia konzumenti digitálneho obsahu. Notebook disponuje dostatočným výkonom pre akékoľvek bežné úlohy – v konfigurácii pre slovenský trh bude mať štvorjadrový procesor Ryzen 5 od spoločnosti AMD, 8GB RAM a rýchly SSD disk. Grafické nároky pokryje čip Radeon Vega 8.

MateBook 13 má na slovenskom odporúčanú predajnú cenu 849 eur.

Prémiový MateBook X

Najvybavenejší z trojice notebookov, MateBook X, poskytuje používateľom ponúka okrem zaujímavého dizajnu a veľmi tenkého tela aj dostatočný výkon na mnohé operácie, zaujímavé riešenie prednej kamery, ktorá je zakomponovaná v klávesnici, či špeciálny systém chladenia najnovšej generácie.

Bezrámčekový FullView displej zaberá úctyhodných 91 percent plochy notebooku MateBook X Pro a verne reprodukuje štandardné farebné spektrum RGB s vysokým jasom. Jeho pomer strán sa tiež prispôsobil aktuálnym trendom medzi prémiovými zariadeniami – vďaka pomeru 3:2 a 3K rozlíšeniu je k dispozícii viac zobrazovacieho priestoru pre všetky potrebné dáta. Displej je navyše – na rozdiel od nižších modelov série MateBook – dotykový a ponúka tak viac možností intuitívneho ovládania.

Výkon a batéria pre náročných

MateBook X prináša množstvo generačných vylepšení v oblasti hardvéru. V ultratenkom kovovom tele notebooka sa nachádza napríklad desiata generácia procesora Intel Core i7, ktorej sekunduje 16 GB operačnej pamäte a obrovský 1TB SSD disk.

Zásadnou úžitkovou hodnotou je tiež veľká kapacita batérie, ktorá notebook hravo prevedie celým pracovným dňom a prípadne ešte polovicou ďalšieho. Ak by predsa len nestačila, k dispozícii je 65W adaptér s koncovkou typu USB-C. Ten ju zvládne veľmi rýchlo dobiť do plnej kapacity.

MateBook X, ako zariadenie určené pre najnáročnejších užívateľov, podporuje vďaka operačnému systému Windows 10 Pro širokú škálu pokročilých funkcií pre profesionálne využitie.

Profesionálny výkon a batériu s dlhou výdržou ocenia napríklad manažéri, ktorí nebudú limitovaní množstvom spustených aplikácií ani dobou plného výkonu bez pripojenia do zásuvky, medzi pracovnými schôdzkami alebo na služobnej ceste.

Technologickí nadšenci si s vlajkovou loďou Huawei užijú pri editovaní náročnej grafiky a vďaka dedikovanej grafickej karte Nvidia získajú plnohodnotný nástroj aj hráči počítačových hier.

Odporúčaná cena zariadenia je 1 949 eur.