Prvý kontakt s HTC One naznačuje, že dizajnéri a inžinieri strápenej smartfónovej značky sa snažili. Marketéri už pomenej, keďže názov mobilu je pre podobnosť s vlaňajším produktovým radom One s modelmi X, S a V dosť mätúci.

Že ide o niečo iné, naznačuje voľba materiálu: One X mal polykarbonátové telo, pri novom One je z hliníka, ktorý predsa len pôsobí profesionálnejšie a elegantnejšie. Obzvlášť so brúsenými hranami, ktorými pripomína päťkový iPhone.

One má niekoľko vizuálnych špecifík. Hlavný vypínač sa nachádza na hornej ľavej hrane. Horšia pozícia vari nejestvuje. Pravák musí mobil zapínať ukazovákom, čo je nepraktické. Dá sa na to zvyknúť, no technika by sa mala prispôsobovať človeku, a nie opačne.

Vo vypínači je integrovaný infračervený senzor, vďaka ktorému vie One fungovať ako diaľkový ovládač k domácej elektronike. Čo je dobrý nápad. Táto funkcia síce zatiaľ na Slovensku plnohodnotne podporovaná nie je, no bežné ovládanie televízora zvláda výborne.

HTC One: Všetko na jednu kartu

Druhou nevšednosťou mobilu je, že pod displejom má len dve dotykové tlačidlá. Medzi šípkou späť a návratom na domácu obrazovku je logo výrobcu. Keby slúžilo ako tretie tlačidlo, bolo by to originálne. No aj bez toho sa mobil ovláda prirodzene. Menu otvorených aplikácií sa vyvoláva dvojklikom na tlačidlo Home.

Treťou nevšednosťou je dvojica reproduktorov: nad a pod displejom. Konečne niekomu napadlo, že pri multimediálnom zariadení nie je dozadu orientovaný reproduktor úplne najlepšia voľba. Reproduktory pritom prekvapili: hrajú čisto, hlasno, vhodne oddeľujú stereo signál. Produkujú najlepší externý zvuk, aký možno na smartfónoch a pravdepodobne aj tabletoch počuť.

Vo smartfónom svete patrí HTC One minimálne jedno naj: aktuálne najjemnejší mobilný displej na trhu. Má síce full HD rozlíšenie (1 920 x 1 080) ako konkurencia, ale len 4,7-palcovú uhlopriečku, takže hustota narástla na 468 dpi. Výhody sa dostavia pri prezeraní fotografií a najmä pri čítaní textu.

Displej patrí k špičke v odbore: napríklad v porovnaní so Sony Xperia Z má jasnejšiu bielu, o niečo tmavšiu čiernu a výraznejšie červené a zelené spektrum (v modrom vedie Sony). Pozorovacie uhly sú tiež lepšie pri One, viditeľnosť na priamom slnku sa skončila remízou.

Keďže ide o vlajkovú loď, na hardvérovej výbave sa nešetrilo. HTC One je prvý smartfón s novým štvorjadrovým procesorom Snapdragon 600 s taktom 1,7 GHz. Vo výkone sa naň podľa posledných testov doťahuje len nový Samsung Galaxy S4.

One má 32-gigabajtový interný storage, čo je zdravý základ pre mobilnú audiotéku. Komu by to nestačilo, k dispozícii je funkcia USB host na pripojenie USB kľúča (slot na pamäťovku chýba). Mobil okrem bežného WiFi či 3G pozná aj LTE a NFC.

Pokiaľ ide o fotoaparát, HTC nešlo do naháňačky za najvyšším rozlíšením. Použilo snímač s ultrapixlami. Je ich menej, no sú väčšie než u konkurencie, takže sa na ne dostáva viac svetla.

Pre momentky z párty alebo výletu v prírode naozaj štyri megapixle stačia. A na full HD displeji vyzerajú dokonale (ak sa obrázky veľmi nezoomujú). Aj fotenie v šere bez blesku dopadlo nadpriemerne. Nechýba optická stabilizácia, čo je pomerne raritné, ani funkcia HDR (pri fotení aj nahrávaní full HD videa).

Menšie rozlíšenie dovolilo pridať novú funkciou Zoe. Ide o pohyblivé fotografie v štýle Harryho Pottera. Vznikajú z dvadsiatich záberov spojených do trojsekundového videa. Pri fotení skupiny ľudí sa tak dá vybrať moment pre každú tvár osobitne. Alebo jedným kliknutím vymažete z pozadia nežiaduce objekty (alebo ľudí), prípadne sa vytvorí multiexpozícia. Je to efektná funkcionalita. Len si treba dávať pozor na storage: jedna Zoe fotografia zaberie aj 30 megabajtov.

HTC One: Všetko na jednu kartu

HTC One beží na Androide vo verzii 4.1 rozšírenej o novú verziu grafickej nadstavby Sense 5.0. Najviditeľnejšou novinkou je Blinkfeed, živý stream noviniek zo stoviek webov a magazínov, statusov sociálnych sietí či vytvorených Zoes.

Kapacita batérie je štandardných 2 300 mAh, pri aktívnom používaní dokázala udržať prístroj pri živote od rána do večera aj s malou rezervou. Pri zapnutí funkcie šetrenia batérie sa dá dostať aj na nabíjanie každý druhý deň.

Oficiálna uvádzacia cena HTC One je 649 eur. Štandardom je zhruba desaťpercentný pokles už po prvom mesiaci predaja. Takmer úplne totožnú cenovú politiku má aj Xperia Z a Galaxy S4.

Záverečné hodnotenie: Samsung Galaxy S4 sa bude musieť riadne zapotiť, aby pri porovnávaní s HTC One nepohorel.

HTC One v kocke

plusy

mínusy

materiál, dizajn a spracovanie

neprakticky umiestnený hlavný vypínač

kvalita a rozlíšenie displeja

absencia pamäťovej karty

originálne funkcie fotoaparátu

diaľkový ovládač k domácej elektronike

vysoký výkon

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - HTC