Sony má každý mesiac jednu-dve hry, patriace do zlatého fondu, z vlastnej produkcie i partnerov. Mimoriadne aktívni sú japonskí distribútori a ani na Západe nie je úplne ticho.

Horizon, Ni-Oh či Gravity Rush 2: Tieto hry si zahráte len na PlayStation4

Horizon Zero Dawn Zdroj: Sony

Horizon Zero Dawn: Najsľubnejšia novinka PS4

Holandský tím Guerrilla Games tvoril roky strieľačky Killzone – a toto je ich nová značka pre PS4. Prináša nám fantastický sci-fi svet, kde sa preháňame po širokých pláňach ako stroskotanci z praveku, no po zemi sa pohybujú zvláštne mechanické tvory.

Pripomínajú zvieratá, no ich kovový pôvod je podozrivý a svedčí o tom, že sa nachádzame v ďalekej budúcnosti po katastrofe, ktorá ničila mestá a ľudí nahnala späť k oštepom a jaskyniam. Hrdinka Aloy sa už pohybuje vo svete od narodenia a postupne pátra, čo sa mohlo stať.

Rozmanitý svet vás vedie do kaňonov, údolí, lesov a ruín. Narazíte na zvláštne budovy, bývalé elektrárne, dopravné obchvaty a iné kmene. Bojovať budete proti iným ľudom, ktorí rovnako skúšajú prežiť, no čoraz väčšiu výzvu budú predstavovať mechanické zvery, od menších po veľké akoby dinosaury.

Pri boji zabudnite na strelné zbrane, v kurze sú luky a šípy. Zbierate drevo, bylinky, vyrábate si ampulky. Naučíte sa sadiť pasce a kochať sa vzácnymi predmetmi. Rozsiahly svet vás vedie v príbehových misiách po dejovej linke, no zároveň sa môžete od nej odtrhnúť, vandrovať po svojom a plniť vedľajšie úlohy. Aloy sa pritom vyvíja – či už komunikáciou s inými obchodníkmi a ľuďmi alebo získanými skúsenosťami. Zvyšuje sa level, získavate nové schopnosti.

Horizon: Zero Dawn je ukážkový príklad ako pristúpiť k novej hre. Spoznať hrdinku. Herný systém miešajúci známe veci, no absenciu zbraní a spätosť s prírodou vnímať ako zmenu. Obrovská devíza vás čaká pri neustále visiacej záhade, čo sa v minulosti stalo, či veľa nečakaných obyvateľov.

Mimoriadne populárny štýl akčnej RPG v otvorenom svete je zvládnutý na výbornú. Bonusom je skvostná audiovizuálna stránka. Hranice PS4 a konzolovej grafiky sú opäť posunuté ďalej. Kamera, hudba a strih sú filmové a špičkovo využívané. Poteší herný čas na niekoľko desiatok hodín, takže máte chuť objavovať a k hre sa vrátiť.

Horizon, Ni-Oh či Gravity Rush 2: Tieto hry si zahráte len na PlayStation4

Ni-Oh Zdroj: Sony

Ni-Oh: Hrdina viac mŕtvy ako živý

Ni-Oh sa radí do čoraz populárnejšieho radu pekelne ťažkých hier. Zasadený na prelome 16. a 17. storočia do japonských reálií rozpráva príbeh západného hrdinu a jeho boj proti démonom.

Vývoj zaručuje vyššiu silu alebo mágiu, pričom sa môžete tešiť na silné zbrane: meče, katany, oštepy i sekery. Skúsenosti menom Amrita zbierate neustále, no vaša smrť znamená dočasnú stratu. Treba ich brať z bojiska na druhý pokus a až potom investovať do vyšších levelov a rozšírených línií, keď sa rozhodujete, či budete samuraj, ninja či mág.

Bojový priebeh ponúka silné pomalé údery alebo rýchle slabšie. Oba typy vám míňajú energie Ki – po čase sa naučíte voliť správne tempo, nevysiliť sa a šetriť si ju na silné momenty. V Ni-Oh vám často zavaria bežní nepriatelia a to sa na vás chystajú aj nebezpeční bossovia, čo vás skolia na dve rany.

Svet má výbornú štruktúru. Je spojitý, má lineárne pasáže, kde sa učíte orientovať alebo hľadať skratky. V neposlednom rade si užijete tonu predmetov ako v Diable, všetko sa dá zužitkovať. Na pomery PS4 je to úžasne vyzerajúca hra, akurát sa musíte pripraviť, že zdravia je vždy málo a často beháte mŕtvi, lebo vás opäť niečo dorazilo.

Horizon, Ni-Oh či Gravity Rush 2: Tieto hry si zahráte len na PlayStation4

Gravity Rush 2 Zdroj: Sony

Gravity Rush 2: Keď stratíte doslova hlavu

Gravity Rush je veľmi netradičná séria. Hlavná hrdinka v hre manipuluje s gravitáciou a jej príbehy sú zasadené do lietajúcich miest. Dej Gravity Rush je rozprávaný vo forme komiksu a podobne je prevedená aj grafika.

Na začiatku sa vám stratí mačka Daisy v malej dedinke, neskôr sa dostávate do veľkého mesta, ktoré expanduje smerom hore. Na rozdiel od iných hier, kde sa neustále valíte vpred, vám tu mení obzor hĺbka sveta. Či padáte nadol alebo stúpate, postupne objavujete nové končiny, odľahlé časti.

Učíte sa simulovať gravitáciu a využívať ju vo vlastný prospech. Točíte sa vo vzduchu a neraz strácate prehľad, kam a ako ste sa dostali. Najväčšia výzva hry je, pochopiteľne, orientácia nielen kvôli pohybu, ale aj rozdeleniu sveta.

Herná náplň je pomerne akčná, ale nájdete aj stealth pasáže, kde sa snažíte niekam nenápadne preniknúť alebo pomáhať ľudkom vo vedľajších misiách (typické odnes-dones má zrazu novú príchuť, keď často hľadáte cestu, kam sa vlastne dostať). Bežná akčná náplň sa hlási o slovo. Zlepšujete údery, aj postavu, no práve nezameniteľný štýl hrateľnosti, grafiky i príbehu vás drží v strehu. Nehovoriac o štedrej dĺžke hry na 20-30 hodín.

Horizon, Ni-Oh či Gravity Rush 2: Tieto hry si zahráte len na PlayStation4

Digimon world Zdroj: Sony

Digimon World Next Order: Tréning ako z tamagotchi

Digimon je sériou podobnou Pokémonom, ale má prepracovanejší herný systém. Aj tu sa stávate trénerom, ktorý odhaľuje veľký svet a postupne zbiera rozličné netradičné druhy fauny, ktoré sa stávajú vašimi kumpánmi a aj si ich trénujete do boja.

Digivolution je jedna z najsilnejších pasáží hry, kde sa snažíte pochopiť a nájsť všetky výhody a uplatnenie pre 217 druhov Digimonov. Solídny počet a čím ste silnejší, tým viac pochytáte. Lebo Digimon stavil na kvalitu trénera a nie jednotlivé levely borcov v akcii, takže musíte trénovať postavu hrdinu a rozdeľovať si body medzi ukazovateľ zdravia, bonusy či útoky.

Stále budete bojovať s miláčikmi po boku. Ak o nejakých prídete, vyliahnu sa vo vajíčku znova, ale chvíľu to potrvá. Navyše novinkou hry je staranie sa o dvoch Digimonov súčasne. Aj do boja vyrazíte všetci. Mimo neho sa staráte o Digimonov: treba ich kŕmiť, ukladať spať či trénovať.

V boji sa orientujete podľa možností nepriateľa a hľadáte slabiny, občas sú tu bossovia na spestrenie situácie, mimo akcie sa venujete stavbe mesta Floatia. Digimon World má viaceré atribúty hrateľnosti: boj, tréning, stavbu a taktiku, oproti konkurencii si ho zahráte akurát na Sony konzolách.

Horizon, Ni-Oh či Gravity Rush 2: Tieto hry si zahráte len na PlayStation4

Tales of Berseria Zdroj: Sony

Tales of Berseria: Temná JRPG

Séria Tales of skáče medzi rôznymi systémami, ale posledné roky si vyárendovala miesto na PlayStation. Hoci nový diel napokon prišiel aj na PC, materská PS platforma mu sadne najviac.

Tales of Berseria prináša nový príbeh a hrdinov, vyznačuje sa temnejšou atmosférou oproti predchodcom. S minulou časťou síce zdieľa svet, no odohráva sa tisíc rokov v minulosti. Jemné náznaky môžu fanúšikovia hľadať, ale nováčikovia sa nemusia báť, že ostanú mimo.

Hrdinom je človek zmenený na démona hľadajúci pomstu. Sprevádzajú ho samé ťažké postavy: vrahovia, zlodeji, čarodejnice. Nasledovanie cieľa a skupiny vedie k zvratom, jednotlivci sú prepracovaní a aj ich role v skupine. Príbeh graduje a animácie sú vynikajúce.

Objavovanie sveta má svoje čaro, no ešte viac sa sústredíte na bojovú zložku. Zapájajú sa do nej štyri postavy, máte namapované jednotlivé údery či kúzla na tlačidlá gamepadu a postupne taktizujete, ktoré kedy a prípadne aj opakovane použiť.

Kombá prídu vhod, liečenie je prekvapivo podcenené, aby ste sa viac venovali ostatným aktivitám, čo bude pre konzervatívnych taktikov nečakaný moment. Lepšie sa putuje a vychutnáva otvorený svet, dungeony sú spočiatku zaujímavé, ale rýchlo sa zunujú. Do žánru však prináša Tales of Berseria vítanú zmenu – predsa len stojíte na inej strane morálky i príbehu, čo stojí za skúšanie.

Tip: Exkluzívnou hrou pre PlayStation 4 je aj nedávno recenzovaná Yakuza 0 alias GTA po japonsky.

Tip2: Prečítajte si aj naše ďalšie herné recenzie.