Obchod Google Play, na ktorý sú zvyknutí používatelia hlavne pri sťahovaní Android aplikácií má viaceré záložky, líšiace sa krajinou a teda dostupnosťou. Na Slovensku sa po nedávnom rozšírení o položku Google Play Music rozšírila ponuka aj o Google Play Movies. Respektíve Hudba a Filmy. Na výber sú „desiatky tisíc titulov“, konkrétnejší počet je tajomstvom. Predaj a požičiavanie televíznych seriálov zatiaľ dostupné na Slovensku nie je.

Za jeden film v HD kvalite si Google pýta maximálne 16,99 eura, v SD rozlíšení je to 13,99 eura. Cena za vypožičanie filmu je do 4,99 eura v HD, respektíve do 3,99eura v štandardnej kvalite. Filmy sú rozdelené podľa žánrov a dajú sa hodnotiť rovnako ako napríklad aplikácie. Prípadne sa dá filtrovať podľa mena protagonistov alebo tvorcov filmu.

Pri zapožičaní je nutné film pozrieť do 30 dní od zaplatenia. Po prvom spustení je možné ho pozerať 48 hodín.

Google spustil požičiavanie a predaj filmov aj na Slovensku

Zdroj: Google

Technická stránka je po krátkom teste TRENDu bezproblémová. Ak už je človek na obchode Google Play zaregistrovaný, teda nakupoval niekedy aplikácie, rovnako jednoducho zaplatí za film. Ten je potom v zozname kúpených a dá sa pozrieť takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Či na Android zariadeniach alebo aj iPhonoch a iPadoch. Len je potrebné doinštalovať aplikáciu Google Play Movies pre iOS. Samozrejme, film sa dá pozrieť aj z bežného internetového prehliadača na počítačoch či laptopoch.

Prehrávacie okno je totožné s tým, ktoré používa YouTube. Takže jednoduché nastavenie rozlíšenia a titulkov, ktorých farba, typ písma a podobne sa dajú nastavovať. Po kontrole pár filmov sa dá povedať, že minimálne dve tretiny sú dostupné s českými titulkami. Približne tretina má aj slovenské titulky. Dabing chýba. Mimochodom, zvuk je len v stereu.

Prehrávanie bolo rýchle a plynulé ako na monitore počítača, tak aj na Android smartfóne. Tam sa dá film aj stiahnuť pre offline pozeranie napríklad v lietadle. Rovnako ako pri hudbe, stačí kliknúť na ikonu špendlíka a dáta sa uložia do pamäte zariadenia a nestreamujú sa.

Dostať film z tejto databázy na obrazovku televízora môže byť pre menej technicky zdatných mierne komplikované, keďže appka priamo pre smart televízory nejestvuje. Už roky však televízory podporujú rôzne možnosti bezdrôtového prepojenia so smartfónmi a tabletmi. Napríklad cez DLNA, Miracast alebo malé „HDMI kľúče“ ako je napríklad Google Chromecast.

Google spustil požičiavanie a predaj filmov aj na Slovensku

Zdroj: Google

Ako je na tom Google Play Movies alebo Google Play Filmy v porovnaní s konkurenciou? iTunes Store má podobne veľký výber filmov v SD aj HD kvalite, niektoré aj s českým alebo slovenským dabingom. Rovnaké sú aj ceny za kúpu alebo požičanie. Hlavný rozdiel je vo flexibilite. iTunes je dostupný len pre Mac a Windows a iOS zariadenia.

Ďalšie požičovne ako Topfun alebo Voyo sú zas neporovnateľne chudobnejšie čo sa výberu filmov týka. Ide len o stovky titulov a za prémiové novinky sa dopláca. Ich výhodou je však to, že sú dostupné aj vo forme aplikácie pre televízory. HBO Go je zas obmedzené v tom, že je dostupné pre zákazníkov, ktorí si platia tento filmový kanál u svojho operátora.

Bude zaujímavé sledovať, či bude mať táto služba nejaký vplyv na „pirátenie“ filmov.