Informácie o tom, aká je hustota dopravy a koľko ľudí je práve v rôznych prevádzkach či reštauráciách na území Ukrajiny Google nebude poskytovať v záujme bezpečnosti miestnych komunít. Spoločnosť sa rozhodla pre tento krok po konzultáciách, ktoré zahŕňali aj ukrajinské úrady.

Krajina čelí ruskému útoku a takzvané big tech spoločnosti deklarujú zavádzanie rôznych opatrení, ktoré majú viesť k vyššej ochrane ukrajinského obyvateľstva. Podľa profesora Jeffreyho Lewisa z Middlebury Institute of International Studies ukazovali Mapy Google o 3:15 ráno dopravnú zápchu v mieste, kde ruské vojsko vstupovalo na územie Ukrajiny.

Invázia ako dopravná zápcha

Neoverené informácie o tom, že boli dáta čerpané zo súkromných telefónov ruských vojakov profesor vyvrátil tvrdením, že podľa neho ide o mobily ukrajinských civilistov, ktorí na cestách uviazli vďaka konvojom ruského vojska, čo si Mapy Google vysvetlili ako bežnú dopravnú zápchu. Túto teóriu neskôr potvrdili aj satelitné snímky.

Smartfóny bežiace na operačných systémoch iOS a Android v prípade, že majú takéto funkcie zapnuté a využívajú aplikáciu Mapy Google, zbierajú anonymné údaje, ktoré spoločnosť následne vyhodnocuje. Vďaka tomu dokáže veľmi presne poskytovať vodičom informácie o miestach, ktorým je lepšie sa vyhnúť, pretože je tam príliš hustá premávka, nehoda či iný problém.

Firma tiež upozorňuje, že aj po zablokovaní spomínaného typu informácií budú Mapy Google stále použiteľné na navigáciu aj na území Ukrajiny.

Aj Facebook hrá svoju rolu

Ani Meta, materská spoločnosť Facebooku, nemá s Ruskom práve ideálne vzťahy. Firma odmietla na ruskú požiadavku zastaviť overovanie faktov a nálepkovanie príspevkov tamojších médií. Rusko sieť obvinilo s cenzúry a škodlivosti pre svojich občanov, začalo obmedzovať prístup k Facebooku a jeho služby sa údajne vôbec nenačítajú alebo sú extrémne pomalé až nepoužiteľné.

Spoločnosť Marka Zuckerberga kontrovala znemožnením monetizácie reklám ruských štátnych médií na svojej platforme. Podľa slov Nathaniela Gleichera, ktorý šéfuje bezpečnosti siete, Facebook vytvoril špeciálne operačné centrum, z ktorého sleduje ukrajinský konflikt.

Po odchode amerických vojsk z Afganistanu v lete 2021 poskytla najväčšia sociálna sieť svojim používateľom nástroje na uzamknutie účtu a zvýšenie bezpečnosti. Rovnaké nástroje teraz ponúka používateľom z Ukrajiny.

EBE 43 Mys Canaveral - Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX sa v sobotu úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopravila novú posádku pozostávajúcu zo štyroch astronautov. Na snímke vľavo kozmická loď SpaceX Crew Dragon sa približuje k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS v sobotu 24. apríla 2021. FOTO TASR/AP
In this image made from NASA TV, the SpaceX Crew Dragon spacecraft, left, approaches to the international space station, Saturday, April 24, 202
Neprehliadnite

Rusko sa vyhráža pádom vesmírnej stanice na Európu či USA. Musk reaguje