Internetový gigant vo štvrtok (21. februára) spravil prekvapujúci a možno trochu avantgardný krok. Predstavil prvý vlastný notebook. Nie je postavený na Windows 8 a ani na Androide. Ako názov prehrádza, funguje na operačnom systéme Chrome OS. A druhou nápovedou je, že počet pixelov hrá dôležitú rolu. Na rozdiel od smartfónov a tabletov z rodiny Nexus sa táto novinka od Googlu cenou zaradila medzi prémiové zariadenia.

Chrome OS je jednoduchý operačný systém založený na cloude. Zakladá si na tom, že všetko funguje cez webový prehliadač a namiesto inštalovaných programov má webové služby a aplikácie. Namiesto pevného disku Google Drive, namiesto textového editora Google Docs, na videohovory Hangouts a na Chrome webstore sú stovky aplikácií postavených pre tento systém. A všetko vždy bez nutnosti upgradovať verziu softvéru a dostupné všade, kde sa používateľ prihlási.

Prvý chromebook Google predstavil už pred dvoma rokmi, no šlo len o akési testovacie zariadenie. Na trhu sú ale chromebooky od spoločností Acer či Samsung. Lacné zariadenia pre špecifický, aj keď pre veľkú časť ľudí plne dostačujúci spôsob používania.

Chromebook Pixel je o úroveň vyššie. Google si dal záležať na dizajne a spracovaní a označuje svoju novinku ako luxusný nástroj na úrovni MacBooku Pro či MacBooku Air. Hliníková šasi, podsvietená klávesnica, pás ledkových diód na kryte, ledka na konektore nabíjačky či laserom upravený sklenený touchpad sú nadštandardné charakteristiky. Podľa výrobcu sa má dať Pixel otvárať a zatvárať jedným prstom a jeho zatvorenie má pripomínať dvere luxusných limuzín.

Google pokoril MacBooky

Google pokoril MacBooky

Najdôležitejším prvkom je obrazovka. Google predstavením Pixela drží rekord v hustote obrazových bodov. Pri uhlopriečke 12,85 palca je to až 2 560 x 1 700 bodov. Z toho sa dá dedukovať, že aj pomer strán bude neštandardný. Konkrétne 3:2.

Google sa obhajuje tvrdením, že takýto druh obrazovky je vhodnejší na browsovanie, čo je primárna úloha Pixela. Celkovo sa tak hustota IPS displeja vyšplhala na 239 ppi. Na porovnanie, nový MacBook Pro 13 Retina má 227 ppi. Obrazovka je dotyková a chráni ju tvrdené sklo Gorilla Glass.

Google pokoril MacBooky

Google pokoril MacBooky

Aj keď nejde o klasický počítač, výkonu bude vďaka procesoru Intel Core i5 s taktom 1,8 GHz a štyrom gigabajtom operačnej pamäte dostatok. Je zaujímavé, že cloudovo založené zariadenie nemá ethernetový konektor. Spoľahnúť sa dá len na WiFi, neskôr príde model aj s LTE pripojením.

Na pripojenie periférií má Pixel ešte DisplayPort a dvojicu USB 2.0. Uložiť dáta lokálne umožní 32-gigabajtový SSD disk, respektíve 64-gigový pri LTE edícii, prípadne externá pamäťová karta. Zvyšok už má miesto len na Google Drive. Tam bude mať každý majiteľ Pixela prvé tri roky zdarma k dispozícii priestor až 1000 GB. Po uplynutí tejto lehoty to už bude stáť 50 dolárov mesačne. Batéria má vydržať približne 5 hodín.

WiFi verzia je už dostupná na Google Play obchode za 1 299 dolárov. V apríli bude dostupná aj LTE verzia so 64 GB SSD, no už za 1 499 dolárov.

Google Chromebook Pixel
Displej 12,85-palcový, 2 560 x 1 700, 239 ppi, LCD IPS, lesklý, multidotykový, pomer strán 2:3
Rozmery 297,7 x 224,6 x 16,2 mm
Hmotnosť (s batériou) 1 520 g
Použité materiály hliník, sklo
Operačný systém Chrome OS
Procesor Intel Core i5 Ivy Bridge, do 1,8 GHz
Pamäť RAM 4 GB DDR3
Storage 32/64 GB SSD, slot pre pamäťovú kartu 5v1, 1TB Google Drive na 3 roky
Multimédiá 720p webkamera, stereoreproduktory, trojica mikrofónov
Konektivita WiFi n, Bluetooth 3.0, LTE, mini Display Port, USB 2.0
Batéria päť hodín prevádzky
Špecifická vlastnosť podsvietená klávesnica
Dostupnosť a cena február/apríl 2012, 1 299 / 1 499 USD

Foto v článku a na titulke - Google