Gigabyte pozicionuje svoje mobily najmä do entry triedy. Pri noname v tejto brandži neprekvapuje, že spotrebiteľov chce zaujať nižšou cenou a mierne lepšími parametrami oproti značkovej konkurencii. So svojím portfóliom končí tam, kde Samsung či Sony začínajú so strednou triedou. Jeho top je Maya M1 (len nedávno upgradovaná na v2).

Zvonka Maya nijako zvlášť neprekvapuje, ale ani neuráža. Zaoblené rohy a rovné boky vyzerajú vcelku moderne. Dizajn voľne vychádza zo štandardnej vaničkovej konštrukcie. Aspoň podľa tvaru zadného plastového krytu, odnímateľného po celej ploche zadnej strany mobilu. Dôležité je, že konštrukcia je pomerne pevná a nevŕzga, čo pri lacnejších smartfónoch stále nie je štandard.

Pod krytom sa nachádza vymeniteľná batéria (s kapacitou 1 700 mAh), slot pre pamäťovú kartu a dva sloty pre SIM kartu – keďže Maya je duálny mobil. Na zadnej strane je aj reproduktor telefónu, čo je mierny ergonomický nedostatok, lebo pri držaní v ruke ho zvyčajne zakrýva dlaň alebo prst.

Dizajnovým úletom je azda iba drobný strieborný hlavný vypínač. Niečo na štýl Xperie Z od Sony, ibaže nie je naboku, ale navrchu mobilu. Toto umiestnenie v kombinácii s materiálom príjemným na dotyk a s štandardnými rozmermi (hrúbka zastala tesne pod desiatimi milimetrami) znamenajú, že telefón sa dobre drží. Hoci so 150 gramami hmotnosti nepatrí k najľahším.

Na svoju triedu je Maya vybavená pomerne veľkým displejom (uhlopriečka 4,5 palca) so slušným rozlíšením (960 x 540 bodov, čiže qHD). Na porovnanie, raster štvorpalcovej Xperie M má 854 x 480 bodov.

Navyše, displej je typu IPS, čo v strednej triede nie je ešte bežné. Obraz, tak ako pri IPS býva zvykom, je ostrý, farby sú živé a pozorovacie uhly široké. Na druhej strane, pri prehrávaní kvalitnejších videí, napríklad HD trailerov z YouTubu, je vidieť limity slabšieho rozlíšenia.

Gigabyte GSmart Maya M1: Ďalšia rybka v androidovom rybníku

Gigabyte GSmart Maya M1 Zdroj: Gigabyte

Pod displejom sa nachádza trojica štandardných androidových dotykových tlačidiel. Ich ikony sú viditeľné permanentne –žiadne triky s podsvietením. Čo môže vyhovovať ľuďom, ktorým na niektorých iných mobiloch prekáža, že ikony po krátkom zasvietení zhasnú, a potom majú problém ich „nahmatať“.

Výrobca pri Maye zdôrazňuje funkcionality fotoaparátu: rýchle sekvenčné snímanie, panorámu či možnosť fotenia počas nakrúcania videa. To by bolo fajn, keby osemmegapixlová mašina s duálnym ledkovým bleskom nepodávala skôr priemerný výkon. A to aj v dobrých svetelných podmienkach.

Zato hardvérové jadro – dvojjadrový gigahertzový procesor s rovným gigabajtom pamäte – sa zdá dostatočné pre bežné využitie mobilu aj náročnejšie aplikácie. (Mimochodom, nová Maya M1 v2 dostala od inžinierov pod kapotu štvorjadro.)

Storage je už lowendová klasika. Zo štvorgigovej flešky má používateľ na svoje dáta a aplikácie niečo vyše polovice. A tak sa investícii do micro SD karty zrejme nevyhne.

Pokiaľ ide o systém, Gigabyte sa so žiadnou nadstavbou nebabral. Maya beží na prakticky holom Androide vo verzii 4.1 Jelly Bean. Sám Gigabyte na systéme vypichuje platformu Google Now, poskytujúcu informácie o reštauráciách alebo turistických atrakciách v okolí používateľa. Google Now je štandardnou súčasťou Androidu a na Slovensku si ju človek veľmi neužije.

GSmart Maya M1 sa na Slovensku predáva od 180 eur. Mobil ďalšej menej známej značky, Prestigio Multiphone 4500 Duo, ktorý jej hardvérovými parametrami akoby z oka vypadol, je o pár eur lacnejší. Naopak, napríklad zástupca strednej triedy Sony Xperia M s rovnako výkonným hardvérovým jadrom, avšak menším displejom a päťmegapixlovou kamerou, je o 10 – 15 percent drahší.

Záverečné hodnotenie: Technicky Maya M1 dokáže vo svojej – strednej – triede konkurovať značkovejším produktom. Jej slabou stránkou, ktorá spotrebiteľom nemusí, ale môže prekážať, je málo známy brand.

Gigabyte GSmart Maya M1 v kocke

plusy

mínusy

displej (IPS, qHD)

fotoaparát

cena

prakticky holý Android

hardvérový výkon

Zariadenie zapožičal Asbis.Sk.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.