Značka Fujifilm v poslednom čase vypúšťa jednu štýlovú retro novinku za druhou. Produktový rad X však charakterizuje nielen príťažlivý dizajn, ale aj funkčnosť a kvalita. Model X100S prichádza ako nástupca fotoaparátu X100. Výrobca vypočul želania používateľov, opravil väčšinu známych nedostatkov a pridal zopár zdokonalení.

Základom tohto aparátu je 16,3-megapixlový APS-C snímač X-Trans CMOS II (s neštandardnou konštrukciou pre vyššiu ostrosť obrazu) a čip na spracovanie obrazu EXR Processor II, prispievajúci k nízkej úrovni šumu. Prístroj má pevný objektív zodpovedajúci všestrannému ohnisku 35 milimetrov na filmovom políčku. Jeho svetelnosť je f/2, hodí sa na snímanie portrétov v prostredí a použitie pri nízkej hladine osvetlenia.

Obraz ukazuje Fujifilm X100S na 2,8-palcovom displeji s rozlíšením 460-tisíc pixlov, elektronickom hľadáčiku s rozlíšením 2,36 milióna pixlov a hybridnom optickom priehľadovom hľadáčiku s digitálnym premietaním parametrov. Maximálny čas uzávierky dosahuje 1/4000, no objektív má vstavaný ND filter so silou -3EV pre možnosť fotografovať zábery s rozostreným pozadím aj za silnejšieho svetla.

Fujifilm X100S: Aj klasika sa dá zlepšiť

Do štandardných sánok možno pripojiť blesk či odpaľovač. A vďaka listovej uzávierke nemá fotoaparát obmedzenie synchronizačného času. Používateľ môže extrémne krátkym časom stmaviť okolie s prirodzeným svetlom a využiť plnú silu svojho blesku na kontrolu atmosféry a nasvietenia.

Telo fotoaparátu nesie atraktívny retro dizajn a jeho konštrukcia pôsobí pevne. Všetky potrebné prvky sú ľahko dostupné. Problémová môže byť iba zapínacia páčka, o ktorú môže používateľ nechtiac zavadiť a prístroj vypnúť.

Optický hľadáčik je používateľsky prívetivý, premietajú sa doň všetky potrebné údaje, ako aj reálny výrez zachyteného obrazu. Ten sa dokonca po zaostrení premiestni tak, aby korigoval zmeny vyplývajúce z fungovania optiky. Digitálny hľadáčik má jemný a kvalitný obraz vo vysokom rozlíšení.

Ovládanie vymysleli konštruktéri Fujifilmu v analógovom štýle v podobe clonového prstenca na objektíve a koliesok na ovládanie času a kompenzácie expozície. Bez výletu do menu sú dostupné všetky dôležité parametre, chýba iba možnosť ovládať vstavaný ND filter z rýchleho menu, ktoré na jeden klik sprístupňuje ďalšie nastaviteľné položky.

Fujifilm X100S: Aj klasika sa dá zlepšiť

Obrazová kvalita prístroja je na vysokej úrovni. Vďaka špeciálnej konštrukcii X-Trans CMOS II snímača a kvalitnému objektívu sú zábery naozaj ostré. Úroveň šumu je aj pri vysokých citlivostiach nízka. Fotoaparát je vhodným spoločníkom aj na prácu s prirodzeným svetlom. Obraz možno ovplyvniť profilmi v podobe simulácie filmov od Fuji vrátane čiernobielych režimov s rôznymi filtrami.

Zaostrovanie sa oproti predchádzajúcemu modelu X100 zlepšilo. V single režime je svižné, zaostruje aj pri nízkych hladinách osvetlenia. Kontinuálny režim síce funguje, no jeho výkon nedostačuje na rýchlo pohybujúce sa objekty.

Video, naopak, nebolo pri tomto aparáte prioritou. V menu je uvedené iba ako jeden z režimov uzávierky. Nastaviť sa dá iba snímková frekvencia, vyváženie bielej, simulácia filmu a úroveň zvuku. Samotné video je však celkom kvalitné, až na vyššiu úroveň moaré v detailoch.

Fujifilm X100S: Aj klasika sa dá zlepšiť

Fujifilmu X100S s cenou 1 200 eur konkuruje viacero výrobkov vrátane sesterského X-E1 z rovnakej série. Za podobnú cenu ponúka výmenné objektívy (v balení 35 mm f/1.4), no je bez optického hľadáčika a x-sync čas dosahuje iba 1/180.

Druhým konkurentom je nový Nikon CoolPix A, o dvesto eur lacnejší. Takisto s pevným (28 mm) objektívom, ponúka aj stabilizátor, no má pomalšie zaostrovanie, štandardný moderný dizajn a nemá hľadáčik. V tejto triede má čo povedať aj Sony NEX-6 s výmennými objektívmi a širšími video možnosťami, prípadne Olympus OM-D E-M5, ktorý však obsahuje iba menší 4/3 snímač produkujúci viac šumu.

Záverečné hodnotenie: Pre mnohých používateľov by mohlo ísť o jediný fotoaparát, aký budú potrebovať. Ak nesiahnu po lacnejšej konkurencii.

Zariadenie zapožičal Fujifilm.

Fujifilm X100S v kocke

plusy

mínusy

vysoká kvalita obrazu, málo šumu

video ako treťoradá funkcia

atraktívny dizajn

dodávaný bez slnečnej clony

optický aj digitálny hľadáčik

kontinuálne zaostrovanie

všestranný objektív, vysoká svetelnosť

cena

neobmedzený x-sync čas

jednoduché ovládanie

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Fujifilm