Flash si kvôli svojej zraniteľnosti dokonca vyslúžil vytvorenie hnutia Occupy Flash. Práve s týmto heslom sa na Twitteri pochváli Mark Schmidt, šéf podpory v Mozzille. S najnovšou aktualizáciou bude Firefox mať všetky flashové prvky zablokované. Dôležitá je ale aj spätná kompatibilita tisícok webových aplikácií a stránok, takže v nastaveniach sa stále dá Flash povoliť.

Pred necelým mesiacom k podobnému kroku pristúpil aj Google. Jeho prehliadač Chrome v poslednej verzii automatiky pozastavuje flashové animácie a videá, čo by malo mať citeľný vplyv na výdrž batérie laptopov. Nový šéf bezpečnosti spoločnosti Facebook Alex Stamos tiež označil Flash ako prekonaný a rizikový softvér.

Videoserver YouTube prešiel na modernejší a bezpečnejší HTML5 pred pol rokom. Ešte aj samotné Adobe skončilo s vývojom mobilnej verzie Flash pred 4 rokmi.

BIG NEWS!! All versions of Flash are blocked by default in Firefox as of now. https://t.co/4SjVoqKPrR #tech #infosec pic.twitter.com/VRws3L0CBW

— Mark Schmidt (@MarkSchmidty) July 14, 2015

Aktivita Mozilly môže výrazne pomôcť zbaviť sa starej platformy, jej Firefox je podľa Netmarketshare na štvrtom mieste medzi prehliadačmi. Používa ho približne 9 percent surferov. Flash má ale tuhý korienok a stále pretrváva. Už pred piatimi rokmi jeho nepraktickosť a zraniteľnosť kritizoval Steve Jobs.