Dizajn a hardvérová výbava

Balenie základnej verzie PlayStation 4 za 399 eur v štýlovej modro-bielej krabici obsahuje samotnú konzolu napájaciu šnúru (relatívne krátku, len cca 1,6 metra), HDMI kábel, ovládač DualShock 4, microUSB kábel pre nabíjanie gamepadu a pár manuálov.

Celkovo Sony pri dizajne stavila skôr na hranaté tvary ako oblé krivky PS3. Novinka má najbližšie k legendárnej PS2: rovnako pripomína kompaktný kváder, zatiaľ čo pri PS3 sa dizajnéri inšpirovali futurustickým dizajnom, oblými prehnutými stenami a logom a la Spider-Man. PS4 je hranatá, vpredu mierne skosená.

PS4 patrí medzi kompaktnejšie modely posledných rokov. S rozmermi 305 x 275 x 53 mm sa zmestí aj do menšej poličky, použiť možno horizontálnu aj vertikálnu polohu.

Na zadnom paneli sa nachádzajú staršie aj novšie konektory: pre napájaciu šnúru, optický zvukový výstup pre receivery a domáce kiná, HDMI výstup, ethernet a konektor pre PS Cameru. Predný panel obsahuje dva USB porty, Blu-Ray mechaniku a dve nenápadné tlačidlá: on/off na zapnutie/vypnutie PS4 a na vyberanie Blu-ray diskov. Obe fungujú na dotyk ako pri prvej verzii PS3: letmý dotyk a konzola štartuje alebo sa objaví disk na okraji mechaniky.

Exkluzívny test TREND.sk: Aký dojem robí nová PlayStation 4

Sony PlayStation 4: zadná strana Zdroj: Sony

Vnútri PS4 skrýva výkonné komponenty. Sony vymenila proprietárny Cell procesor s relatívne zložitou architektúrou za povedomé časti: upravený osemjadrový AMD procesor Jaguar, upravenú grafickú kartu AMD Radeon a najmä 8 GB veľmi rýchlej GDDR5 pamäte.

Konektivitu pokrýva Wi-Fi, Bluetooth, USB 3.0 a ethernet. PS4 obsahuje 500 GB pevný disk, používateľ má k dispozícii 408 GB. Disk funguje rýchlo a ventilátory sú v menu skôr tiché, rozozvučia sa až pri načítavaní dát z disku či hre.

Nový operačný systém a prehľadný interface

Po prvom štarte konzoly možno okamžite hrať hry (hoci si vypýtajú update z disku) alebo pripojiť konzolu na internet a absolvovať kolo nastavení. Najprv sa sťahuje Day One update, 323 MB patch, ktorý je hotový za 11-12 minút.

Nasleduje prihlásenie sa do PlayStation Network (slovenské kontá stále nie sú podporené pre on-line nákup, treba voliť české alebo britské) a prípadne do Facebooku na zdieľanie vašich úspechov, trofejí a podobne. PS4 je konzola, ktorá sa nebojí sociálnych funkcií.

Po úvodnom kole objavíte nový operačný systém. Bývalý CrossMediaBar z PS3 a PSP nahradil Orbis. Je pomerne intuitívny a má prehľadný interface. Uprostred obrazovky sú veľké ikony aktuálnych hier alebo aplikácií: What’s New, LiveArea, The PlayRoom alebo naposledy inštalované hry. Vyššie čaká menu s prístupom do PlayStation Network, notifikácie, nastavenia, priatelia, trofeje, chat a vypnutie konzoly.

Exkluzívny test TREND.sk: Aký dojem robí nová PlayStation 4

Sony PlayStation 4: operačný systém Orbis, hlavné menu Zdroj: TREND.sk

PS4 má výborne spracovaný standby režim. Počas neho môžete mať aktívne USB porty (dobrá voľba pre nabíjanie DualShock 4) alebo aj prístup na internet. Táto funkcia umožňuje na pozadí sťahovať nové hry alebo aktualizácie. Prekvapením je, že PS4 po stiahnutí hry v standby dokáže hru okamžite aj nainštalovať a vrátite sa už k pripravenej hre.

Výkonná PS4 rada pracuje s dátami na pozadí. Nielen v standby, ale aj štandardnom režime: ťahá updaty, nové verzie hier, posiela aktualizácie na Facebook. Alebo vložíte disk do mechaniky a okamžite si začne kopírovať dáta na pevný disk. Spustíte hru a dáta stále bežia na pozadí. Tento štýl má iba jednu chybičku: po inštalácii 10 hier si treba skontrolovať voľné miesto. Nové hry Knack či Killzone bežne zhltnú 35 GB.

DualShock 4: Prvé dni s gamepadom

Štvrtá generácia gamepadu od Sony spája to známe aj veľa nového. Povedomý dizajn zmenila väčšia šírka ovládača vďaka dotykovej ploche. Časti hráčov bude zmena vyhovovať, lepšie padne do rúk. Analógové páčky, tlačidlá aj bočné prvky sú vhodne rozmiestnené. Najväčšou zmenou je dotyková plocha: tento nový prvok využijete na ťahy prstom podobne ako na notebooku a touchpade.

Neskôr si všimnete odstránenie známych tlačidiel SELECT a START v prospech novej dvojice. SHARE slúži na zdieľanie vášho obsahu z hier a OPTIONS ukáže možnosti v aktuálnej chvíli. Po vzore PS Vita pribudlo PlayStation tlačidlo na vstup do hlavného menu.

Exkluzívny test TREND.sk: Aký dojem robí nová PlayStation 4

Sony PlayStation 4: ovládač DualShock 4 Zdroj: Sony

DualShock 4 obsahuje malý reproduktor, čo je šikovná pomôcka najmä pri akčných hrách, aj konektor na pripojenie headsetu. Zatiaľ si na nové rozloženie zvykáme, šírku oceňujeme. START nechýba, ako sme pôvodne čakali.

DualShock 4 prináša aj diódu, ktorá mení farbu podľa hry alebo poradia ovládača: modrá, červená, zelená sú štandardné farby, ale napríklad v Escape Plan (čiernobiely titul) svieti dióda nabielo.

PlayStation Camera: Hra so svetlami

PS Cameru nenájdete v základnom balení, ale treba ju dokúpiť. Nie je to malá investícia (50 eur), ale PlayStation Camera pokračuje v línii PS Eye a je užitočná jednak pre priložený softvér a aj na PS Move a iné periférie.

V porovnaní s prvým Kinectom je prekvapivo malá – zaberá cca polovicu priestoru. Jej inštalácia však neposlúži iba hrám: vďaka nej možno PS4 zadávať hlasové príkazy (funguje jednoducho, stačí osloviť konzolu PlayStation a uviesť príkaz), rozpozná vašu tvár (fajn vec na prihlásenie do PS4 alebo v hrách) a určite ju využijete v budúcnosti v rôznych detských a rodinných tituloch.

Pribalený The Playroom je slušná jednohubka: máte k dispozícii armádu robotov, s ktorými môžete robiť rôzne aktivity: ocitnú sa v obývačke a potom sa s nimi hráte, hladkáte, hádžete. Fajn zábava na 30 minút.

PS Vita ako prvý a druhý ovládač

Majitelia PS Vita budú môcť využiť svoj handheld s PS4 dvojako. Buď na tzv. Remote Play, kedy môžete využiť Vitu ako ovládač. Je to ideálna možnosť, ako hrať ďalej, keď nemôžete pokračovať v hre na TV – hra je streamovaná cez Wi-Fi a prenáša obraz na malý displej. Funguje to dobre, keď máte konzolu blízko Vity; bez problémov v jednej miestnosti i vo vedľajšej, ale nie za dvoma stenami, kedy má slabší signál.

Druhou možnosťou je využiť PS Vita ako druhý ovládač. Napríklad hra Knack umožňuje hrať dvom hráčom v co-op móde, pričom hlavný s DualShock 4 má pod palcom hlavného hrdinu a druhý sa stará o menšieho pomocníka a hrá cez Vitu.

Na Slovensku už tento piatok

PlayStation 4 štartuje oficiálne na Slovensku o polnoci zo štvrtka na piatok 13. decembra 2013. Sony má oficiálny štart v NAY Elektrodome v Auparku, kde bude mať od 21:00 aj program pred štartom predaja.

Popri PS4 vychádza aj prvá várka titulov. Vedie ju dvojica exkluzivít Knack a Killzone: Shadow Fall doplnená o hity Assassin’s Creed IV, Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts, FIFA 14, Injustice: God Among Us, Just Dance 2014, LEGO Marvel Superheroes, Need for Speed: Rivals či NBA Live 14.

Exkluzívny test TREND.sk: Aký dojem robí nová PlayStation 4

Sony PlayStation 4: hra Knack Zdroj: TREND.sk

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.