Technologický vizionár Elon Musk je povestný tím, že sa rád vyjadruje aj ku kontroverzným spoločenským a politickým témam. V súčasnosti patrí medzi najvplyvnejších ľudí so 102 miliónmi fanúšikov na Twitteri, a tak mu svet načúva.

V konflikte Ruska a Ukrajiny hneď na začiatku pomohol Ukrajincom zásobovaním hardvérom na satelitné pripojenie k internetu a nechýbali ani „drsniacke“ twitterové výmeny názorov s čečenským vodcom Ramzanom Kadyrovom, ktorý je na strane Ruska.

Bez politického konfliktu to asi nepôjde

Nemecko je najväčšou európskou ekonomikou, od Ruska závisí viac ako polovica zásob plynu v krajine. Po tom, keď sa Európska únia (EÚ) rozhodla dovážať menej ruského plynu a Rusko sa rozhodlo vyvážať menej suroviny do EÚ, v Nemecku vznikla potreba znižovania budúcej závislosti, ale aj riešenia aktuálnej situácie.

Tamojší minister financií Christian Lindner v minulom mesiaci otvoril citlivú otázku o troch jadrových elektrárňach, ktoré sú síce v prevádzke, no do konca roka by mali byť odstavené. Cieľom je vyvolanie diskusie, ktorá bude nezávislá od ideológií a zdôraznil, že na stole nie je iba otázka prežitia tohtoročnej zimy, ale aj energetickej sebestačnosti Nemecka v najbližších troch až piatich rokoch.

Dilema, či zostať alebo nezostať pri jadre ako zdroji energie, rozdeľuje nemeckú politickú scénu. Doteraz sa zdalo, že relatívne lacný ruský plyn je ideálny spôsob, ako na ceste k obnoviteľným zdrojom energie opustiť jadro. To je plán, ktorý nastolila Angela Merkelová, no opozičný líder Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz jej to doteraz nedokáže odpustiť, a myšlienku udržania nukleárnych elektrární v prevádzke podporuje.

Snímky z teleskopu Jamesa Webba
Neprehliadnite

Teleskop Jamesa Webba posiela nádherné fotky vesmíru, no už ho stihol poškodiť mikrometeorit

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa