Ukrajinskí vojaci, ktorí sa vracajú z frontu zaznamenali výraznú zmenu v ruskej taktike. Počas posledných niekoľkých týždňov sa do bojov zapája menej vojakov a viac silných zbraní. Bez ohľadu na obmedzenia, ktoré má ukrajinská armáda v boji so silnejším nepriateľom, drony zásadne menia situáciu na bojisku.

Militarizované drony

Niektoré z nich sú vyrábané v utajenom závode v Kyjeve, kde sa pôvodne vyrábali vojenské prístroje na komerčný predaj. Spoločnosť, ktorá začala so stavbou prototypov v roku 2016, darovala dva kusy ukrajinskej armáde.

„Sú relatívne malé, majú okolo dvoch až troch kíl. To stačí na uskladnenie zbraní,“ vysvetľuje pre server CTV News jeden z tvorcov dronov Omar Sachedina.

Jedna z hlavných súčiastok ozbrojených dronov sú okrúhle kontajnery vytvorené pomocou 3D tlačiarne. Sú umiestnené v spodnej časti dronu a obsahujú výbušniny. Z vonkajšej strany majú diery, v ktorých sú umiestnené šrapnely.

Celé zariadenie dokáže bežať na dve až tri batérie a komunikuje s pozemnou stanicou. Kontajner s výbušninami dokáže doručiť a zhodiť na cieľ do vzdialenosti 45 kilometrov. Každý pohyb dronu je pritom riadený z pozemnej stanice vojenským počítačom.

Bezpilotný vojenský dron Bayraktar TB2
Neprehliadnite

Turecké drony Bayraktar sú dôležitou zbraňou Ukrajiny. „Bojte sa, nepriatelia!“ odkazujú vojaci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa