Donkey Kong: Tropical Freeze

Známa chrabrá gorila sa rúti na ďalší systém. Tropical Freeze vyšiel už na Wii U, ale nová verzia dáva šancu aj nováčikom vďaka ostrieľanému Funky Kongovi. V praxi hrajú veteráni hru vyššej náročnosti ako sú zvyknutí, tu sa nič nemení.

Menej skúsení hráči však získajú šancu dostať sa ďalej ako do prvého sveta, hra im občas podá pomocnú ruku (po poltucte neúspešných pokusov otvorí ďalší level) či väčšie štuchnutie (za Funky Konga sa hrá ľahšie, ďalej skáče, pomalšie padá, celkové tempo sa zníži). V jadre stále ostáva pôvodná hra o nájazde arktických nepriateľov a pred vami je šesť svetov plných výziev.

Donkey Kong si drží status bohatej 2D behačky s občasným 3D efektom (niektoré levely sa odohrávajú vpredu i vzadu, prepínate sa cez bláznivé vystreľovacie sudy). Každý level má vynikajúci dizajn, je plný rôznych odbočiek, skrytých chodieb a tajných levelov, ktoré sa snažíte nájsť.

Popritom zbierate písmená KONG, deväť puzzle (väčšinou ich treba odhaliť) a po leveli sú rozhádzané: banány (za sto je nový život), mince (do obchodu), bonusy (ďalšia opička na pleciach dáva lepší bonus) či balóniky (životy). Na prvý raz sa vám ani nepodarí objaviť všetko, opakované prechádzanie levelov je veľmi potrebné.

Donkey Kong či Hyrule Warriors: Aká nálož prišla na Nintendo Switch

Donkey Kong: Tropical Freeze Zdroj: Nintendo

 

Tropical Freeze si udržiava presne tú klasickú hrateľnosť Nintenda a každý level je naprataný nápadmi. Pasce sú nebezpečné, nepriatelia na každom kroku, predmety skryté pod plošinami, rozbitými debnami alebo čakajú na vaše bubnovanie.

Čím ste ďalej, tým sú levely náročnejšie. Niektoré ponúknu bláznivú jazdu na vozíku alebo iné prekvapenie. Osobitou kapitolou sú skryté východy, ktoré núkajú bonusy či odkryjú ďalší level. A súboje s bossmi vás opäť preveria, sú dlhé, náročné a plné nečakaných trikov.

Na Switch sa hrá novinka výborne – v handheld móde je špičkou a grafika vyzerá nádherne, v docku sa postará o pastvu na oči pred TV. A pridanie Funky Konga je pekná novinka aj pre znalcov série.

Hyrule Warriors: Definitive Edition

Séria Warriors je v Japonsku mimoriadne populárna. Vyzerá ako akčná sekačka, no obsahuje taktické prvky. V úlohe generála sa posúvate po mape, zajímate strategické body, dávate príkazy iným veliteľom a sami sa púšťate do boja, pričom využívate rôzne ľahšie i ťažšie údery či kombá. Počas misie sa neraz menia podmienky, musíte byť neustále v strehu a zisťovať, či vyhrávate a máte prísun vojakov alebo už prehrávate a možno sa misia rúti do záhuby.

Hyrule Warriors si berie tento koncept a presúva ho do sveta Hyrule známeho zo série Legend of Zelda. V hlavnej úlohe je chlapec Link, nechýba princezná Zelda (v inej úlohe, sama je totiž bojovníčka) a na začiatku je obrovská invázia do kráľovstva, ktoré si pýta pomocnú ruku.

Link ako hrdina nehovorí nie a po tréningu sa vydáte s ním do mnohých končín a misií. Každá misia má vlastnú mapu, kde sa odohrá takticky boj, je silno štylizovaná podľa sveta Hyrule a navyše mu prispôsobuje aj hrateľnosť.

Napríklad raz za čas sa objaví ikonická pavúčia Skulltula a hráč má možnosť získať ju vo vedľajšej úlohe. Otázne je, akú vysokú prioritu jej priradí, keď je celkom možné, že paralelne príde o kus mapy či stratí istý post.

Misie sa dajú prechádzať aj opakovane, kde môžete zvoliť iný postup a odlišné dobývanie mapy. Občas stačí dobyť posty, inokedy potlačiť povstania či poraziť armády. Pre fanúšikov Zeldy kombinuje Hyrule Warriors viaceré diely série, má rozličné časti sveta, iné mapy a výrazne akčnú hrateľnosť.

No umne sa mieša s taktickou stratégiou, kedy zadávate príkazy v reálnom čase, občas je výzvu časový limit a kopa postáv, predmetov, hudby a iných bonusov vás drží v pozornosti. Rozhodne to nie je bežná akčná hra.

Fallen Legion: Rise to Glory

Výborný tip pre hráčov, ktorí majú záujem o dobrý balík – dve hry za cenu jednej ponúkajú hutnú akčnú taktickú nálož, kde sa môžete zhostiť jedného z nástupcov panovníka. Úlohou je bojovať za kráľovstvo a česť, no nebude to ľahké.

Herný mechanizmus stavil na 2D pohľad, postavy pochodujú zľava doprava, no namiesto súbojov v reálnom čase sú skôr ladené do postupného systému. Každý úder totiž vyžaduje AP bod a maximálne môžete mať tri. Ak chcete, vopred si môžete naprogramovať sekvencie, že postava trikrát udrie protivníka.

Alebo zvolíte kombináciu, dva razy udrie jedna, dva razy druhá postava (najmä pre spájanie blízkych a ďalekých úderov). Nemôžete bojovať koľko chcete, lebo počet AP bodov vás pribrzdí, istý čas sa ukazovateľ nabíja a v tom čase čakáte, resp. zadávate príkazy ostatným.

Pod palcom máte šéfa a pár ďalších postáv, pričom každému je venované jedno tlačidlo – prvá postava má A, druhá B, veliteľ X plus eventuálne kombinácie so smerovými tlačidlami (na liečenie alebo oživenie padlých).

Znie to ako takticky premyslená hrateľnosť, no priebeh v reálnom čase dáva zabrať, tri tlačidlá sa naraz stláčať nedajú, dĺžka sekvencie je tiež obmedzená a protivníci postupne vyrážajú v skupine. Samostatná kapitola je boss na konci levelu, kde sa riadne naťahuje výdrž a boje zaberú niekoľko minút.

Dokonca sa dá odhadnúť aj úroveň obtiažnosti – línia za princeznú je trochu ľahšia ako princova. Rozdelenie na jednotlivé vlny a levely je efektné, po konci každého si môžete pozrieť výkon a eventuálne dať repete. Na svetovej mape sa totiž zobrazujú všetky časti hry: hrateľné pasáže i nehrateľné (prebieha iba dialóg).

Na prvý pokus sa zdá, že Fallen Legion je podobná akčná 2D sekanica ako minulotýždňový Dragon’s Crown Pro. Lenže tam prebiehali súboje inak, počet úderov bol ľubovoľný, tu je viac kontrolovaný. To môže imponovať skôr stratégom ako milovníkom akčných hier – a tým, čo sa neboja levely opakovať.

Happy Birthdays

Systém simulácií života alebo vývoja rôznych druhov v pestovateľskej stratégii nebýva úplne bežný, no túto tému sa už pokúsilo využiť niekoľko titulov ako Spore. Najnovší počin vás presunie na neznámu planétu, kde ako mimozemšťan spoznáte formu života Navi (komu pripomína názov z Avatara?) a dáva vám rôzne úlohy ako budovať ekosystém a najmä sa dopracovať k pestrým živočíšnym druhom.

Pointa hrateľnosti je, že nebudete iba stavať budovy alebo kultivovať isté plochy, ale staráte sa o celú planétu, jej klímu, vlahu a tá vám potom vytvára predpoklady pre vývin organizmov. Budujete si terén, najlepšie predpoklady pre zrodenie nových tvorov a popritom sledujete viaceré atribúty. V knižnici nájdete skoro 300 druhov, ktoré by sa dali vytvoriť, no každý má iste požiadavky pre počatie, reprodukciu, aj prežitie.

To je podstatný predpoklad – zladiť teplotu, vlhkosť a populáciu na príchod na svet nie je ľahké. Najmä keď sa snažíte o vývoj viacerých druhov naraz a nechcete štartovať hru od začiatku, aby ste skúšali čo najviac druhov. Knižnica je pritom lákavá a permanentne sa rozhodujete, ktorý druh skúsiť najbližšie.

Znie to ako hra s číslami, no hra podporuje evolúciu. Občas vám niečo vyhynie, ale súčasne dá priestor pre tvorbu ďalších druhov. V tzv. Macro Mode si môžete posúvať čas aj o niekoľko tisíc rokov, aby ste videli výsledok elementov a vývoja.

Niekedy stále čakáte do narodenia druhu, inokedy sa márne snažíte o úspešný finiš. Hra so svetom, časom, terénom a ukazovateľmi sa vyvíja, zdieľa princíp hry otvoreného sveta ako Minecraft, kde sami rozhodujete o ďalších krokoch a nie ste limitovaní na príbeh alebo misie.

Kampaň vás dobre naučí pre rôzne podmienky, Free Mode doručí voľnosť a Challenge Mode limituje možnosti pre úspešné dokončenie, čím zvýši obtiažnosť. Switch verzia má výhodu, že v handheld móde sa dá využiť aj dotykové ovládanie na displeji, čím je intuitívnejšia a ľahšie sa hrá.