
Asociáciu digitálnych kino-klubov (ADKK) založil majiteľ filmovej distribučnej spoločnosti WN Danubius Film Walter Nittnaus spolu s ďalšími ľuďmi z filmovej brandže.
Danubius Film sa zameriava na distribúciu divácky náročnejších európskych filmov, podľa W. Nittnausa ich však nie je veľmi kde premietať: „Ponúkli sme kinám v Auparku dánsky film Malé katastrofy tri mesiace po jeho svetovej premiére na berlínskom filmovom festivale – odmietli ho. Úspešnú maďarskú komédiu Taká Amerika síce do programu zaradili, ale nevyvesili ani jeden plagát na jej propagáciu. Košické kino Úsmev zasa uviedlo francúzsku komédiu Kondomédia len popoludní.“
Sieť digitálnych kino-klubov, ktorá by mala vzniknúť v budúcom roku pod patronátom ADKK, má ponúkať predovšetkým kvalitné európske filmy – okrem hraných aj dokumentárne či animované. Spoločnosť W. Nittnausa, ktorý je zároveň predsedom Rady ADKK, pritom nebude mať právo na výhradnú distribúciu.
„Asociácia je samostatný subjekt, nemá s mojou firmou nič spoločné,“ tvrdí. „Môže osloviť každého distribútora, ktorý ponúkne DVD s licenciou na verejnú projekciu.“
Nosičmi v kino-kluboch totiž nebudú klasické filmové pásy, ale dévedéčka. Filmy sa budú premietať na veľkoplošné plátno z počítača napojeného na digitálny projektor.
Filmové kópie si klasické kino len požičiava na určitý čas. DVD dostane kino-klub od ADKK a už ostane v jeho kinotéke, vysvetľuje výhody tohto systému W. Nittnaus.
„Môže film kedykoľvek zaradiť do programu, alebo ho môže požičať či predať v rámci doplnkových služieb.“ Kino-kluby by mali ekonomicky prežiť vďaka širokej ponuke služieb a nízkym nákladom.

Na rozdiel od klasického kina stačí na klub jedna miestnosť so štyridsiatimi stoličkami, plátnom a projektorom. Môže sa pritom využívať aj na iné účely.
Súčasťou systému bude jedno satelitné kino, zapojené do pilotného projektu deviatich európskych krajín. Umiestnené bude pravdepodobne v Bratislave.
To bude cez satelitný signál raz do mesiaca prijímať v digitálnej podobe premiérový film, vysielaný z play-out centra v Lipsku. Pracovníci satelitného kina ho napália na dévedéčka, ktoré ADKK rozdistribuuje medzi jednotlivé kino-kluby. Ostatné tituly sa zakúpia na DVD priamo od domácich alebo zahraničných distribútorov.
Všetky kino-kluby uskutočnia raz za dva týždne spoločnú premiéru nového filmu (aby diváci v žiadnom regióne neboli diskriminovaní) a budú ho premietať tak dlho, pokiaľ bude oň zo strany divákov záujem. Na zvyšné dni si budú program zostavovať podľa vlastných potrieb.
Digitálne kino-kluby by mali vznikať najmä v menších obciach, kde miestne kiná už zanikli. Zriaďovateľ klubu v Bratislave bude môcť požiadať ADKK o preplatenie maximálne 50 percent z nákupnej ceny premietacieho zariadenia (približne 280-tisíc Sk), mimo Bratislavy bude možná refundácia až do výšky 95 percent.
Peniaze na to by mala asociácia získať zo štrukturálnych fondov EÚ a zo zdrojov ministerstva kultúry. Podľa W. Nittnausa by sa mal celý projekt spustiť v máji 2004, spočiatku s 80 až 100 kino-klubmi.
Foto - Miro Nôta