Aký je rozdiel medzi digitálnou a ofsetovou tlačou?

Pri digitálnej tlači je tlačiareň napojená priamo na počítač, odkiaľ čerpá informácie o tlači uložené v digitálnej podoba. Moderná tlačová metóda je využívaná ako v domácnostiach, tak v kanceláriách vďaka svojej rýchlosti, pretože nevyžaduje zdĺhavú prípravu matríc či rastrov. Tlačovým podkladom môžu byť rôzne druhy papiera, ale tiež iné povrchy ako plast, sklo, keramika, drevo a podobne.

Z hľadiska typov poznáme atramentovú tlač, ktorá používa k tlači atrament, alebo laserovú tlač, ktorá zas funguje na princípe elektrického náboja.

Alternatívu k digitálnej tlači predstavuje ofsetová tlač, ktorá je vo všeobecnosti vysoko kvalitná, a preto sa využíva v prípadoch, kedy je dôležitá presnosť a maximálna kvalita. Ofsetová tlač býva vhodná napríklad vo veľkých reklamných kampaniach, kedy je dokonalá kvalita na prvom mieste. Pri ofsetovej tlači ale musíte počítať s vyššími nákladmi, vyššou časovou náročnosťou a úlohami, ktoré si vyžadujú mnoho úprav.

Výhody digitálnej tlače

Digitálna tlač prináša okrem iného aj mnoho výhod. Medzi ne bez pochýb patrí rýchlosť tlače pre malosériovú tlač a maximálne jednoduchá príprava predlohy. Pri príprave textov a grafiky nemusíte tráviť dlhé hodiny či dni editovaním a prácou v špecializovaných programoch, pretože tlač môže byť realizovaná takmer okamžite.

Rovnako je veľkým benefitom aj prijateľná a nízka cena, ktorá je vhodná práve v prípade, že potrebujete niečo vytlačiť doma alebo v kancelárií. Pri digitálnej tlači nebudete obmedzení ani minimálnym množstvom, umožňuje totiž tlač už od jedného kusu. Rovnako sa môžete spoľahnúť na kvalitu a farebnosť, jednoduché ovládanie a možnosť tlačiť obojstranne.

Nevýhody digitálnej tlače

Každá minca má dve strany a aj digitálnej tlače sa týkajú určité nevýhody. Hoci ide o mimoriadne kvalitný typ tlače, farby ani celková kvalita výstupov nebudú nikdy rovnaké ako pri ofsetovej tlači.

Čo všetko tlačiť digitálnou tlačou?

Digitálna tlač ponúka široké možnosti a je vhodná pre tlač menších nákladov. Či už potrebujete vytlačiť firemný katalóg, vizitky pre zákazníkov, plagáty alebo letáky, digitálna tlač je pre vás vhodnou voľbou.

Samozrejmosťou je aj potlač darčekových alebo iných krabíc, výroba alebo tlač kníh, blokov, reklamných tašiek, pier či bannerov. Okrem firemných tlačovín môžete digitálnu tlač využiť aj pri tlači pohľadníc, oznámení alebo pozvánok na svadbu.

Pri tlači si môžete vyberať z rôznych typov materiálov a druhov papierov. Na výber máte až 16 druhov podkladov a zušľachtených papierov, ktoré dodajú tlači originalitu a štýl podľa vašich predstáv.