Globálna spotreba elektrickej energie dátových centier v roku 2020 bola na úrovni 200 až 250 terawatthodín energie, čo je približne jedno percento celkového globálneho dopytu.

Prevádzkovatelia dátových centier patria medzi najväčších „žrútov“ elektrickej energie na svete. Staré dátacentrá ich prevádzkovatelia vypínajú a nové sú vybavené najmodernejšími technológiami, ktorých úlohou je postarať sa o čo najväčšiu energetickú efektivitu. Aj napriek tomu sa dnes prevádzkovatelia s hrôzou pozerajú na ceny elektrickej energie, ktorá na trhu dosahuje historické rekordy.

Udržať ceny nebolo možné

Elektrická energia je pre dátové centrá primárnym nákladom. Do nového roka vstupovali priemerné ceny elektrickej energie v Nemecku, Francúzsku, Španielsku a v Spojenom kráľovstve o 200 až 470 percent vyššie oproti minulému roku, informoval Bloomberg. Koncom augusta sa ceny elektrickej energie dostali na nemeckej, francúzskej a pražskej burze dokonca nad 1 000 eur za megawatthodinu.

Väčšina prevádzkovateľov dátových centier na Slovensku začiatkom roka nepociťovala potrebu zvyšovania cien za svoje služby. Všetko sa zmenilo na jar, keď bolo jasné, že ďalej je situácia neudržateľná.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Pandémia priniesla operátorom nové príležitosti. Trendom bude spájanie služieb

„Začiatkom roka 2021 boli ceny pod 60 eur za megawatthodinu a teraz presahujú 1 000 eur, čo je neskutočný nárast. Snažili sme sa držať ceny našich služieb približne do jari, nakoľko sme nechceli byť prví, kto ich bude zvyšovať,“ hovorí Vojtech Németh, CTO spoločnosti Vnet, ktoré prevádzkuje dátové centrá.

Postupne však boli nútení premietať vysoké náklady na elektrickú energiu do faktúr pre zákazníkov aj ďalší hráči. Zákazníkmi dátových centier bývajú firmy, ktoré si potrebujú najmä uchovávať dáta, pričom využívajú aj ďalšie služby s tým spojené.

Trendom budú dynamické ceny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa