1. DBaaS. Databáza Oracle 12c je navrhnutá pre poskytovanie databázy ako služby (database as a service, DBaaS). Nástroj Oracle Enterprise Manager Cloud Control automatizuje samotné poskytovanie databázy a súčasne zahŕňa samoobslužný portál, ktorý vývojárom aj používateľom na základe ich požiadaviek poskytuje databázové inštancie. K ďalším funkciám navrhnutým na podporu cloudu patrí riadenie databázových zdrojov, keď je možné definovať minimálne aj maximálne parametre poskytovanej služby, a izolácia zaisťujúca zabezpečenie aj v prostrediach typu multitenant (viac databáz je súčasťou jediného kontajnera, pričom zdieľajú pamäť, procesy a ďalšie zdroje). Databáza Oracle 12c je vhodná pre verejné aj súkromné (privátne) cloudy.
  2. Multitenant. Architektúra typu multitenant (pozrite vyššie) je kľúčovou funkciou umožňujúcou efektívnu konsolidáciu databáz v cloude. Táto architektúra zahŕňa kontajnerovú databázu s centralizovanými zdrojmi a procesy a zásuvné (pluggable) databázy, ktoré existujú v rámci kontajnera. IT oddelenia môžu vďaka tomuto prístupu veľmi flexibilne upravovať databázové služby v reakcii na aktuálne požiadavky. Aktualizácia, zálohovanie a obnova sa vykonáva v cloude na úrovni kontajnera, nie zvlášť pre jednotlivé databázy.
  3. Big data. Databáza Oracle 12c je optimalizovaná pre spracovanie veľkých objemov dát (big data). Táto podpora zahŕňa napr. automatické riadenie úložísk, partitioning (rozdelenie rozsiahlych tabuliek dát), stĺpcovú kompresiu a ďalšie pokročilé kompresné technológie. Správcovia IT sa vďaka tomu môžu vyrovnať s rastom objemu dát. Analytické funkcie zabudované do databázy súčasne podporujú široké spektrum úloh dátových skladov. Databáza Oracle 12c navyše obsahuje rad integračných nástrojov, určených najmä na spoluprácu s platformou Hadoop. Jediná databázová platforma vďaka tomu podporuje ako technológie cloudu, tak aj prácu s veľkými objemami dát.
  4. Optimalizácia dát. Nová verzia databázy Oracle výrazne vylepšuje optimalizáciu dát z hľadiska ich uloženia/dostupnosti. S rastom objemu spracovávaných dát sa táto funkcionalita stáva pre väčšinu IT oddelení prioritou. Databáza Oracle 12c zaznamenáva a analyzuje, ako často sa k určitým dátam pristupuje alebo ako často sa v nich vykonávajú zmeny. Správcovia databázy môžu na základe týchto informácií vytvárať politiky pre kompresiu dát a ich ukladanie na cenovo efektívne médiá.
  5. Bezpečnosť. Nástroje ako Oracle Advanced Security poskytujú zabezpečenie databázy Oracle 12c na všetkých úrovniach. Dáta na databázových serveroch aj úložných médiách sú chránené šifrovaním, komponent Database Vault umožňuje správcom rozdeliť a doladiť používateľské oprávnenia. Ďalšie vrstvy zabezpečenia predstavujú nástroje Oracle Audit Vault (audit a reporting) a Database Firewall (blokovanie neoprávnených dotazov SQL). Multitenancy architektúra zvyšuje zabezpečenie tým, že umožňuje rozšíriť administráciu na úroveň jednotlivých zásuvných databáz.
  6. Správa. Práve uvedený nástroj Oracle Enterprise Manager 12c poskytuje balík funkcií na efektívnu správu databázy. Umožňuje v rámci cloudu vytvoriť optimalizované, zabezpečené a spoľahlivé prostredie. Jednotlivé databázové inštancie je možné v tomto prostredí jednoducho vytvárať, klonovať aj zaplátať, balík obsahuje aj ďalšie nástroje na riadenie celého životného cyklu. V prípade, že sa v rámci organizácie zvažuje konsolidácia databáz, môžu správcovia celý postup naplánovať a odladiť pomocou testu plánovaného nového usporiadania (napr. štruktúra kontajnerov a zásuvných databáz) na reálnych úlohách. Konsolidáciu je možné vďaka tomu vykonať efektívne.
  7. Dostupnosť. Veľkou prednosťou databázy Oracle bola vždy jej vysoká dostupnosť a nová verzia predstavuje ďalšie posilnenie tejto funkcionality. Nové komponenty podporujú pokročilé vyvažovanie záťaže v rámci jedného miesta aj globálne. Nástroj na zaistenie kontinuity aplikácií navyše umožňuje, aby koncoví používatelia eventuálne výpadky databázy vôbec nezaznamenali. Nástroje Oracle Real Application Clusters, Oracle Recovery Manager, Oracle Secure Backup a Oracle Active Data Guard ďalej minimalizujú riziká nedostupnosti služby.
  8. Vývoj. Vývojári môžu vytvárať aplikácie pre databázu Oracle 12c pomocou radu obľúbených nástrojov, jazykov a frameworkov. K podporovaným technológiám patrí SQL, PL/SQL, Java, C, C++, PHP, Ruby, Perl, .NET a Oracle Call Interface. K dispozícii je taktiež nástroj Oracle Application Express umožňujúci rýchly vývoj webových aplikácií, ktorý je určený ako pre skúsených vývojárov, tak aj pre pokročilých používateľov. Nástroj Oracle SQL Developer zjednodušuje vývoj databázových aplikácií aj správu databáz vrátane zásuvných modulov.
  9. Migrácia. Spoločnosť Oracle ponúka rad podporných prostriedkov, ktoré prechod na databázu Oracle 12c maximálne urýchlia a uľahčia. Nástroj Oracle SQL Developer podporuje migráciu z iných databáz než Oracle, pričom ponúka jediné rozhranie pre prácu so všetkými objektmi a dátami. Práve uvedené rozhranie SQL Translation Framework dokáže prekladať SQL príkazy z aplikácií vyvinutých pre iné databázy než Oracle. Funguje ako interpreter (run-time), t. j. príkazy sa pred svojím spustením vždy preložia tak, aby mohli pracovať aj v rámci prostredia Oracle 12c.
  10. Inovácie. Databáza Oracle 12c je navrhnutá tak, aby správcom IT umožnila používať rozpočet skôr na vývoj inovácií než na údržbu existujúceho prostredia. Oracle 12c ponúka vysokú účinnosť a efektivitu, čo je možné objektívne posúdiť podľa radu kritérií, od podpory automatizácie procesov po rýchlosť nasadenia, času potrebného na správu či efektivity využívania dátových úložísk.