E. Musk vyhlásil už v júni, že ďalšia gigatováreň Tesla by mohla stáť v Severnej Amerike. Postupne vychádzajú najavo indície, ktoré naznačujú, že by mohlo ísť o Kanadu. Po tom, ako nová legislatíva Spojených štátov amerických špecifikovala, že elektromobily, ktoré budú spôsobilé využiť daňové zvýhodnenie, musia byť vyrobené v Severnej Amerike, nie je ťažké domyslieť si, že Kanada bude vhodné miesto pre ďalšiu továreň Tesla.

Kanadský minister pre inovácie, vedu a priemysel François-Philippe Champagne nedávno navštívil prevádzku Tesly v Markhame (provincia Ontário), pričom potvrdil informácie o tom, že výrobca elektromobilov spolupracuje s kanadskou vládou na rozšírení svojho poľa pôsobnosti v krajine.

V Markhame má Tesla výrobňu na produkciu výrobných liniek pre svoje gigatovárne. Vznikla akvizíciou tamojšej firmy Hibar Systems v roku 2019, ktorá sa zameriavala na produkciu strojov na výrobu batérií.

Šéf Tesly dosť jasne naznačil, že by ďalším umiestnením gigatovárne mohla byť Kanada, keď v júni oznámil zamestnancom, že hľadá ďalšie vhodné miesta na továrne v Severnej Amerike. O mesiac neskôr server Electric Autonomy zverejnil dokumenty, podľa ktorých už zastúpenie Tesly rokuje so samosprávou v Ontáriu. Podľa dokumentov automobilka E. Muska lobuje za zlepšenie procesu licencovania, ktoré by malo pripraviť pôdu pre „pokročilú výrobnú prevádzku“.

Možno nie Ontário, ale Quebec

Medzi oblasti, ktoré pripadajú do úvahy, by mohol patriť aj Quebec. Približne v okruhu 80 kilometrov sa tu nachádza asi šesť výrobní, ktoré nejakým spôsobom súvisia s výrobou batérií či elektromobilov. V Quebecu však už investuje koncern General Motors, ktorý v meste Bécancour pripravuje v partnerstve s juhokórejskou firmou Posco Chemical továreň na batériové katódy.

Rivian
Neprehliadnite

Elektromobily zdražejú. Stratový Rivian hnevá svojich zákazníkov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa