Každý druhý biznismen, ktorý si v súčasnosti pri vycestovaní automaticky pribalí k batožine notebook, nechá o niekoľko rokov svoj prenosný počítač doma alebo v kancelárii. Neznamená to, že pôjde rokovať s partnermi alebo prezentovať nové produkty s papierovým zápisníkom. Podľa analytikov Gartneru mu spoločníka namiesto notebooku bude robiť iné zariadenie.
Ponuku na odbremenenie od dvoj- až trojkilogramovej záťaže by väčšina biznis cestovateľov asi neodmietla. Pravda, za predpokladu, že by im funkcionalitu notebooku nahradilo iné zariadenie. Ľahšie, menšie, ale rovnako komfortné. Sny konzumentov však zatiaľ technologický priemysel nesplnil.
Slabí náhradníci
Súčasné malé vreckové mobilné prístroje zaostávajú za osobnými počítačmi vo výkone aj v jednoduchosti ovládania. Používanie komplikujú hlavne malé klávesnice a displeje.
Veľké tabuľky s finančnými výkazmi alebo graficky bohaté prezentácie sa na päťcentimetrovom displeji čítajú ťažko. A pri písaní niekoľkostranových reportov na miniatúrnych klávesoch je ťažké nepôsobiť nemotorne a ťažkopádne.
Aj úložná kapacita pre dáta a výpočtový výkon počítačov do vrecka sú obmedzené, preto majú najbežnejšie kancelárske programy na ultraľahkých a malých zariadeniach okresané funkcie. Skrátka, cestujúci, ktorý v súčasnosti nechá notebook doma a nahradí ho vreckovým počítačom alebo inteligentným telefónom, takzvaným smartphonom, musí byť ochotný urobiť veľké kompromisy alebo zostane poriadne frustrovaný.
Z čoho teda vychádza prognóza analytikov Gartneru? Z ponôs konzumentov a aktivity dodávateľov. Hoci notebooky sa zmenšujú a strácajú hmotnosť, biznismeni sa neprestávajú sťažovať, že sú príliš ťažké a na cestovanie nepohodlné. Pýtajú sa, prečo nemôžu mať plnú funkcionalitu PC v škatuľke, ktorá sa zmestí do vrecka alebo si ju v aktovke ani nevšimnú.
Sklamanie vizionára

To sa však ľahšie povie, ako urobí, o čom sa vlani presvedčil vizionár z firmy Palm Jeff Hawkins, ktorý má v technologickom svete skvelú reputáciu. Niet divu, keď je otcom prvého digitálneho osobného asistenta (PDA), prvého smartphonu aj prvého tabletového počítača.
Spotrebitelia aj dodávatelia právom spozorneli, keď J. Hawkins vlani v máji predviedol prototyp produktu s názvom Foleo – mimoriadne malý prenosný počítač, ktorý mal uspokojiť všetky komunikačné a počítačové nároky biznis cestovateľa. Mal 10-palcový displej, primerane veľkú klávesnicu aj na písanie dlhších textov a bežal na ňom bežný kancelársky softvér.
No ani J. Hawkins nie je neomylný. O niekoľko mesiacov Palm ohlásil, že Foleo na trh neuvedie. Aspoň zatiaľ nie. Dôvodom mala byť podľa oficiálneho vyjadrenia koncentrácia Palmu na inú softvérovú platformu, aká bola základom Folea.
Koncept však predstavitelia firmy nezavrhli. Zdôraznili, že veria vo veľký potenciál ultramobilného počítača a ich zámerom je vyvinúť druhú verziu Folea postavenú na novom softvéri.
Odhodlaní dodávatelia
Foleo môže byť navždy mŕtve, ale myšlienka mimoriadne malého a ľahkého notebooku zostáva živá. Počítačový priemysel je očividne odhodlaný vytvoriť novú kategóriu mobilných zariadení. Napokon, musí objaviť príležitosti na rast v čase, keď je trh osobných počítačov zrelý, rast slabý a marže sa blížia k nule.
Nie je prekvapivé, že v centre diania sú spoločnosti, ktorým na prekvitaní počítačového priemyslu záleží najviac – Microsoft a Intel. Nové počítače postavené na platforme Ultra Mobile PC od najväčšieho výrobcu počítačových procesorov vážia tesne nad jeden kilogram, informácie zobrazujú na displeji s diagonálou menšou ako 20 centimetrov a, samozrejme, beží na nich systém Windows.
Miniatúrne PC, ktoré sú menšie ako notebooky, ale väčšie ako handheldy, predstavili v posledných mesiacoch viacerí výrobcovia. Intel ukázal vlastný koncept mininotebooku Classmate už vlani v lete.
Pôvodnou cieľovou skupinou boli študenti v rozvojových krajinách. Podobný produkt neskôr predstavila spoločnosť Asus a nedávno sa pridali aj ďalší, napríklad Hewlett--Packard či Computer Technology Link.
Koncept vyvolal záujem aj na vyspelých trhoch, preto Intel Classmate nedávno zlepšil a prispôsobil požiadavkám biznis zákazníkov. Ešte v tomto roku chcú vlastné vízie lacných a malých notebookov predstaviť ďalšie firmy, napríklad Acer.
- Čo sa udeje
- Nasledujúce tri roky budú dodávatelia míňať peniaze na výskum trhu, aby našli pre novú kategóriu produktov čo najlepšiu kombináciu formy, funkcií, a ceny, ktorá zaujme ľudí náchylných vymeniť na cestách notebook za niečo iné.
- Objavia sa nové riešenia typu MojoPac. Niektoré budú mať skôr spotrebiteľský charakter, iné budú bezpečnejšie a lepšie prispôsobené potrebám podnikov. Rozšírenie takýchto riešení podporí inštaláciu rôznych počítačových kioskov v hoteloch.
- Pokiaľ sa nezlepší bezpečnosť, dôjde pri používaní nových riešení prenosu digitálneho prostredia do ľubovoľného počítača k stratám a únikom dát. Ľudia pravdepodobne začnú používať vlastné produkty s bezpečnostnými dierami skôr, ako budú na trhu riešenia prispôsobené pre firemné prostredie. Podnikoví informatici sa môžu pripraviť na nový hlavybôľ.
PRAMEŇ: Gartner’s Top Predictions for IT Organizations and Users, január 2008
Nové mininotebooky majú také parametre, ako mali tradičné plnohodnotné prenosné počítače začiatkom dekády. Procesor Celeron s frekvenciou 800 alebo 900 MHz, 512 megabajtov pamäte a pevný disk s kapacitou 30 až 40 gigabajtov.
Kritici pripomínajú, že neposkytujú zďaleka také možnosti a výkon ako bežné notebooky súčasnosti a sú stále priveľké, aby sa dali nazývať vreckové. Iní zase hovoria, že v nových typoch zariadení chýba možnosť telefonovania ako z mobilu.
Popri tom, ako technologické firmy vymýšľajú, akú podobu by mala mať nová kategória prenosných počítačov, neprestávajú zmenšovať ani tradičné notebooky. Začiatkom roku Apple predstavil najtenší model na svete, MacBook Air.
Jeho najtenšia časť nemá ani pol centimetra a najhrubšia necelé dva centimetre. O niekoľko dní neskôr ukázali svetu ultraľahký počítač aj manažéri Lenova. Ich ThinkPad X300 váži iba 1,14 kilogramu.
Telefón namiesto PC
Preteky v zmenšovaní počítačov sa napokon môžu ukázať v hľadaní spoločníka na pracovné cesty biznismenov zbytočné. Kandidátom na nahradenie notebooku vo výbave obchodného cestujúceho sú aj smartphony.
Už v súčasnosti sa ich predá po celom svete ročne zhruba toľko čo notebookov a ich popularita rastie. Má kam. V súčasnosti majú na globálnom trhu mobilov iba desatinový podiel. To znamená, že z vyše jednej miliardy vlani predaných mobilných telefónov malo 115 miliónov prívlastok smart.
To sa v budúcnosti určite zmení. Dopyt po inteligentných telefónoch porastie. Aj preto, že ľudia trávia na internete čoraz viac času. Napríklad v sociálnych sieťach alebo komunikáciou pomocou instant messagingu.
Hoci taká predstava môže byť niekomu cudzia, sú ľudia, ktorí sa pri niekoľkohodinovom odtrhnutí od internetu nevedia dočkať, kedy sa znovu pripoja, skontrolujú si nové správy, prípadne aktualizujú status na niektorej zo sociálnych sietí.
Šance na to, že notebook v roli hlavného pracovného nástroja biznis cestujúceho nahradí smartphone, zvyšuje aj nedávny prieskum firmy Research In Motion. Podľa neho majú totiž majitelia svoje vreckové zariadenia mimoriadne radi.
Sú ochotní priplatiť si za model, aký chcú, alebo na to presvedčiť zamestnávateľa. Citové väzby im možno nedovolia nechať svojho miláčika doma.
PC vo vrecku
A možno napokon nebudú biznis cestujúci na cestách potrebovať smartphone, notebook ani jeho zmenšenú odnož. Minimálne ak vydržia nepracovať na letisku a v lietadle a ak vedia, že na mieste, kam cestujú, budú mať k dispozícii počítač. Prvá možnosť, ako sa vyhnúť záťaži v batožine či vo vrecku, je vzdialené používanie kancelárskych aplikácií cez internet. Napríklad programov Google desktop.
S druhou možnosťou prišli viaceré začínajúce firmy. Vychádzajú z predpokladu, že digitálny život ľudí – ich aplikácie aj pracovné a súkromné súbory – sa nachádzajú prevažne na špecifickom PC, či už ide o desktop alebo notebook.
Môže ísť o kancelárske aplikácie, editor fotografií, prípadne hry plus desiatky gigabajtov fotiek, filmov a hudby. Kto so sebou nemá počítač, nemá so sebou ani svoj digitálny život.
Firmy typu MojoPac a PortableApps umožňujú, obrazne povedané, aby si každý mohol so sebou vziať do vrecka svoju pracovnú plochu, nastavenie Windows, obľúbené aplikácie aj dáta. Nepotrebuje k tomu nič iné ako USB kľúč či iné zariadenie s pamäťovou kapacitou, napríklad hudobný prehrávač. Do prenosného úložného zariadenia stačí pomocou ich softvéru pridať z PC aplikácie alebo dáta a potom ho pripojiť k ľubovoľnému počítaču, hoci aj s odlišnou jazykovou verziou Windows.
Používateľovi sa po krátkom načítaní systému objaví presne tá istá pracovná plocha, na akú je zvyknutý doma alebo v kancelárii. S možnosťou spúšťať vlastné aplikácie a pracovať s vlastnými digitálnymi súbormi, bez viditeľných obmedzení vo výkone.
Nech budú ľudia používať aplikácie zo vzdialeného servera alebo uložia vlastné programy a dáta na malé prenosné zariadenie, jedno je isté. Prostredie, na ktoré je každý zvyknutý na vlastnom počítači, viac nemusí byť fixované na jediné miesto.
Foto - Profimedia.cz