Čínska spoločnosť Oppo nie je v tomto regióne veľmi známa. Ide ale o producenta luxusných Blu-ray a MP3 prehrávačov. Nedávno sa pustil aj do oblasti smartfónov a v zime predstavil svoju vlajkovú loď s full HD displejom Find 5.

Ako pri podobných čínskych značkách, aj pri tejto sa dalo predpokladať, že jej inteligentné telefóny sa na európsky trh vôbec nedostanú. Dnes (27.mája) sa to ale zmenilo.

Oppo Find 5 sa dá kúpiť a výrobca dokonca k už tak veľmi výhodnej cene pridáva poštovné v rámci EU zdarma.

Podobne nemá opodstatnenie predpoklad, že za relatívne nízku cenu (od 400 eur) by malo ísť o plastový nedorobok. Práve naopak. Oppo zužitkoval skúsenosti s výrobou hi-fi zariadení a Find 5 je podľa zahraničných recenzií smartfón s jednou z najlepších konštrukcií na trhu.

Bez problémov sa vyrovná Xperii Z, hoci nie je vodeodolný. Alebo HTC One, s ktorým zdieľa unibody výrobu. Kovová je len obruba, zvyšok je z polykarbonátu. Celá predná strana je pokrytá tvrdeným  sklom. Daňou za  pevné telo je nemožnosť vymeniť  batériu, ktorej kapacita  je porovnateľná s high-end smartfónmi dneška.

Číňan Oppo Find 5 si trúfa na Xperiu Z aj HTC One

Pod 5-palcovým full HD displejom typu IPS sú parametre ako  u hlavných konkurentov. To znamená štvorjadrový procesor Snapdragon S4 s taktom 1,5 GHz, 2GB operačnej pamäte a 16 alebo 32GB vnútornej pamäte bez možnosti rozšíriť ju pamäťovými kartami. Až na tie micro SD karty je to rovnaká výbava ako u Xperie Z. Presne rovnaký je aj fotoaparát Exmor R so 13 Mpix snímačom  a podporou HDR videa.

Po softvérovej stránke má všetko na starosti Android 4.1 Jelly Bean. Ide o úplne odomknutý smartfón čo znamená možnosť nastaviť čokoľvek a tiež použiť firmvér od komunity Android nadšencov.

Číňan Oppo Find 5 si trúfa na Xperiu Z aj HTC One

Veľmi silnou devízou tejto novinky je ale cena. Priamo z európskych stránok výrobcu sa dá Oppo Find 5 objednať za 399€ s daňou za 16GB verziu a 429€ za verziu s dvojnásobnou pamäťou. Ako bolo spomenuté, je to celková cena, poštovné hradí výrobca. Ide bezkonkurenčne o najlacnejší Full HD smartfón na trhu.

Na porovnanie, podľa webov sa mu cenovo približuje Xperia Z od 465 € alebo Huawei Ascend D2 začínajúci na cene 495 €. Samsung Galaxy S 4 so 16B pamäťou stojí od 551€ a HTC One s 32GB pamäťou sa dá zohnať za  580 €. Ide pritom o najnižšie ceny malých e-shopov. Ceny známych predajcov sú aj  o 15 percent vyššie. 

Oppo Find 5
Displej 5,0-palcový, 1920 x 1 080, 441 ppi, IPS, Gorilla Glass
Rozmery 141,8 x 68,8 x 8,9 mm
Hmotnosť (s batériou) 165 g
Použité materiály hliník, sklo, polykarbonát
Operačný systém Android 4.1 Jelly Bean
Procesor štvorjadrový, 1 500 MHz Qualcomm Snapdragon S4
Pamäť RAM 2048 MB
Storage 16 alebo 32 GB, bez slotu na pamäťovú kartu 
Zadná kamera 13 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa
Predná kamera 2 Mpix
Konektivita WiFi b/g/n, 3G/HSPA do 42,2 Mbit/s, Bluetooth, NFC, micro USB 2.0, A-GPS, micro SIM
Batéria 2 500 mAh, nevymeniteľná
Špecifická vlastnosť prenos údajov cez NFC, HDR video
Dostupnosť a cena máj 2013, 399 eur za 16GB verziu, 429 eur za 32 GB verziu

Foto v článku a na titulke - Oppo