Armáda USA chce do piatich rokov nukleárny pohon vo vesmíre

Americká armáda má v pláne poslať malý nukleárny fúzny reaktor do vesmíru už v horizonte piatich rokov. Spolupracuje pritom so súkromnou spoločnosťou Avalanche Energy, ktorá je presvedčená, že jadrová fúzia zachráni svet a začne to variantom mikrofúznych reaktorov.

Fúzny reaktor Wendelstein 7-X
Zdroj: Getty Images

Svoj malý reaktor nazvala Orbitron a jeho funkcia je založená na zachytávaní rýchlo sa pohybujúcich iónov na orbitu okolo negatívne nabitej elektródy. Táto pasca na ióny poskytuje množstvo príležitostí na to, aby sa zrazili, a čím je zariadenie menšie, tým je šanca na zrážku väčšia vďaka vyššej pohybovej frekvencii. Práve v tom spočíva princíp jadrovej fúzie – v spájaní jadier atómov, pri ktorom sa uvoľňuje prakticky čistá energia.

Na to, aby sa táto technológia dostala do vesmíru už v roku 2027, bude musieť Avalanche Energy prekonať niekoľko problémov. Okrem toho, že jadrová fúzia zatiaľ spotrebúva viac energie, ako produkuje, bude potrebné vytvárať vysoké napätie a zásadne zlepšiť cenu za vyrobený kilowatt energie.

Vedci odhadujú, že na začiatku to bude milión dolárov, no neskôr 100-tisíc, čím sa otvorí komerčné využitie v dronoch, lietadlách a podobne, a napokon sa pomer zníži na desať až tritisíc dolárov za kilowatt a mikrofúzia sa stane konkurenciou pre ďalšie zdroje energie.

Obrovské lietadlo na nukleárny pohon - Sky Cruise
Neprehliadnite

Obrovské lietadlo na nukleárny pohon má byť apokalyptická skrýša pre bohatých