Pred niekoľkými rokmi boli kybernetické podvody spájané najmä s počítačmi a firmami. Dnes sa vo veľkom presúvajú do smartfónov. Dôvod je jednoduchý. Počítače nahrádzajú smartfóny cez ktoré ľudia denne navštevujú množstvo webových stránok či sociálnych sietí.

Práve tie sú pre zločincov ideálnym miestom na okradnutie svojej obete. Dnes už veľmi lacnou, no stále účinnou metódou je lákanie na „drahú výhru“. Často sa stáva, že predmetom výhry je najmä elektronika ako herné konzoly či smartfóny. To je prípad aj aktuálneho podvodu, ktorý sa šíri sociálnou sieťou Instagram.

Hra mačky s myšou

Rôzne profily totiž vo svojich príspevkoch označujú ľudí s tým, že vyhrali nový iPhone 13. Už na prvý pohľad je však jasné, že ide o podvodné profily, lebo po ich rozkliknutí sa zobrazí niekoľko fotografií s dievčaťom, ktoré pózuje s novým smartfónom. Na všetkých sa však nachádza to isté dievča. Pre získanie výhry je potrebné kliknúť na odkaz @sk__darcek, ktorý vás presmeruje na profil s obrázkami iPhonu. V bio sa nachádza ďalší odkaz darcek-sk.site/, ktorý je už sám o sebe podozrivý. Po jeho otvorení sa dostanete na stránku, ktorá rovnako pôsobí veľmi podozrivo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa