Britská investičná spoločnosť CVC Capital Partners predložila návrh na prevzatie japonského priemyselného konglomerátu Toshiba, ktorého akcie by potom stiahla z obchodovania na burze. Oznámil to v stredu šéf japonského podniku Nobuaki Kurumatani. Potvrdil tak skoršie informácie médií, podľa ktorých by sa hodnota transakcie mohla pohybovať okolo 20 miliárd dolárov.

Toshiba v posledných rokoch čelila niekoľkým škandálom, vrátane falšovania účtovníctva a rozsiahlych strát súvisiacich s americkou jadrovou divíziou. Na pokrytie strát musela predať svoju divíziu na výrobu čipov.

Návrh spoločnosti CVC prichádza niekoľko týždňov potom, čo akcionári Toshiby schválili nezávislú previerku svojho podniku. Transakcia by pred touto previerkou mohla manažérov firmy ochrániť, zároveň by však viedla k preskúmaniu aktivít podniku zo strany regulačných úradov, upozornila agentúra Reuters.

Xiaomi
Neprehliadnite

Výrobca smartfónov Xiaomi bude vyrábať elektromobily

Je pravda, že sme dostali návrh," uviedol Kurumatani. „Budeme o ňom diskutovať na zasadnutí správnej rady," dodal.

Podľa zdroja agentúry Reuters by mohla ponuka CVC zahŕňať 30-percentné prémie k súčasnej cene akcií Toshiby. Analytik Mio Kato zo spoločnosti LightStream Research ale takú cenu označil za príliš nízku.

Prípadná dohoda by navyše čelila previerke zo strany japonských regulátorov. Toshiba patrí totiž medzi hŕstku firiem, ktoré dokážu vyrábať jadrové reaktory a ďalšie dôležité zariadenia, napríklad batérie pre ponorky japonskej armády.

Toshiba je stále jednou z popredných japonských spoločností. Vlastní aj rad podnikov spojených s vládnymi aktivitami, takže sa zdá byť trochu nereálne, že by sa stala súkromnou firmou v cudzom vlastníctve," uviedol analytik Takuro Hajas zo spoločnosti Iwai Cosmo Securities.